Kabak yemeği – Kabak ve ricotta ile limonlu makarna

kabak yemeği

Kabak ve ricotta ile limonlu makarna nasıl yapılır tarifi

İster ratatouille, ister kabak dolması ya da balığa eşlik eden kabak, yazı tabağınıza getiriyor. Bu ülkede daha az yaygın olan terimler kabak, coccozelle, sebze veya salatalık balkabağı ve tekil kabaktır. Eti 15 ila 20 cm boyutundayken en hassas halini alır.

Kabak (Cucurbita pepo), botanik olarak kabak ailesine (Cucurbitaceae) aittir ve etli meyvelerdir. Kabak terimi İtalyanca’dan gelir ve “küçük balkabağı” anlamına gelir. Meyve sebzelerinden biridir.

kabak yemeği
kabak yemeği

Kabak nedir?

Kabak meyveleri genellikle koyu ila açık yeşil, bazen çizgili veya hafif beneklidir. Sarı veya kirli beyaz kabak gibi açık ten renkleri nadirdir. Meyveler çok iri olabilir ve 40 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Tat nedenleriyle genellikle daha küçük olduklarında hasat edilirler. Kabakların tipik bir özelliği altıgen meyve sapıdır.

Kabak ve ricotta ile limonlu makarna için gerekli malzemeleri

  • Tuz
  • 400 gram spagetti
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 kabak, yeşil
  • 1 kabak, sarı
  • 1 organik limon
  • biber
  • 70 gram ricotta
  • 3 dal fesleğen
  • 30 gr Parmesan peyniri

 

Nasıl Hazırlanır :

Makarnayı tuzlu suda paketindeki talimata göre al yumşak kıvamına gelene kadar pişirin. Makarna suyundan 1 su bardağı ayırın. Kabağı yıkayın, kurulayın, ikiye bölün ve dilimleyin. Yağı bir tavada ısıtın ve içinde kabakları kızartın. Limonu sıcak suda yıkayın, kurulayın, kabuğunu rendeleyin ve suyunu sıkın. Makarna suyuyla birlikte tavaya ekleyin. Ricotta’yı ekleyin ve tuz ve karabiberle tatlandırın. Fesleğeni yıkayın, kurutun ve yapraklarını koparın. Makarnayı sosa ekleyin, fırlatın ve rendelenmiş parmesan ve fesleğen ile servis yapın. Bu yazı ortaklarımız tarafından desteklenmektedir Wigs

Yararları:

Kalsiyum, magnezyum, demir, B vitaminleri, A vitamini (provitamin A) ve C vitamini içerdikleri için kabaklar özellikle değerlidir. Yaklaşık 19 kcal/100 g olan kabak çok az kaloriye sahiptir ve bu nedenle hafif, ancak vitamin ve A vitamini içerir. mineraller açısından zengin sebze mutfağının bileşeni.

Enerji (kcal) 19

Kalsiyum (g) 30

Yağ (g) 0,4

B1 Vitamini (mg) 0,2

Protein (g) 1.6

Vitamin B2 (mg) 0.09

Karbonhidratlar (g) 2.2

Niasin (mg) 0.4

Lif (g) 1.1

B6 Vitamini (mg) 0.12

Magnezyum (mg) 18

C Vitamini (mg) 16

Demir (mg) 1.5

A Vitamini (µg) 37

Kullanım ve hazırlık

Nötr veya hafif ceviz tadı nedeniyle kabaklar mutfakta çok yönlüdür ve kolayca sindirilebilir bir meyve sebzesidir. Tuzludan tatlı yemeklere kadar çeşitlilik gösterirler. Ayrıca salataların bir bileşeni olarak çiğ olarak veya dip soslu parmak yemi olarak da yenirler. Haşlanmış, pişirilmiş veya kızartılmış, sebze ağırlıklı yemekler için çok yönlü bir malzemedir. Kabak, et veya balıkla çok iyi kombine edilebilir. Kabak çiçeği dolması özel bir yemek olarak kabul edilir: Yemek yerken sap çıkarılmalıdır. Dolgu olarak sebze, peynir veya et kütlesi uygundur.

Acı tadı olan kabak ve balkabağı çiğ veya pişmiş fark etmeksizin yenmemelidir. Çünkü: Acı maddeler (kukurbitasinler), kusma ve ishal ile şiddetli mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle, hazırlamadan önce küçük, çiğ bir kabak (veya balkabağı) parçasının tadına bakın ve acı tadı için test edin. Nötr veya tatlı bir tat zararsızdır.

Depolamak

Kabak biraz soğutulmuş olarak saklayın. Yedi ila on santigrat derece arasındaki sebze çekmecesi bunun için uygundur. Taze hasat edilen ürünler buzdolabında iki ila üç hafta saklanabilir. Sap varsa meyvenin erken kuruması önlenebilir. Alışveriş yaparken cildinizin sıkı ve hasarsız olduğundan emin olun; Yaralı bölgelerde küf kolayca oluşabilir. Kabağı çok serin bir yerde saklamayın, çünkü bu yüzeyi biraz yumuşatabilir.

 

Bize Düşüncelerinizi bildirin

Tarifimizi okudunuz ve hala sorularınız mı var? Yoksa tarfte bir yerini anlamadınızmı? Yada sedece olumlu ve olumsuz yorummu yapmak istiyorsunuz? Bizim için sorun olmaz. Elimizden geldiği kadar sizleri gönlümüze basar ve sorularınızı cevaplamaya çalışırız. Sağlıcakla kalın!

 

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

 

 

Youtube Kanalı

Bir yanıt yazın