Mantar sote nasıl yapılır? 100% lezzetli bir tarifi

Mantar sote nasıl yapılır

Mantar sote nasıl yapılır? Evdeki Mutfak için mükemmel bir tarif

Mantar sote nasıl yapılır – Herkes mantar yemeklerini sever. Gerçekten kimse kabul etmese bile günümüzde mutfağımızı hem yemek ilavesi olarak olsun, hem ana yemek olarak olsun mantar çok tercih edilir. Öyle ki protein açısından zengin olması ile birlikte aynı zamanda hafif olmasından dolayı ve tok tutması ayrıcalığı ile tercih edilmektedir.

Kültür mantarları hakkında bilmeniz gerekenler

Yabani mantarların aksine, Kültür mantarları yıl boyunca ticari olarak temin edilebilir. Mantarlar çok hassastır. Hasattan sonra meydana gelen sürekli yaşlanma süreci, özellikle aşağıdaki taşıma ve depolama hataları nedeniyle hızlanmaktadır, bu yüzden mantarlar sararır, lekelenir ve kurur. Onu korumak ve sadece kısa bir süre saklamak daha iyidir. Alışveriş yaparken mantarların bu özelliklerden hiçbirinin bulunmadığından emin olun. Taze mantarları tercih edin, çünkü tadı konserve ürünlerden çok daha aromatik ve daha zengindir. Peki mantar sote nasl yapılır?

Mantar
Mantar

Kültür mantarlarının temizlenmesi

Temizlik sırasında ortaya çıkan atık miktarı mantarın türüne göre değişiklik göstermektedir. Mantarlar neredeyse tamamen kullanılabilir. Mantarlar doygun hale geleceği için asla durgun suda yıkanmamalıdır. Onları kuru bir bezle veya fırçayla ovalamak daha iyidir (mantarlar için özel fırçalar bile vardır). Kaba kirler, Kültür mantarları gibi daha az hassas mantarlarda akan su altında yıkanabilir. Mantar sote nasıl yapılacağını bilmeyenler için aşağıda tarifini vermekteyiz.

Mantar sote nasıl yapılır
Mantar sote nasıl yapılır

Mantar sote için gerekli malzemeler:

 • 500g karışık mantarlar (örneğin düğme mantarları, chanterelles, porcini mantarları, istiridye mantarları)
 • 1 sarımsak dişi
 • 2 soğanlar
 • 5 yemek kaşığı
 • zeytin yağı
 • Tuz
 • biber
 • 1 demet
 • maydanoz
 • 1 kök
 • Biberiye

Mantar sote yemeğinin hazırlanışı:

 1. Mantarları temizleyip çok ince olmayacak şekilde kesin.
 2. Soğanları ve sarımsakları soyun ve ince doğrayın. Yağı bir tavada ısıtın, soğanları yarı saydam olana kadar soteleyin ve sarımsağı ekleyin. Mantarları ekleyin ve mantar suyu neredeyse buharlaşana kadar kızartın.
 3. Biber ve tuzla tatlandırın. Maydanoz ve biberiyeyi yıkayın, sallayın ve ince ince doğrayın. Baharatları serpilmiş mantar tavada servis yapın.

Fırından yeni çıkmış çavdar ekmeği, kızarmış mantarların yanına çok yakışıyor. Ancak mantarlar salatada, başlangıç ​​olarak veya çırpılmış yumurtada da iyidir.

Mantarın sağlık açısından Faydaları:

Mantarlar, sağlıklı sinirler, iyi bir hafıza, iyi bir uyku ve harika bir ruh hali için ihtiyacımız olan folik asitle doludur. Başka bir B vitamini olan niasin dahildir. Karbonhidratların, yağların ve proteinlerin metabolizması için buna ihtiyacımız var.

Gıda özeliklleri:

Kalori 148 kcal (%7)
Protein 6g (%6)
Yağ 13g (%11)
Karbonhidratlar 3g (%2)
ilave şeker 0 g (%0)
Lif 3g (%10)

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Youtube Kanalı

Bir yanıt yazın