Öksürük ve nasıl tedavi edilir – bilmeniz gereken her şey

Öksürük ve nasıl tedavi edilir - bilmeniz gereken her şey

Öksürük ve nasıl tedavi edilir – bilmeniz gereken her şey

Öksürük sadece sinir bozucu bir bronşit semptomu mu yoksa vücudun kendine yardım etmesinin bir yolu mu? Burada tedavi ve ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi.

Bronşit: semptomlar, tedavi ve sonuçlar

Bronş denilen akciğerlerdeki hava yolları iltihaplanırsa uzmanlar bronşitten bahseder. Ana semptom, her yıl yaklaşık 100 kişiden 5’inin tıbbi yardım istediği öksürüktür. Aşağıdaki metin nedenleri, semptomları ve olası sonuçları açıklamakta ve yardımcı ev ilaçları sunmaktadır.

Öksürük ve nasıl tedavi edilir - bilmeniz gereken her şey
Öksürük ve nasıl tedavi edilir – bilmeniz gereken her şey

Akut bronşit belirtileri

Birçok insan, özellikle soğuk mevsimde soğuk algınlığı ve öksürükten muzdariptir. Ancak soğuk algınlığı ve bronşit belirtileri ilk başta benzer olsa da aynı hastalık değildir. Yine de ikisi de el ele gitmeyi sever ya da soğuk algınlığı öksürme sonucu derin hava yollarının iltihaplanması meydana gelir.

Semptomlar can sıkıcıdır ve ertelememek için bronşitten iyi bir şekilde kurtulmak önemlidir. Öyleyse, etkilenenler, şiddetine bağlı olarak soğuk algınlığı olup olmadığını veya bronşitin gelişip gelişmediğini nasıl anlayabilir?

tedaviye mi ihtiyacınız var?

Öksürüğün kalitesi hastalık ilerledikçe değişir: Başlangıçta genellikle kuru, verimsiz bir öksürük vardır ve bu öksürük verimli bir öksürüğe dönüşür. Vücut, tahriş edici mukusu solunum yolundan dışarı atar.
Bronşit semptomları genellikle geceleri daha yoğun olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, bir tedavi genellikle uyku kalitesini iyileştirmek ve vücudun yenilenmesini desteklemek için yararlıdır. Öksürüğün şiddetine göre göğüs ağrısı, nefes almada güçlük ve ses kısıklığı eşlik edebilir.

Öksürük – belirti mi yoksa kendi kendine yardım mı?

Vakaların yaklaşık yüzde 90’ında bronşit gelişiminden virüsler sorumludur. Bakteriler, mantarlar veya çevresel kirleticiler nadiren sebeptir. Rahatsız edici semptomların arkasındaki kesin neden ne olursa olsun, aşağıdakiler geçerlidir: burundan veya ağızdan solunduğunda, yabancı cisimler trakeanın sonundaki derin dallanmalara girer, oraya yerleşir ve çoğalır.

Sonuç olarak, harekete hazır olan vücudun bağışıklık sistemi tepki verir: Mukoza zarları, öksürdüğünüzde patojenleri ve ölü hücre kalıntılarını dışarı çıkaran daha fazla mukus üretir. Hastalar genellikle bu rahatsız edici, uykudan mahrum bırakan semptomdan kurtulmak isterler ki bu anlaşılabilir bir durumdur. Yine de öksürük mantıklıdır ve vücudun bronşit tedavisini teşvik etmesi için yararlı bir araçtır.

bronşit tedavisi

Genel sağlık durumu varsayılırsa, hava yollarının iltihaplanması genellikle özel bir tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşir. Ağrılı öksürük, ağrı ve halsizlik hissi bronşite eşlik ediyorsa semptoma yönelik tedavi kullanılabilir.

Aşağıdaki ipuçlarıyla öksürükten kurtulabilirsiniz:

  • • dinlenin ve rahatlayın
  • • Genel olarak spordan ve efordan uzak durmak
  • • zindeliği artırmak için sıcak içecekler
  • • Öksürük uyarıcı, analjezik ve ateş düşürücü

ilaç tedavisi

Ev ilaçları bronşit için de kullanılabilir ve kendi hislerinize göre kullanılırsa sağlığınızı iyileştirir. Göğüs üzerindeki sargılar ve tamponların yanı sıra buhar inhalasyonları, mukoza zarlarının tıkanıklıklarının giderilmesine ve istenmeyen patojenlerin uzaklaştırılmasına katkıda bulunur. Bal gibi ılık çaylar öksürme dürtüsünü sakinleştirir ve etkilenenlerin sakinleşmesini sağlar.

bilmek önemli

Bronşit tedavisi karmaşık değildir ve öncelikle semptomlara odaklanır. Bununla birlikte, etkilenenler, hastalığı uzatmamak için gelişimi yakından takip etmelidir.

Çoğu durumda, ev ilaçlarının kullanılması ve bronşit için bolca dinlenme, refahı artırmak ve can sıkıcı semptomları bir şekilde hafifletmek için yeterlidir. Temelde sağlıklı olan vücut, aktif bağışıklık sistemi sayesinde bu tür iltihaplı hastalıklara kolayca karşı koyabilir. Bazı belirtiler genellikle hızla iyileşir ve neredeyse tamamen kaybolur. Ancak bronşit belirtilerinin ortadan kalkması birkaç hafta alabilir. Bu nedenle uyanık olmak ve belirtileri zamanla yakından takip etmek büyük önem taşıyor.

Etkilenenler, iyileşme olmamasına rağmen bronşiti tedavi etmekten kaçınırlarsa, hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Bronşların iltihaplanması akciğer dokularına yayılabilir ve orada başka hastalıklara yol açabilir. Solunum yollarının başka hastalıkları varsa, bağışıklık sistemi zayıflamışsa veya bronşit sekiz haftadan fazla devam ediyorsa uygun tedaviye doktor karar vermelidir.