Kadınlar ve icat ettiğini tahmin edemeyeceğiniz sekiz şey

icat

Kadınlar’ın icat ettiği 8 şey hayatımızı kolaylaştırmaktadır

 

Kadınlar da yaratıcıdır, İşimizi kolaylaştıran ya da günlük hayatın vazgeçilmezi olan pek çok şeyi kadınlar icat etmiştir.

icat
Kadınların icatları

 

Kadınlarda zekidir

Teknoloji söz konusu kadınlardan daha fazla standart seçilenler. Bu sevimliler, bugün hayatlarımız çok güzel olurdu. Sekiz temel her şeyi bir araya getirdik.

 

1.Hedy Lamarr sayesinde Bluetooth’un başlangıcı

Hedy Lamarr, 1942’de patenti alınan torpidolar için uzaktan kumandalı bir radyo kumandası icat etti. Bluetooth bağlantıları için bugün hala “frekans atlamalı” olarak adlandırılan kullanılmaktadır. Frekanslar bağımsız olarak değişti ve büyük ölçüde parazite karşı bağışıktı. Avusturyalı Yahudilerin göçmen kızı olan Lamarr, icadını Müttefiklerin hizmetine sundu.

2. Nancy Johnson sayesinde bol bol lezzetli dondurma

Amerikalı ev hanımı Nancy Johnson sayesinde tüm yaz boyunca tonlarca lezzetli dondurma yiyebiliyoruz. 1843’te ilk elle çalışan dondurma makinesini icat etti. Bu, dışarıdan bir buz ve tuz tabakasıyla soğutulan bir çeşit tereyağından oluşuyordu. Soğutma işlemi sırasında mekanik bir çırpıcı dondurma kütlesini karıştırdı.

3. Josephine Cochrane sayesinde “El ile Bulaşık yıkamaya” veda edin

Paylaşılan veya aile hayatının uyumlu olup olmadığı genellikle bu cihaza bağlıdır: Bulaşık makinesi. Amerikalı Josephine Cochrane, 1886’da bulaşık makinesinin gerçekten kullanılabilir ilk versiyonunu geliştirdi ve patentini aldı. Zengin kadın çok sayıda partiyi kutladı ve çalışanlarının temizlik sırasında çok fazla bulaşık kırmasından rahatsız oldu. Bu onları pratik cihazı icat etmeye yöneltti. Bu arada, kurduğu “Cochran’s Crescent Çamaşır Makinesi Şirketi” adlı şirket, “Kitchenaid” şirketinin bir parçası oldu.

4. Mary Anderson sayesinde “Silecekler ile yağmurda araba sür”

Mary Anderson’ın çığır açan ön cam sileceği fikrini ne zaman ortaya çıkardığı tam olarak belli değil. Camları kar ve nemden temizlemek için arabalarından inen insanları görmüş olabilir. Anderson, 1903’te ilk ön cam sileceği için patent başvurusunda bulundu. Sadece on yıl sonra, otomobillerdeki standart donanımın bir parçasıydı.

5. Melitta Bentz sayesinde can sıkıcı kalıntılar olmadan kahve keyfi

Tam otomatik kahve makineleri zamanında biraz unutulmuş olabilir. Bununla birlikte, kahve severler için her sabah hala önemli bir gereçtir: filtre eklentisiyle birlikte kahve filtresi. Dresdenli Melitta Bentz özellikle kahve telvesini sevmedi, bu yüzden oğullarının defterlerinden kurutma kağıdını aldı. Bunları dibini çiviyle deldiği bir tenekeye koydu ve kahveyi filtreden geçirerek fincanına boşalttı. Tanıdıkları çevresinden gelen olumlu geri bildirimlerden cesaret alarak, 1908’de patentini aldı.

6. Alice H. Parker sayesinde artık duman ve titreme yok

Kışın soğuğa karşı koruma. Aralık 1919’da genç Alice H. Parker, pahalı kömürlü ısıtma sisteminin yerini alan merkezi ısıtma fikrinin patentini aldı. Ayrıca, onun hakkında bilinen tek şey, 20. yüzyılın başında okumasına izin verilen birkaç Afrikalı-Amerikalı kadından biri olduğudur.

7. Stephanie Kwolek sayesinde çelikten daha sert sentetik elyaf

1971’de Polonya asıllı Amerikalı kimyager, DuPont için çalışırken sentetik elyaf Kevlar’ı keşfetti. O zaten sayısız insanın hayatını kurtardı. Kevlar, dünyadaki en sert sentetik elyaf olduğundan, çelikten beş kat daha güçlüdür ve diğer şeylerin yanı sıra kurşun geçirmez yeleklerde kullanılır.

8. Marion Donovan sayesinde bebek bezlerini her zaman, her yerde kurutun

Amerikalı mimar ve iki çocuk annesi, bez bebek bezlerinin üzerine giyilen duş perdelerinden tek kullanımlık bebek bezinin ilk versiyonunu yaptı. Onun “Boater”ı daha 1949’da New York’ta sıcak kek gibi satıldı. 1951’den itibaren yeni nesil kağıt bebek bezleri üzerinde çalıştı. Buluşları başlangıçta yalnızca daha büyük kağıt üreticileri tarafından alay konusu oldu. On yıl sonra, Procter & Gamble’da kimya mühendisi olarak çalışan Victor Mill, “Pampers”ın icadıyla atılımını gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın