Spor ve egzersiz acıyı nasıl hafifletir?

Spor ve egzersiz acıyı nasıl hafifletir?

Spor ve egzersiz acıyı nasıl hafifletir? Spor sadece vücut için iyi değildir, aynı zamanda depresyona da yardımcı olur. ABD’de yapılan bir araştırma, egzersizin depresyon tedavisini destekleyebileceğini kanıtlıyor.

New Haven’daki Yale Üniversitesi’nden Ronald Duman liderliğindeki araştırmacılar, fareler ve sıçanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, beynin fiziksel aktiviteye yanıt olarak VGF adı verilen doğal antidepresanı ürettiğini buldular.

Önceki çalışmalar, egzersizin beyin üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu zaten göstermişti. Örneğin öğrenme yeteneğini artırır, yaşlıların davranışlarını kontrol etmelerine yardımcı olur ve beyin hücrelerini hasara karşı korur.

Spor ve egzersiz acıyı nasıl hafifletir?
Spor ve egzersiz acıyı nasıl hafifletir?

Ek olarak, düzenli egzersiz, düzenli meditasyona benzer şekilde, ruh hali dalgalanmaları olan veya giderek yaygınlaşan kış depresyonu olan kişilerde bile ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Ancak şimdiye kadar bunun nedeni belli değildi. Bunu araştırmak için Duman ve meslektaşları iki grup fareyi test ettiler. Kemirgenlerin bir kısmı normal bir kafeste tutulurken, diğerlerinin her gece dönen çarkta aktif olması gerekiyordu.

Sonuç: Yedi gün sonra, atletik hayvanların hipokampüsündeki 33 genin aktivitesinde ölçülebilir bir artış oldu. Bu beyin bölgesi limbik sisteme aittir ve tipik olarak depresyonu olan kişilerde değiştirilir.

Motive edici bir faktöre sahip gen

Diğer deneyler, özellikle VGF geninin ve onun planına göre üretilen proteinin hayvanlarda önemli bir rol oynadığını gösterdi.

VGF, uygun olmayan farelere yapay olarak uygulandığında, tıpkı uygun fareler gibi, artan dürtü gösterdiler ve daha az motive oldular.

Öte yandan, araştırmacılar VGF genini bloke ederse bunun tersi bir etki ortaya çıkıyor ve sporun da artık olumlu bir etkisi olmuyor. Bu nedenle fiziksel aktivitenin uyarıcı etkisine VGF aracılık eder.

Beyinde oluşumu, sonunda gelişmiş bir metabolizma ve sinir hücrelerinin daha fazla esnekliğinin olduğu tüm bir reaksiyon zincirinin parçasıdır. Bilim adamları, bu nedenle, yeni antidepresanlar geliştirirken VGF’nin ilgi odağı olması gerektiğini önermektedir.

Kışın Koşu Depresyona Yardımcı Olur

“Kışın artık biyolojik ritmimizde değiliz” diyor Prof. Dr. Würzburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Ulrich Bartmann, koşu terapisi uzmanı. “İçgüdüsel olarak, hava aydınlıkken kalkıp hava karardığında yatmayı tercih ederiz.”

Işık eksikliğinden kaynaklanan hormonal değişiklikler de bizim için sorun yaratır. Daha uzun süre güneşten mahrum kalırsak, vücutta daha az mutluluk habercisi salınır ve uyku hormonu melatonin daha yavaş parçalanır.

Bu genellikle birçok kişinin kendini yorgun ve sinirli hissetmesine neden olur. Soğuk aylarda güneş çok sık parlamasa bile, kışın koşarken kanepede kıvrılacağınızdan çok daha fazla gün ışığı yakalarsınız – depresyona yardımcı olmak için önemli bir adım!

Egzersiz yaparak kötü ruh halini önleyin

Bu, Dr. tarafından onaylandı. James Blumenthal’ın ABD, Durham Üniversitesi’ndeki araştırmaları. Geleneksel reçeteli antidepresanlarda olduğu gibi kışın düzenli olarak – hiçbir yan etki olmadan – koşarak hastalarında depresyondan karşılaştırılabilir bir rahatlama sağladı!

Bu nedenle kışın koşmak hormonal denge üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve endorfin ve serotonin üretimini destekler. Kıştan sıkılan insanlar genellikle bu haberci maddelerden yoksundur. Kışın koşmak, kendinizi kötü bir ruh haline sokmamak için de iyi bir yoldur.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın