Elma sirkesi nasıl yapılır – Evde kendin yap

Elma sirkesi sağlıklıdır ve birçok faydası vardır. Elma sirkesi bu nedenle her evde bulunur.

Elma sirkesi nasıl Yapılır? Sağlıklı bir şekilde evde kendin yap

Elma sirkesi sağlıklıdır ve birçok faydası vardır. Elma sirkesi bu nedenle her evde bulunur. Sindirime iyi gelir, kilo vermeye yardımcı olur ve aşermeyi azaltır. Satın almak pahalı olabilir, ancak kendiniz yapmak çok daha ucuz ve inanılmaz derecede kolay.

Elma sirkesi nasıl yapılır - Evde kendin yap
Elma sirkesi nasıl yapılır – Evde kendin yap

Basit bir tarif ile Elma sirkesini kendiniz evinizde yapın

Aromatik tat veren elma sirkesi üretimi için basit ve denenmiş bu tarifi kullanın. Mümkün olan en iyi tat kalitesine sahip, iyi olgunlaşmış elmaları alın.  Daha doğrusu pazardan atıl olan elmaları da toplayıp kullanabilirsiniz. Bunları dörde bölüp çekirdek ve çürük parçalar çıkarın ve suyunu sıkın. Sıkılmış artıkları yani lapaları atmayın. Elma suyu ve lapaları artık bir Kavanoza koyun ve her şey bir püre oluşturmak için karıştırılır ve su. Aktardan mutlaka organik maya sirkesi temin edin ve bunu da ilave edin. Ardından Kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapatın. 2 Hafta bekletmek üzere karanlık bir yerde saklayın, son olarak 2 hafta sonra kapağı açın ve yeniden kapatarak 4 haftaya tamalayın.

Ev yapımı elma sirkesinin en büyük avantajı, tüm malzemelerini bilmenizdir. Ev yapımı ekşinizin istenmeyen katkı maddeleri içermediğini, vitamin ve diğer besin maddelerini yok eden işlemlerden geçmediğini çok iyi biliyorsunuz. Sadece kendi kullanımınız için bir şişe yapmıyor, daha fazlasını üretiyorsanız, hemen hemen her duruma getirebileceğiniz küçük bir hediyeniz de var.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, çok yönlülüğü nedeniyle özellikle popülerdir. Mutfakta, sadece salataları veya sosları baharatlamak için uygun değildir, aynı zamanda et veya balığı daha dayanıklı hale getiren lezzetli bir marine olarak da hizmet eder. Kozmetikte, cilt ve saç problemleriyle başarılı bir şekilde mücadele etmek için kullanılır.

Tıpkı mağazadan satın alınan elma sirkesi gibi, ev yapımı sirkenin asiditesi yüzde beştir. Elma sirkesini kendi bahçenizden kısmen fermente edilmiş elmalarla elma şarabından yaparsanız, asitlik yüzde altı ile sekiz arasında değişir. Kendi hazırladığın senin için fazla asidikse, her zaman biraz su ile seyreltme seçeneğiniz vardır.

Ev yapımı elma sirkenizi asla açık bırakmamanız önemlidir. Kavanozlara doldurun ve her zaman sıkıca kapalı tutun. Aksi takdirde havadaki maya mantarları sirkeye yerleşip onu bozabilir. Kavanozda iyi kapatılmış, ev yapımı ürününüz buzdolabının dışında birkaç ay saklanacaktır.

Elma sirkesi her zaman elmalardan oluştuğu için aynı sağlıklı maddelere sahiptir. Bu nedenle A ve C vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca çok sayıda mineral ve eser element içerir. Bor, demir, flor, potasyum, kalsiyum, bakır, sodyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve çinko içerir. Asetik asitin yanı sıra sitrik asit, propiyonik asit ve karbolik asit de tespit edilebilir. Doğal olarak bulutlu organik elma sirkesi ayrıca elmaların pektinini de içerir.

Özellikler neye dikkat etmemiz gerekir?

İyi olgunlaşmış ve tadı güzel elma çeşitlerini kullanmanız gerektiği yukarıda zaten belirtilmişti. Elmaların aromaları, ev yapımı organik ürünün lezzet kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Eğer bahçenizde doğru meyveler yoksa çayır bahçelerinden dökülmüş meyve olarak veya trafiğin az olduğu yol kenarlarındaki yaşlı ağaçların altından toplayabilirsiniz. Bu tür çeşitleri karıştırırsanız, genellikle yukarıdaki tarif için çok iyi bir temeliniz olur. Tabii ki, eski elma çeşitleri bu amaçlar için özellikle değerlidir.

Sağlık Açısından ev yapımı Elma sirkesinin faydaları nedir?

Elma sirkesi sadece yemek pişirmede değil aynı zamanda ilaç ve antiseptik olarak da kullanılmaktadır. Salatalar, çiğ sebzelerle iyi gider ve hatta sağlıklı bir içecek olarak sizi zayıflatabilir. Sonra:

  • İştah kesici olarak kabul edilir ve aşermeyi önler.
  • Bağırsakları arındırır, temizler ve detoksifiye eder
  • Zararlı bakterilerle savaşır ve vücudun savunmasını güçlendirir

Bu yüzden kendiniz için iyi bir şey yapmak istiyorsanız düzenli olarak elma sirkesi tüketmelisiniz. Sadece salata sosu olarak değil, günde 3 defa en iyi şekilde tüketilen sağlıklı bir içecek şeklinde: Yarım litre suyu 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu içecek ferahlatır, bağırsakları temizler ve aşermeyi önler.

Elma sirkesi ile güzelleşin. Örneğin, ev yapımı yüz ve saç maskelerine entegre edebilirsiniz. Sirkede bulunan pektinler (bitki maddeleri) hem ciltte hem de saç hücrelerinde daha fazla nem emilimi sağlar. Teorik olarak saçınızı elma sirkesi ile bile yıkayabilirsiniz, ancak daha sonra şampuan ve suyla iyice durulamalısınız.

Elma sirkesini nasıl kullanırsanız kullanın – hiçbir evde eksik olmamalıdır!

 

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

 

 

Youtube Kanalı

Bir yanıt yazın