Kenelere karşı ne yardımcı olur? Bu 3 şey keneye yardımcı olur

Kenelere karşı ne yardımcı olur? Bu 3 şey keneye yardımcı olur

Kenelere karşı ne yardımcı olur? Kafa hala sıkışmışsa ne yapmalı?

Her yıl neredeyse her üç kişiden biri merak ediyor: kenelere karşı ne yardımcı olur!

Bu çok önemli bir soru çünkü keneler hafife alınmamalı. Ciddi hastalıkları (Lyme hastalığı gibi) bulaştırabilen kan emici bir akar türüdür. Bu 3 şeyi bilmelisiniz!

Kenelere karşı ne yardımcı olur? Bu 3 şey keneye yardımcı olur
Kenelere karşı ne yardımcı olur? Bu 3 şey keneye yardımcı olur

Bu, sizin ve köpeğinizin bir kene tarafından ısırılma riskini azaltır.

İlk önce bilmeniz gereken gerçekler:

Kenelere ne iyi gelir sorusuna geçmeden önce kısaca kenelerin ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Daha önce de belirtildiği gibi, bunlar kan emici akarlardır. Toplamda yaklaşık 900 kene türü vardır. Türküyede yaklaşık 20 tip bilinmektedir. Yaygın ağaç kenesi en yaygın türdür. Keneler, insanların veya hayvanların derisini çizebilecekleri ve ardından hortumlarıyla yarayı delebilecekleri güçlü bir ağız parçasına sahiptir. Dışarı çıkan kan kene tarafından emilir. Bir emme işlemi yaklaşık 30 – 60 dakika sürer. Ancak, birkaç hafta bile sürebilen keneler de var! Vücut, içeriye emilen kan nedeniyle yirmi kat büyür ve şimdi 3 santimetreye kadar bir boyuta ulaşır. Kenenin salgıladığı tükürük sayesinde kanın pıhtılaşması engellenir. Dişiler erkeklerden çok daha büyüktür!

pusuda bekleyenler ve avcılar

Çimlerin veya çalıların bıçaklarına gizlenen keneler vardır ve geçerken dokunulur dokunmaz tutunurlar. Hatta avcılar aktif olarak avlanıyorlar, saatte 6-8 metre hızla ilerliyorlar.

İnsanlar ve evcil hayvanları kendilerini nasıl koruyabilir?

Bu kenelere karşı yardımcı olur: Köpekler, kediler ve insanlar için 3 şey

Keneler hakkında endişelenenler sadece ormanda sık sık dolaşan köpek sahipleri değil: köpeklerde kenelere karşı ne yardımcı olur? Kedi sahipleri de yanıt almak istiyor ve kedilerde kenelere karşı çare arıyor. Ayrıca Lyme hastalığı gibi hastalıkların bulaşmasını önlemek için insanlar kendilerini yeterince korumalıdır.

1. Kenelere karşı doğal koruma

Hayvanlar, biz insanlardan çok daha sık kene ısırıklarıyla uğraşır. Bunu genellikle dört ayaklı arkadaşlarımızla kucaklaşırken fark ederiz. Aniden bir yumru ya da top gibi bir şey hissederiz. Her evcil hayvan sahibinin evinde kene cımbızı olmalıdır. Temelde işe yarayan şey:

hindistancevizi yağı

Kenelere karşı yağ işe yarıyor gibi görünüyor. Araştırmalar, hindistancevizi yağının kenelerin yüzde 80’ini uzak tutabildiğini göstermiştir. FU Berlin de bunun kanıtını buldu. Hindistan cevizi yağındaki laurik asit içeriği bundan sorumludur. Uygulamada önemli olan hayvanın her gün az bir miktar bacaklara ve mideye ovulmasıdır. Ancak, uzun tüylü hayvanlarda bu zor olabilir.

ihtiyati tedbir

kürke dokunmak Kulağa basit geliyor, ancak çoğu evcil hayvan sahibi bunu yapmıyor! Her yürüyüşten sonra hayvanın kürkü iyice incelenmelidir. Aslında tabii ki.

Yüksek kaliteli uçucu yağlar

yağın terapötik derecesinin belirtilmesi önemlidir. Herhangi bir yağ işe yaramaz! İyi bir yağın fiyatı şişe başına yaklaşık 20-30 Euro’dur. Özellikle uygun: Kekik veya OnGuard. Önemli: Uygulamadan önce evcil hayvanınızın yağı tolere edip etmediğini test ettiğinizden emin olun. İyi bir uçucu yağ çok yoğun olduğu için sadece birkaç damla yeterlidir.

2. Kene tamamen çıkarılmadıysa yapmanız gereken budur – yardım edin, kafa hala sıkışmış durumda!

Sizi ısırdılarsa kenelere karşı ne yardımcı olur? Kene cımbızı veya kene cımbızı. Çok uğraşsanız bile, yaraya bir şey saplanabilir. Ama biliyor muydunuz, aslında kene kafası değil; Kenelerin kafaları yoktur. Ağız parçalarının sıkışan kısımlarıdır. Cımbızla yarayı karıştırmak genellikle pek bir işe yaramaz, bu sadece enfeksiyon riskini artırır.

Her halükarda kenenin tamamının çıkarılması gerektiği her zaman vurgulansa da, bu işe yaramazsa bu bir felaket değildir. Bununla birlikte, yaranın iltihaplanma riskinin artık daha yüksek olduğu doğrudur. Check-up yaptırmak için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz önemlidir. Bu arada, siz veya hayvanınız bir kene tarafından ısırıldıysa, bu şu veya bu şekilde tavsiye edilir!

3. Kene cımbızını doğru kullanın

Forsepsi veya cımbızı doğrudan cilde yerleştirin (mümkün olduğunca yakın) ve ardından hafif bir döndürme hareketiyle dışarı çekin. Kene cımbızları kenenin gövdesini sıkmayacak şekilde şekillendirilmiştir.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın