Doğru diyet ile kilo vermek için 10 ipucu

Diyet yemeği

Doğru diyetle kilo vermek için 10 ipucu

“Diyet” kelimesi size hemen hoş olmayan bir kilo verme rejimini düşündürüyor mu?

Eğer öyleyse, muhtemelen yalnız değilsiniz. Örneğin, gıda ürünlerinin pazarlanmasında “diyet” teriminin kullanımını düşünün; genellikle diyet soda gibi kalorisi düşük gıdaları tanımlar.

Ancak bu kelimenin başka bir anlamı daha var. Diyet ayrıca bir kişinin günlük olarak tükettiği yiyecek ve içecekleri ve yemek yemeyle bağlantılı zihinsel ve fiziksel durumları da ifade edebilir. Beslenme, basitçe “iyi” bir diyet yemekten fazlasını içerir – her düzeyde beslenme ile ilgilidir. Aile, arkadaşlar, doğa (çevre), bedenlerimiz, topluluğumuz ve dünya ile olan ilişkileri içerir.

Doğru Diyet için tavsiyeler

Doğru diyet, davranış değişiklikleri ve fiziksel aktivitedeki artışın bir kombinasyonuna dayalı olarak uzun vadeli kilo kaybını önerir. Besleyici bir diyet yemek ve günde 30 ila 60 dakika egzersiz yapmak kiloyu düzenlemeye yardımcı olacaktır.

 

Diyet yemeği
diyet yemekleri

 

Bu 10 kuralla kendiniz ve vücudunuz için iyi bir şey yapın:

 

1. Çeşitli yiyecekler yiyin

Tüm besin gruplarını, yani bitkisel ve hayvansal besinler ile yağları birleştirin. Özellikle bitkisel gıdalar az kaloriye sahiptir, ancak vitaminler, mineraller ve lifle doludur.

2. Günde 5 kez meyve ve sebze

Meyve ve sebzelerde bulunan vitaminler, mineraller ve lifler size gün için enerji verir. Bu arada, mercimek, nohut, fasulye ve tuzsuz fındık gibi baklagiller de buna dahildir. DGE şunları önermektedir: günde en az 3 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve.

3. Beyaz un yerine tam tahıl

Tam tahıllardan yapılan makarna, ekmek ve diğerleri size sağlıklı besinler sağlar, sizi daha uzun süre tok tutar ve tip 2 diyabet veya kolon kanseri gibi birçok hastalık riskini azaltır. Patates aynı zamanda sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır.

4. Ölçülü hayvansal gıdalar

Günlük süt ve süt ürünleri vücuda değerli kalsiyum sağlar. Balığa haftada bir veya iki kez ulaşabilirsiniz. Et ve sosislerin tadını nadiren çıkarın. Haftada 300 ila 600 gram arası idealdir. Yumurtalara izin verilir, ancak aynı zamanda ölçülüdür, bu nedenle her gün menüde olmamalıdırlar.

5. Yağ önemlidir

Ama lütfen ağırlıklı olarak örneğin kolza tohumu, ceviz, soya veya zeytinden elde edilen bitkisel yağlar. Ayrıca tereyağı yerine bitkisel yağları tercih edin. Hindistan cevizi yağı, hurma yağı veya hurma çekirdeği yağı gibi yağlar sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

 

6. Daha az şeker ve tuz

Şeker öncelikle işlenmiş gıdalarda ve her türlü şekerli içeceklerde bulunur. Bu nedenle taze pişirmek ve su ve çay gibi şekersiz içecekleri bol miktarda içmek en iyisidir. Bu kalori tasarrufu sağlar ve obezite, tip 2 diyabet ve diş çürümesi riskinizi azaltır.

Yüksek tuz seviyeleri, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Genellikle sosis, ekmek, peynir gibi gıdalarda ve özellikle işlenmiş gıdalarda bulunur. Sadece biraz tuzla pişirmeyi deneyin ve masaya daha fazla tuz eklemeyin. Bu şekilde, bireysel gıdalar çok daha doğal bir tada sahiptir.

 

7. Su iç – ve doğru yap

1,5 litre su veya şekersiz çay susuzluğunuzu giderir ve kan şekerinizi düşürmez. İsteklerin hiç şansı yok. Tadına ihtiyacınız varsa, meyve suyu karışımın 3 kısım su ile 1 kısım meyve suyu oranında karıştırabilirsiniz. Şekerli yiyeceklerden ve alkolden kaçının.

 

8. Her şey hazırlığa bağlı

Besinleri korumak ve yağdan tasarruf etmek için yiyecekleri buharda pişirmek ve haşlamak özellikle uygundur. Kural şudur: Gerektiği kadar uzun ve mümkün olduğu kadar kısa. Bununla birlikte, gıda kaynaklı kontaminasyonu önlemek için et ve balık her zaman pişirilmelidir.

 

9. Zaman ayırın

Yemeğinizden zevk alırsanız ve yavaş yerseniz, ondan daha fazlasını alırsınız. Çünkü tokluk hissi ancak yaklaşık 15 ila 20 dakika sonra başlar. Böylece asla çok fazla yemez ve hatta tam ve yavaş çiğneme ile sindiriminizi desteklersiniz.

 

10. Hareket her şeyin başı ve sonudur

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli egzersizle vücut ağırlığı kontrol edilebilir. Bu arada, bu aynı zamanda bisiklete binme ve merdiven çıkma gibi günlük aktiviteleri de içerir.

 

Günde yaklaşık 30 ila 60 dakika orta derecede fiziksel aktivite önerilir. Spor yapan herkes otomatik olarak kalori tüketimini artırır ve oluşan kaslar uyku sırasında bile kalori yakar. Ayrıca düzenli egzersiz kanser, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, felç veya osteoporoz gibi birçok hastalık riskini azaltır.

 

 

 

[wp-rss-aggregator template=”Default”]
Biz kimiz:Bizler sizlere en güzel hizmeti vermek için bir yemek sayfası kurduk. Bu sayfadan dünya mutfağına ait tüm yemek tariflerine ulaşaçaksınız. Bizim amacımız Google Analystik ile verileri üst seviyelere çıkartıp, Google Adsense ile güzel reklam paraları kazanmak. Tabi ki bu durumda sizlerin bize yardımcı olması şarttır. Eğer sizler bize yardımcı olmaz sanız biz bunları hiçbir zaman başaramayacağız. Bu yüzden Google asdsese ile reklam almak için bu sayfalarda ki bu yazıyı gizli tutuyoruz.Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:web sitesiYoutube KanalıFacebook kanalıinstagram kanalıBuralara tıklayarak bizlere yardımcı olup üye olun. Bizim öncelikli hedefimiz bu sayfaların hepsinden para kazanıp zengin olmak. Çünkü gerisi fasa fiso. Tabi ki bu çok zor bir süreç ve Adsese’ye kabul ettirmek bir o kadarda zor oluyor.Bu sayfayı ziyaret edin ve bol bol lezzetli yemekler yapın. Sayfamızın adı bu yüzden Mutfak Yemekleri. Ne yapalım Türkiyenin ekonomik durumu bizi bu yönde itmektedir. Maalesef siyasetçiler bizim paraları yemektedirler. Yoksa ben niye web sayfaları ile uğraşayım. Benide anlayın. Sırf Googlebot lar sayfayı ziyaret etmiyor diye yapmak zorunda kaldığım şeylere bakın.Ayrıca benim diğer bir çok sayfam wardır.Aşağıda onların linklerini paylaşıyorum.spcfaucetclaimlitecoinfaucetwinwinclick winwindog.ml winwindog.cf

Tabi ki bu sayfaları bakmak ucuz olmuyor. Domain ve Hosting şirketleri sürekli para istemektedir. Ne yapalım bizde para kazanmak zorundayız. Bütün hayat bundan ibaret. Tabi ki sizlere Mutfak Yemeklerini ziyret edin diyede illaki de yalvarmayacağım. Ama bu saçmalığımda yazmak zorundayım. Ne yapalım. İllaki en az 400 kelime olması istenmektedir nasıl başaracağız bunları bende çözemedim. Artık sıkılmaya başladım ama 400 kelime için devam yazmalıyım.

Bir yanıt yazın