Acaba sizde Tükenmişlik sendromu mu yaşıyorsunuz?

Tükenmişlik mi yaşıyorsunuz?

Tükenmişlik mi yaşıyorsunuz? İş stresi ya da yorucu yaşam koşulları bizi hızla kırılma noktasına iter. Bu yüzden tükenmişliğe işaret eden uyarı işaretlerini bilmek çok daha önemlidir. Bu dört işaret onun bir parçasıdır.

Uzun süredir bitkin, bitkin ve boş mu hissediyorsunuz? Bu tükenmişlik belirtisi olabilir. Almanya’da, şu anda nüfusun yaklaşık yüzde dördü tükenmişlik belirtileri yaşıyor ve bu eğilim artıyor.

Genel olarak, tükenmişliğin gerçekte ne olduğunu tanımlamak çok zordur. Uzmanlar bile tam olarak aynı fikirde değil. Tükenmişliği tam olarak neyin oluşturduğu ve tükenmişliğin gerçekte nasıl belirlenebileceği belirsiz olduğundan, bu tüm konuyu daha da zorlaştırır. Tükenmişliğin gerçekten ne sıklıkta meydana geldiği gerçekten söylenemez.

Tükenmişlik mi yaşıyorsunuz?
Tükenmişlik mi yaşıyorsunuz?

Erken yardım almak için, bitkinlik depresyonuna işaret eden belirtileri bilmek önemlidir. Sağlıklı stres yönetimi eğitmeni Jacob Drachenberg, en başta bu duruma düşmemek için kendinizi düzenli olarak gözlemlemenizi ve üzerinde düşünmenizi öneriyor.

Stresli günlük (iş) yaşamda bu her zaman kolay değildir – bu nedenle tükenmişliği gösterebilecek dört işareti özetledik.

1. Güya basit görevler sizi sınırlarınızı zorluyor

Tükenmişliğe işaret eden ilk işaret, günlük yaşamda zaten görülebilir. Sizin için gerçekten kolay olan görevlerden bunaldınız mı? Bu, şu anda fiziksel ve duygusal olarak tükenmiş olduğunuzun bir işaretidir.

Örneğin, birisi sizden kısa bir e-posta yazmak gibi küçük bir görev yapmanızı isterse ve bu sizi üzerse, bu vücudunuzun ve ruhunuzun aşırı yüklenmesinin açık bir işaretidir.

2. Sürekli sinirlisin

Hepimiz zaman zaman sinirleniriz, bu tamamen normaldir. Bununla birlikte, sinirlilik normal hale gelirse endişelenmelisiniz. Düşünceleriniz kalıcı olarak olumsuzsa ve sinirliliğinizden zaten rahatsızsanız, bu aynı zamanda tükenmişliğin bir belirtisi olabilir.

3. Oldukça unutkansınız

Birkaç çalışma, tükenmişliğin hafızamızı da etkileyebileceğini gösteriyor. Bu, işte hızla istenmeyen hatalara yol açabilen unutkanlığa yol açar.

Ama bu unutkanlık kendini özel hayatında da hissettirebilir: Örneğin, bir süpermarkettesin ve artık ne almak istediğini, bakkalın nerede olduğunu bilmiyorsun.

Bu unutkanlık devam ederse, başka bir tükenmişlik belirtisi olabilir

4. Daireniz kaos içinde

Dairede dağınıklık mı var, bulaşıklar birikmiş ve güne başlamakta zorlanıyorsunuz çünkü kendi dört duvarınız arasındaki yapılacak işler sizi felç ediyor – bu aynı zamanda tükenmişlik belirtisi de olabilir.

Yorgun ve bitkinseniz, artık güne planlı bir şekilde başlayıp günü yönetememeniz normaldir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın