Maymun çiçeği hastalığı nedir ve semptomları nelerdir?

Maymun çiçeği hakkında bilinenler

İlk maymun çiçeği virüsü enfeksiyonlarını bildirdi. Virüs ne kadar tehlikeli? Hastalığın belirtileri nelerdir? En önemli sorular ve cevaplar.

Maymun çiçeği hakkındaki son mevcut durum nedir?

Mayıs ayının ikinci haftasında, Büyük Britanya’da sağlık yetkililerini dikkate almaya sevk eden başlangıçta altı vaka vardı. Ancak şimdi, diğer Avrupa ülkelerinde de maymun çiçeği virüsü ile enfeksiyonların olduğu açıktır. Etkilenen insanlar İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya’nın yanı sıra Kuzey Amerika ve Avustralya’da bildirilmiştir. Bu arada Almanya’da da birkaç vaka tespit edildi. Uzmanlar şimdi enfeksiyon zincirlerini ve diğer olası kurbanları belirlemeye çalışıyor. Tıbbi personel, maymun çiçeği enfeksiyonunu bu şekilde tanımaları için duyarlı hale getirilmelidir. Alışılmadık deri döküntüleri olan kişiler muayene edilmelidir.

Maymun çiçeği hastalığı nedir ve semptomları nelerdir?
maymun çiçeği hastalığı

İlk Vürüs vakaları değildi

Bu, Avrupa’da veya ABD’de maymun çiçeği vakalarının ilk kez ortaya çıkması değil. 2018’de İsrail’de de belgelenmiş bir vaka vardı. Bununla birlikte, bu enfeksiyonların tümü, Batı veya Orta Afrika’dan ithal edilen hayvanlara seyahat veya temas ile bağlantılı olabilir. Maymun çiçeği virüsü Batı ve Orta Afrika’da kısmen endemiktir ve geçmişte tekrarlayan salgınlar olmuştur.

Avrupa’da şu anki maymun çiçeği salgınının kesin boyutu hala belirsizdir. Jimmy Withworth’a göre mevcut durum panik yapmak için bir neden değil. London School of Hygiene and Tropical Medicine’de Uluslararası Halk Sağlığı Profesörüdür. Mevcut yayılım oldukça sıra dışı ancak: “Covid’de olduğu gibi ülke çapında bir salgını tetiklemeyecek. Ancak ciddi bir hastalığın ciddi bir salgını.” Ve bu yüzden şimdi buna göre hareket etmelisin.

Maymun çiçeği nereden geliyor?

Monkeypox’a, variola virüsü ile yakından ilişkili olan nispeten büyük bir virüs neden olur. Bu, 1980’den beri eradike edildiği düşünülen çiçek hastalığının etken maddesiydi. Çiçek hastalığı ile karşılaştırıldığında, maymun çiçeği, kemirgenler veya maymunlar gibi çeşitli memeli türleri de dahil olmak üzere birçok hayvan türünü etkileyebilir. İnsanlarda maymun çiçeği enfeksiyonu vakalarının çoğuna zoonoz denir.

Bu, virüslerin hayvanlardan insanlara bulaştığı anlamına gelir. Virüsün bu geçişleri en sık Orta ve Batı Afrika’daki ormanlık alanlarda meydana gelir. Maymun çiçeği “yeniden ortaya çıkan hastalıklardan” biridir. Bu, hastalığın zaten azalmaya başladıktan sonra tekrar yayıldığı anlamına gelir. Son yıllarda, özellikle Batı ve Orta Afrika’da salgınlar arttı. Afrika Birliği Sağlık örgütüne göre, korona pandemisi sırasında birkaç maymun çiçeği enfeksiyonu salgını yaşandı. Ancak, pandemi sırasında neredeyse hiç heyecan yaratmadılar ve aynı zamanda kontrol altındalar.

Semptomlar neler?

Patojenler sadece yakından ilişkili olmakla kalmaz, çiçek hastalığı ve maymun çiçeği semptomları da benzerdir: Etkilenen birçok insan enfeksiyondan yaklaşık bir ila iki hafta sonra ateşlenir. Ek olarak, lenf düğümleri şişmiş, baş ağrısı, sırt ve kas ağrısı ve genel yorgunluk ile birlikte. Tipik kabarcık benzeri döküntü genellikle ateşin başlamasından birkaç gün sonra ortaya çıkar – maymun çiçeği hastalığında genellikle yüzde, sıklıkla ellerde, ayaklar ve ayak bilekleri ağız mukozası.

Bu püstüller çok kaşıntılı veya ağrılı olabilir, ancak maymun çiçeği enfeksiyonunun seyri o kadar hafif olabilir ki fark edilmeyebilir. Bu, virüsün diğer insanlara bulaşma riskini artırır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, maymun hastalığından etkilenen insanlar genellikle gerçek çiçek hastalığında olduğu kadar ciddi şekilde hastalanmazlar. Bunlar daha ölümcüldü ve daha kolay bulaşıyordu.

Maymun çiçeği ne kadar tehlikelidir?

Uzmanlara göre, maymun çiçeği virüsü ile enfeksiyon, etkilenenlerin çoğunda kendi kendine geçse ve kalıcı bir hasar bırakmasa bile ciddi bir hastalıktır. enfeksiyon, yaşlı gruplara göre önemli ölçüde daha yüksektir. Virüs doğmamış çocuğa bulaşarak hamilelik komplikasyonlarına veya düşüklere yol açabileceğinden hamile kadınlar da daha yüksek risk altındadır. En yaygın sorunlardan biri, maymun çiçeği virüsü ile aynı zamanda ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlardır.

Bunlar, kornea enfeksiyonu nedeniyle zatürreye veya menenjite veya körlüğe yol açabilir. Maymun çiçeği enfeksiyonunun ne kadar tehlikeli olduğu da virüsün türüne bağlıdır. Virüsün iki türü vardır: Batı Afrika tipi ve Kongo Havzası tipi. Batı Afrika tipi ile enfeksiyon bazı kişilerde ciddi hastalıklara yol açsa da burada ölüm oranı daha düşüktür: %1 civarındadır – Kongo Havzası tipi ile %10’a kadar çıkabilmektedir. Daha önceki bilgilere göre İngiltere’de son dönemde görülen vakalar, daha az ölümcül olan Batı Afrika virüs tipinden kaynaklanıyor.

Nasıl enfekte olursun?

Bir yandan, maymun çiçeği virüsü soluduğumuz havadaki büyük damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu, özellikle enfekte kişilerle yaşayan veya onlara tıbbi bakım sağlayan kişiler için risklidir. Ayrıca ciltteki enfekte püstüller bulaşıcıdır. Onunla veya enfekte malzemeyle temas eden herkes enfekte olabilir. Robert Koch Enstitüsü’ne göre cinsel yolla bulaşma da mümkündür. Dünya sağlık Örgütü’ne (WHO) göre şimdiye kadar virüsün insandan insana bulaşmasının sınırlı olduğu varsayılmıştır. Bugüne kadar belgelenen en uzun enfeksiyon zinciri altı vakaydı.

Kendini Maymun çiçeğine karşı nasıl koruyabilirsin?

DSÖ’ye göre sağlık yetkilileri tarafından alınan en önemli önlem, bulaşma zincirini kırmak için enfekte kişilerin temas ettiği kişileri aramaktır. Ayrıca DSÖ’ye göre temasa sunulan etkili bir aşı vardır. riski yüksek olan kişiler. Bu, çiçek hastalığına karşı kullanılan vaccinia aşısının daha da geliştirilmiş halidir. Virüsler benzer olduğu için maymun çiçeğine karşı da yüzde 85 etkili olduğu söyleniyor.

Almanya’da çiçek hastalığına karşı genel aşı tavsiyesi 1983’te kaldırıldı çünkü bu patojen eradike edildi ve aşı nispeten sık sık ciddi yan etkilere neden oldu. şimdi daha az yan etkiye sahip görünen daha yeni, üçüncü nesil bir çiçek aşısı. Bu aşı onaylanmış, ancak WHO’ya göre henüz yaygın olarak mevcut değil.Bu nedenle dünya nüfusunun büyük bir kısmı çiçek hastalığına karşı aşılanmamıştır.

Bununla birlikte, uzun zaman öncesine ait aşı koruması, aynı zamanda, maymun çiçeği virüsü ile mevcut bir enfeksiyona karşı da yardımcı oluyor gibi görünüyor: WHO’ya göre, aşılanmış kişilerin hastalığın daha hafif seyrine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

 

 

Youtube Kanalı

Rate this post

Mine

Gelecek Kadınla Başlar
Kadınlar için güncel Haberler, Güzellik sırları, Genel bilgiler ve Lezzetli yemek tarifleri sunuyoruz. Benzersiz şahane yemek pişirme tarifleri. Kadınlarımız için diyet, kokteyller ve diğer konularını sunuyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği maymun çiçieği

#tags maymun çiçeği maymun çiçeği virüsü abd de maymun çiçeği virüsüne rastlandı ölümcül maymun çiçeği abd maymun çiçeği virüsü maymun çiçeği virüsü bulaşıcımı maymun çiceği virüsü maymun çiçeği hastalığı ingiltere maymun çiçeği virüsü maymun çiçeği virusu maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır maymun cicegi virüsü maymun cicegi virusu maymun çiçeği hastalığı nedir ölümcül maymun çiçeği virüsü maymun çiçeği salgını iki ölümcül maymun çiçeği maymun cicegi hastaligi ölümcül maymun çiçeği nedir maymun cicegi maymun çiçeği virüsü vikipedi olumcul maymun cicegi maymun çiçeği virüsü öldürür mü maymun çiçeği virüsü wikipedia maymun cicegi virusu nedir maymun çiçeği virüs maymun çiçeği hastalığı belirtileri maymun çiceği virüsü nedir maymun çiçeği nedir maymun çiçeği virüsü tedavisi orkide maymun çiçeği maymun çiçeği virüsü nedir maymun çiçegi maymun çiceği maymun çiçeği vakası maymun çiçeği nerede yetişir maymun çiçeği virüsü bulaşıcı mı maymun çiçeği belirtileri maymun çiçeği virüsü ölümcül mü maymun ciceği maymun çiçeği nasıl bulaşır maymun çiçeği virüsü belirtileri maymun cicegi virus maymun çiçegi virüsü iki ölümcül maymun çiçeği virüsü maymun çicegi maymun çiçeği hastalığı nasıl bulaşır maymun çiçeği virüsü insandan insana bulaşır mı yeni virüs maymun çiçeği maymun çiçeği virüsü türkiye abd maymun çiçeği maymun çiçeği hakkında bilgi maymun çiçeği,maymun çiçeği virüsü,maymun çiçeği virüsü nedir,maymun çiçeği hastalığı,maymun çiçeği virüsü belirtileri,maymun çiçeği virüsü türkiye,maymun çiçeği hastalığı nedir,maymun çiçeği virüsü öldürür mü,maymun,maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır,maymun çiçeği nedir,maymun çiçeği bulaşıcı mı,maymun çiçeği çiçek aşısı,maymun çiçeği dsö,maymun çiçeği aşısı,maymun çiçeği türkiye,maymun çiçeği eşcinsel,maymun çiçeği belirtileri