Kalp krizi kadınlarda nasıl fark edilir?

Kalp Krizi

Kalp krizi belirtileri kadın ve erkekte farklılık gösterir.

Kadınlar ve erkekler eşit derecede yüksek kalp krizi riskine sahiptir. Bugün çoğumuz göğüs ağrısı ve basıncının kalp krizi belirtisi olabileceğini biliyoruz. Bu genellikle erkeklerde geçerlidir, ancak kadınlarda sinyallerin çok daha az fark edilir olduğuna dikkat edilmelidir. Kadınlarda kalp krizi nasıl anlaşılır anlatıyoruz.

Kalp Krizi
Kalp Krizi

Kadınlarda Kalp krizi Tehlikeli

Biz kadınlara meme kanseri taraması yaptırmamız sürekli olarak hatırlatılır. Ancak kalp krizinden ölen kadınların sayısı meme kanserinden iki kat fazla olmasına rağmen, kalp krizi riski hakkında neredeyse hiçbir şey duyulmuyor. Bunun nedeni, kalp krizi belirtilerinin kadınlarda erkeklerden çok daha belirsiz olmasıdır. Doktorlar bile bir kadında kalp krizini zamanında nasıl tespit edeceklerini her zaman bilemezler. Ayrıca, kadınlara başka bir şey olarak kalp krizi teşhisi konması erkeklere göre %50 daha fazladır.

Semptomlar

Bu nedenlerle kadınlarda kalp krizi son derece tehlikelidir. Ve risk artar. Giderek daha fazla kadın aşırı kilolu, kötü kolesterol seviyelerine ve yüksek tansiyona sahip. Tabii ki sağlıklı beslenmek önemli ama zamanında harekete geçmek için kadınlarda kalp krizi belirtilerini bilmek de önemli. Aşağıda kadınlarda kalp krizinin en sık görülen belirtileri bulunmaktadır.

  • Aşırı yorgunluk (günler hatta haftalar boyunca)
  • Üst karın, omuz, boyun ve çene bölgesinde ağrı
  • mide bulantısı
  • nefes darlığı
  • Asiri terleme
  • Huzursuz veya endişeli hissetmek
  • baş dönmesi
  • uykusuzluk hastalığı

Nezle

Yukarıdaki belirtiler, genellikle kadınların kendileri tarafından değil, aynı zamanda doktorlar tarafından da grip ile karıştırılır. Semptomlar her zaman kalp krizi veya diğer kalp problemlerini göstermese de, bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz yine de aile doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Belirtiler aniden kötüleşirse ve/veya göğüste baskı hissederseniz hemen Ambulansı arayın.

Erkekler kadınlara karşı

“Semptomlar erkekler ve kadınlar arasında neden bu kadar farklı?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için birden çok neden var. Erkeklerde problemler genellikle koroner arterlerden kaynaklanır. Bunlar kalbin etrafındaki büyük damarlardır. Bunlar, kan damarlarını kısmen veya tamamen tıkayarak plakla daralabilir. Kadınlarda bu daralmalar daha çok kalp kası çevresindeki daha küçük damarlarda görülür. Bunları tespit etmek ve diğer, daha ince sinyallere neden olmak o kadar kolay değildir. Bu nedenle, kadınlarda kalp krizi genellikle daha sonra fark edilmez.

 

 

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Youtube Kanalı

Bir cevap yazın