Ekmek güveci nasıl yapılır

Ekmek güveci

Ertesi günden kalan Bayat Ekmekleri ile Ekmek güveci yapma

Hala bir önceki günden kalan ekmek veya eski ekmek var mı? O zaman onları atmayın. Çünkü ondan kolayca lezzetli bir Ekmek güveci hazırlayabilirsiniz.

 

Ekmek güveci
Ekme güveci

 

İşte böyle lezzetli Ekmek güveci yapmayı başarıyorsunuz.

Bayat ekmekleri ziyan etmeden güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Tatlı ekmek güveçleri, küçük ekmekler, bagetler, kruvasanlar, örgülü ekmekler veya hamur işleri gibi eski hamur işlerini kullanmak için idealdir. Başlangıç ​​olarak bir çorba ile tam bir öğün haline gelirler. Tatlı olarak ya da kahvenin yanında da lezzetlidirler.

 

Ekmek Güveci yapmak için gerekli malzemeler

Dört porsiyon için malzemeler:

500 gram beyaz ekmek
375 ml süt
Tuz
50 gram şeker
4 yumurta
6 elma
1/2 limon, suyu
2 yemek kaşığı tereyağı
4 yemek kaşığı kayısı, kuru ve doğranmış
4 yemek kaşığı ekşi krema
4 yemek kaşığı süzme peynir
servis etmek için muhallebi

 

Ekmek güveci yapılışı

Ekmek güveci için Beyaz ekmeği küpler halinde kesin ve bir kaseye koyun. Süt, tuz, şeker ve yumurtaları karıştırıp karışımın üzerine dökün. Yumurta sütünden 2 yemek kaşığı ayırın. Elmaları hazırlayın: yıkayın, soyun, çekirdeği çıkarın ve rendeleyin.

Sonra üzerlerine limon suyu gezdirin. Fırını önceden 200°C’ye (fanlı fırın için 180°C) ısıtın ve yüksek bir güveç kabını yağlayın. Sırayla ekmek karışımını, doğranmış elmaları ve kuru kayısıları serpin. Ekmek karışımıyla bitirin ve kalan yumurtalı sütü üzerine dökün.

Güveçte 30 dakika fırında pişirin. Yaklaşık 20 dakika sonra ekşi kremayı ve lor peyniri karıştırın ve karışımı ateşin üzerine dökün.

Ateşe vanilya sosu ile servis yapmak en iyisidir.

[wp-rss-aggregator]

Bir yanıt yazın