Çilekli tart: basit ve klasik bir lezet

çilekli tart

Çilekli tart, basit ve klasik ve lezettli tarif

Çilekli tart – Herkesin seveceği ve bayıla bayıla yiyeceği bir tart tarifi. Çıtır çıtır hamur tabanı ve taze çilek ile klasik çilekli tart.

çilekli tart
Çilekli tart

Çilekli tart, cennet gibi bir tada sahiptir ve pişirmesi çok kolaydır. Size klasikten sofistikeye hızlı tarifler anlatacağız.

Tart, hamuru hamur işi tabanına sahip yuvarlak bir pastadır. Çilekli tart, Geleneksel tart hamuru, özel bir tart tavasında pişirilir ve tada bağlı olarak tatlı veya tuzlu malzemelerle doldurulabilir. Lezzetli bir tart, yemek yemeyi seven birçok insan için Fransızca kiş terimiyle de bilinir. Klasik bir tart ise, lezzetli bir çilekli tart gibi yassı tatlı bir pastadır. Çilekli tart, özellikle yaz aylarında cennet gibi bir ışık tadındadır ve hem bahçe partileri hem de Pazar kahvesi ile iyi gider. Burada size taze çilekli tart için iki basit tarif anlatacağız. Afiyet olsun!

Malzemeler çilekli tart (yaklaşık 16 parça):

130 gram tereyağı
250 gr un
150 gr pudra şekeri
1 vanilya fasulyesi
bir tutam tuz
1 yumurta (M boy)
130 gr mascarpone
250 gram krema
Bir limondan 2 yemek kaşığı meyve suyu
4 yemek kaşığı çilek reçeli
500 gram çilek
kalıp için biraz tereyağı

Çilekli tartın hazırlanışı:

Çilekli tart için130 gr tereyağı, un, 100 gr pudra şekeri, tuz ve tereyağını ufalanana kadar yoğurun. Yumurtayı ekleyin ve pürüzsüz bir hamur yoğurun. Kısa hamur hamurunu folyoya sarın ve yakl. 1 saat soğutun.

Daha sonra hamuru un serpilmiş tezgahta yaklaşık 30 cm çapında açın. Kalıbı biraz tereyağı ile yağlayın ve hamurla kaplayın. Çıkıntılı kenarları içe doğru katlayın ve sıkıca bastırın. Daha sonra hamuru parşömen kağıdı ile hizalayın ve kör pişirme için bezelyeleri üstüne yerleştirin.

Çilekli Tartınızı önceden ısıtılmış fırında (elektrikli ocak: 200 santigrat derece / fan: 175 santigrat derece) en alt rafta yaklaşık 10 dakika pişirin. Ardından parşömen kağıdını ve bezelyeleri çıkarın ve orta raftaki tartı 10 dakika daha pişirin.

Daha sonra tartı fırından çıkarın ve soğumaya bırakın, vanilya çubuğunu uzunlamasına ikiye bölün ve hamurunu bir bıçakla kazıyın. Vanilya posası, 50 gr pudra şekeri ve mascarpone’u bir kapta karıştırın. Daha sonra kremayı sertleşene kadar çırpın ve çırpın. Bir tencerede çilek reçeli ve limon suyunu ısıtıp ılık olana kadar soğumaya bırakın. Çilekleri yıkayıp rendeleyin ve yeşillikleri çıkarın.

Kremayı tartın içine koyun ve üzerine çilekleri yayın ve reçel karışımını gezdirin. Son olarak, servis yapmadan önce meyveli çilekli tartın üzerine pudra şekeri serpin.

[wp-rss-aggregator]

Bir yanıt yazın