Yumurtalarla ilgili her şey için 10 ipucu ve püf noktası

Yumurtalarla ilgili her şey için 10 ipucu ve püf noktası

Yumurtalarla ilgili her şey için 10 ipucu ve püf noktası

Yumurta kapları olmayan bir kahvaltı masası bir şekilde eksiktir. Yumurta bunun sadece bir parçası. Çünkü yumurta kabuğunun altında da değerli vitaminler bulunmaktadır. Bir yumurta, ister haşlanmış ister kızartılmış olsun, günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 35’ini karşılayabilir.

Mükemmel haşlanmış yumurta

Yumurtaları bir tencerede soğuk suyla kaplarsanız ve ancak ondan sonra ısıtırsanız, pişirme sırasında çatlamazlar. Haşlanmış yumurtalar, kaynatıldıktan sonra yaklaşık 30 saniye soğuk su dolu bir kaseye konularak soyulması daha kolay olur.

tazelik testi

Yumurtayı bir bardak suya koyun. Dibe çökerse tazedir, ayağa kalkarsa hemen yerseniz, yüzerse yenmez! Yumurtalar buzdolabında dört haftaya kadar saklanabilir.

Yumurtalarla ilgili her şey için 10 ipucu ve püf noktası
Yumurtalarla ilgili her şey için 10 ipucu ve püf noktası

Yumurta ne kadar dayanır?

Sert haşlanmış yumurtalar gerçekte ne kadar dayanır? Kendi yumurtalarınızı brunch veya paskalya sepetleri için pişirirken, pişirme sırasında yumurtaların çatlamamasına dikkat etmelisiniz. Kabuk hasar görürse mikroplar içeri girebilir – yumurtalar daha hızlı bozulur. Daha sonra soğutulmalı ve birkaç gün içinde tüketilmelidir. Piyasada bulunan haşlanmış yumurtalar, kabuğun sağlam olması koşuluyla oda sıcaklığında birkaç hafta tutulabilir.

Baharatlı çeşidi: Soleier

Altı katı yumurtayı kırın, kabuğunu her yerine kırın. Bir bardakta katman. 30 gr tuz, 1/2 çay kaşığı şeker, kimyon, karabiber, 1 adet yenibahar ve defne yaprağı ve bir soğanın kabuğunu 1/2 litre suda kaynatın. Üstüne dökmek. 2 gün buzdolabında bekletin. Kabukları, yumurta sarısını sirke, yağ ve karabiberle tatlandırın.

Sarısı ile dışarı!

Sadece taze, hasar görmemiş yumurtaları kullanın. Mikroplar çatlaklardan geçebilir. Su ve deterjanla yıkayınız. Üstte ve altta iğne ile delikler açın ve örgü iğnesi ile delin. Bir deliğe bir saman koyun ve sertçe üfleyin.

Yumurtalar kahverengi mi beyaz mı?

Renk, tavukların cinsine ve dolayısıyla genlerine bağlıdır. Tavuğun kulak memesi olan kulak memesinin renginden yumurta kabuğunun ne renk olacağını anlayabilirsiniz. Kulak memesi kırmızı ise, tavuk yuvaya kahverengi yumurta bırakır, beyaz ise yumurtalar beyazdır.

kahverengi = organik?

Bu bir hata. Ancak birçok kişi buna inandığı için kahverengi yumurtalara olan talep daha fazladır. Paskalya’da farklı: renklendirme için beyaz çeşit tercih edilir.

Korkutmak

Bir yumurtanın kolayca soyulup soyulmaması, söndürülmüş olup olmamasına değil, saklama süresine bağlıdır. Taze yumurtaları soymak eskilere göre daha zordur. Bakteriler nüfuz edebileceğinden ve raf ömrü büyük ölçüde azalacağından, haşlanmış yumurtaları caydırmayın.

Çiğ mi pişmiş mi?

Çiğ yumurtayı haşlanmış yumurtadan kolayca ayırt edebilirsiniz: ikisini de yan yana koyun ve çevirin. Pişirilen çok daha hızlı, daha uzun ve daha dengeli döner.

Paskalya’da neden rengarenk haşlanmış yumurtalar var?

Lent sırasında yumurta veya yumurta yemekleri yemek kesinlikle yasaktı. Ama tavuklar hevesle yumurtlamaya devam ettiler. Orta Çağ’da buzdolabı olmadığı için yumurtalar daha uzun süre dayansın diye kaynatılırdı. Oruç döneminden sonra “eski” yumurtalar taze yumurtalarla karıştırılmasın diye kırmızıya boyandı. Ve bu yumurta boyama geleneği günümüze kadar gelmiştir…