Patates salatası hakkında bilmeniz gereken herşey

Patates salatası_1

Patates salatası: Bu lezzetli yemek hakkında bilmeniz gereken her şey

Alman meşhur ve meşhur yemeklerinden biri olan patates salatasıdır. Ama geleneksel yemeğin popülerliğini borçlu olan nedir? Ve Swabian patates salatası dışında başka hangi ilginç varyantlar var?

Patates salatası_1
Patates salatası

Patates salatası nedir?

Patates salatası adından da anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak haşlanmış patates ve diğer malzemelerden oluşan bir salatadır. Tipik bir Alman patates salatası diye bir şey yoktur, çünkü çeşitli hazırlama yöntemlerinde mayonezli ve mayonezsiz patates salatası arasında temel bir ayrım vardır. Ama muhtemelen Almanya’daki en iyi bilinen patates salatası, Swabian patates salatasıdır. Nelerden oluştuğunu ve nasıl hazırlanacağını makalenin ilerleyen bölümlerinde öğrenebilirsiniz!

Patates salatası genellikle ılık olarak servis edilir ve yenir, ancak soğutulmuş, her türlü kutlamaya getirilebilecek soğuk bir yemek olarak harika bir şekilde hizmet eder. Böylece patates salatası mevsim tanımaz ve tüm yıl boyunca hazırlanır. Çünkü geleneksel yemek sadece Noel arifesinde birçok aile tarafından büyük bir beklentiyle değil, aynı zamanda yaz barbekülerinde, doğum günlerinde ve her türlü partide de servis edilmektedir.

Patates salatası: sadece Almanya’da büyük talep görmüyor

Doyurucu yemek, nesillerdir Almanlar arasında en çok yenen yemeklerden biri değil ve her büfeden eksik olmamalı. Erdäpfelsalat olarak anılan Avusturya’da da özenle hazırlanır. Bu İsviçre’de de geçerlidir: Burada Härdöpfelsalat adı altında çeşitli menülerde bulabilirsiniz. Almanya’da, ilgili bölgenin lehçesinden ve patates için ilişkili addan türetilen bölgeye bağlı olarak farklı bir adı vardır.

Patates salatası, 17. yüzyılın başından beri Almanya’da hazırlanır ve yenir. Patatesin ilk bilimsel tanımında sirke, yağ ve tuz ile salataya benzer bir hazırlıktan söz edilmişti. Patates, sağlıklı ve doyurucu bir temel olarak hizmet eder ve salatanın yapımı hızlıdır, bu nedenle patates salatası Almanlar arasında popüler bir yemek haline gelmiştir.

Patates salatasını uygun şekilde hazırlayın

Mumlu patatesler veya salata patatesleri (bunlar çoğunlukla mumludur) esas olarak patates salatası hazırlamak için kullanılır. Bu çeşitler, diğer tüm malzemeler karıştırıldığında pişmiş yumrular çok fazla dağılmadığından ve salatanın hoş bir kıvamda olmasını sağladığından, hazırlık için en uygun olanıdır. Patatesler genellikle birkaç saat, hatta bir gün demlenmesi için bir kenara bırakılır. Bu, özellikle mayonez kullanan patates salatasının Kuzey Alman çeşidi ile yapılır. Güney Alman çeşidinde, patatesler genellikle hala sıcakken işlenir, çünkü hazırlanan turşu daha sonra daha iyi emilir. Bu yöntem özellikle buharda pişirilmiş patates kullanıldığında işe yarar. Patates salatasında daha kremsi bir kıvam istiyorsanız mumlu patateslere ek olarak salataya az miktarda unlu patates ekleyebilirsiniz. Patatesleri doğramanın alternatif bir yolu, onları kesmek yerine hafifçe döverek kolayca parçalanmalarını sağlamaktır.

Genel olarak patatesler haşlandıktan sonra dilimlenir ve diğer tüm malzemelerle karıştırılır. Haşlanmış patatesleri (tuzlu suda kabukları olmadan haşlanmış) veya haşlanmış patatesleri (kabukları ile haşlanmış) kullanmak size kalmış.

Patates salatası hazırlamanın farklı yolları

Patates salatasında kullanılan çeşitli hazırlama yöntemleri ve kullanılan bileşenler de bir bölgede farklılık gösterebilir, bu nedenle tek tip bir hazırlama yöntemi tanımlanamaz. Sadece farklı aile gelenekleri veya bireysel kişilerin tercihleri, klasik salatanın birçok varyasyonunu sağlar. Daha önce de belirtildiği gibi, hazırlanırken mayonezli veya mayonezsiz patates salatası arasında genel bir ayrım yapılır.

Güney Almanya’da, Avusturya’da ve hatta Hırvatistan’ın bazı bölgelerinde patatesler sirke, yağ, et suyu, tuz, hardal ve biberle marine edilir. Soğan, sarımsak, salatalık parçaları veya kızarmış domuz pastırması küpleri ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz. Sıcak patatesler et suyuyla birlikte dökülür ve ılık veya soğuk olarak yenir. Almanya’nın Burgenland veya Styria gibi bazı bölgelerinde, patates salatası kabak çekirdeği yağı ile rafine edilir, Frankonya’da frenk soğanı gibi taze, ince doğranmış otlar ile.

Patates salatası: mayonezli mi yoksa mayonezsiz mi?

Kuzey Almanya ve Silezya’da et suyu ve yağdan yapılan turşuya mayonez içeren bir sos tercih edilir. Rheinland’da, yemeğe hafif bir asitlik veya meyve aroması vermek için genellikle turşusu veya elma eklenir. Et sosisi, Ren patates salatasında ek bir bileşen olarak kullanılır. Ülkenin kuzeyinde ise elmalı ve yumurtalı, önceden haşlanıp ince kıyılmış çeşitler hakimdir. Öte yandan Brandenburg’da rafinaj için turşunun yanı sıra turp veya çok ince doğranmış soğan kullanılır. Dilerseniz salataya hamur işleri ve taze otlar ve hatta kızartma artıkları eklenebilir. Sos olarak mayonez yerine kaymaklı yoğurt da kullanılabilir. Bu varyant genellikle yağsız veya diyet mutfağında kullanılır.

Mayonez Patates salatası
Mayonezli Patates salatası

Patates salatası çok yönlüdür: Bir veya iki malzemeyi değiştirirseniz, lezzetli yemek hızla milliyetini değiştirir. Böylece dereotu ve somonu ekler eklemez İsveç çeşidi elde etmiş oluyorsunuz. Akdeniz patates salatası, roka, domates, sarımsak, sızma zeytinyağı, balzamik sirke ve güneşte kurutulmuş domates içeren güney esintili bir salatadır. İspanyol patates salatası çeşidi, “Rus salatası” (Olivier salatası olarak da bilinir) olarak tercüme edilen ve ülkede popüler bir tapas olan “Ensalada Rusa” olarak adlandırılır. Bu salata geleneksel olarak bezelye, ton balığı, mayonez, krem ​​şanti ve limon suyu içerir.

Swabian patates salatası: Nasıl doğru şekilde hazırlanır

Almanya’daki tüm patates salatalarının muhtemelen en bilineni, bölgesel olarak Ebira salatası olarak da bilinen Swabian patates salatasıdır. Hazırlanırken patatesler önce pişirilir, hafifçe soğutulur ve sıcakken soyulur. Soğuduklarında, yaklaşık 0,5 cm kalınlığında dilimler halinde kesilirler. Daha sonra ince doğranmış soğanlar, sirke, hardal, biber, tuz ve şekerle tatlandırılan sıcak et suyuna konur. Sıcak turşusu patateslerin üzerine dökülür ve ıslanması için bir saat bekletilir. Son olarak, yağ eklenir ve tekrar tuz ve karabiberle tatlandırılır ve işte bakın: Swabian patates salatası hazır! Biraz değiştirilmiş bir varyant olarak, yarım doğranmış salatalık, haşlanmış yumurta, çıtır kızarmış domuz pastırması küpleri ve dereotu veya maydanoz gibi taze otlar ekleyebilirsiniz.

Patates salatası: Hiç böyle yemediniz

İşte duymamış olabileceğiniz bazı eğlenceli patates salatası tarifi fikirleri!

Swabian patates salatasını renklendirin

Etli klasik patates salatasına (Swabian patates salatası) çok ilginç bir alternatif, kızarmış karides, limon suyu (alternatif olarak limon suyu da kullanılabilir), sarımsak ve bol maydanoz ilavesidir. Bu, salataya çok ilginç ve taze bir not verir.

Bir Akdeniz patates salatası

Sıcak, Akdeniz patates salatası ister misiniz? Bu varyasyonda sorun yok: Kremalı marine edilmiş patates salatasına doğranmış sebzeleri, alabalık filetolarını ve biberiye ve kekik gibi otları ekleyin ve her şeyi bir güveç kabına koyun. Kütle, arzu ettiğiniz rendelenmiş peynir ve ayçiçeği çekirdeği ile fırına verilir ve peynir kıtır kahverengi olana kadar pişirilir.

Asya usulü patates salatası

Asya malzemeleriyle bir patates salatası da hazırlayabilirsiniz. Pirinç sirkesi (50 ml) ve balık sosu (1 yemek kaşığı) sosu, iyi bir temel Asya tadı sunar. Sarımsak, biber, limon otu, zencefil, hafif soya sosu ve tatlı biber sosu gibi malzemeler Asya patates salatasını rafine eder.

Baharatlı tavuklu patates mango salatası

Patates salatası, klasik salatayı egzotik yapan mango ve çiğ rezene ile şaşırtıcı derecede farklıdır. Tavuk filetoları köri ve kişniş ile terbiyelenir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın