Mutfakta nasıl kolayca enerji ve para tasarrufu yapabilirsiniz?

Enerji Tasarufu

Mutfakta nasıl kolayca enerji ve para tasarrufu yapabilirsiniz?

Daha ekonomik yaşamaya başlamazsak, hepimiz elektrik için yüksek geri ödemelerle karşı karşıya kalacağız. Burada  mutfak için enerji tasarrufu sağlayan ipuçlarını açıklıyoruz.

Enerji Tasarufu
Enerji Tasarrufu

Tüketiciler olarak ne yapabiliriz? Elektrikten tasarruf edin!

Pişirme

1) Fırın

Dolaşan hava kullanımı ile (üst ve alt ısıtma yerine) yüzde 25 ila 40 enerji tasarrufu sağlanabilir. Nedeni: Sıcak hava fırın içinde daha iyi dağılır. Aynı anda birkaç tepsi de koyabilirsiniz. Ve: Ön ısıtma yapmadan yaparsanız, enerji maliyetlerinde yüzde 20’ye varan tasarruf sağlarsınız.

2) Ocaklar

En enerji verimli indüksiyon ocaktır. Isı hemen oradadır, bu nedenle diğer ocaklardaki gibi ısıtma süresine gerek yoktur. Ama yine de ucuz değiller. Bu nedenle: Seramik ocak kullanıyorsanız, buna bağlı kalmalısınız.

3) Suyu ısıtın

Enerji tasarrufu yapmak için spagetti, pirinç ve diğerleri için suyu su ısıtıcısında ısıtın.

4) Düdüklü tencereler

Bir düdüklü tencere veya düdüklü tencere yaklaşık yüzde 50 zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Çorba veya gulaş gibi pişmesi daha uzun süren yemeklerin yanı sıra patatesler için de özellikle faydalıdır. Normal bir tencerede bile, sadece gerektiği kadar su doldurun, böylece gereksiz yere ısıtılması gerekmez – burada da buhar pişirmeye yardımcı olur.

5) Tencere boyutu

Yemek pişirirken tencerenin boyutunu ocak gözüne ve pişirilecek yiyecek miktarına göre ayarlayın ve tabii ki her zaman kapağını kapatın!

Dondurma

1) Optimum cihaz boyutu

Buzdolabı 24 saat çalışır, bu nedenle uygun bir cihazın özellikle güçlü bir etkisi vardır: buzdolabındaki kullanılmayan her litre elektrik ve gereksiz yere paraya mal olur – her 100 litre için yaklaşık yüzde on daha fazla enerji maliyeti vardır. Bu nedenle mümkün olduğunca küçük bir buzdolabı ve derin dondurucu seçin. Bir veya iki kişi için 100 ila 160 litre kullanılabilir kapasite yeterlidir, ilave her kişi için ilave 50 litreye ihtiyacınız vardır. Dondurucu ile, evin büyüklüğüne uygunsa, elektrik maliyetlerinde yüzde 20 ila 30 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.

2) Sıcaklığı optimize edin

Buzdolabı söz konusu olduğunda, sıcaklığın düşmesi değil, sıcaklığın artması anlamına gelir! Buzdolabında yedi santigrat derece yeterlidir, dondurucuda -18 derece yeterlidir. Her derece daha fazla gereksiz yere elektrik tüketir. Sıcaklık, bir buzdolabı termometresi ile izlenebilir.

3) Cihazı değiştirin

Yeni bir buzdolabı yılda 200 kilovat saate kadar tasarruf sağlayabilir, bu nedenle en geç 15 yıl sonra değiştirilmelidir. Yeni alımlar için aşağıdakiler geçerlidir: Çok fazla elektrik tüketen sıfır dereceli bölgelerden kaçının ve soğutma ve dondurma için iki devreli kombinasyonları tercih edin. Böylece tatildeyken donmuş yiyecekleri tehlikeye atmadan buzdolabını kapatabilirsiniz. İpucu: Tüketim bir ampermetre ile belirlenebilir.

Yıkama

1) İyi bir program seçin

Kısa veya ekonomik programlar kullanın, bulaşık makinesini her zaman tam olarak doldurun ve bulaşıkları ve çatal bıçakları önceden yıkamayın. Bulaşık makinesini ayda bir 65 derecede çalıştırmak hem hijyenik olarak temiz olması hem de yağ ve diğer tortulardan kaynaklanan arızaların olmaması için yeterlidir.

2) Cihazı değiştirin

Bulaşık makinesi de on iki veya en geç 15 yıl sonra değiştirilmelidir. Yeni cihazlar hem daha az elektrik hem de daha az su kullanır. Buzdolabında olduğu gibi, cihazın boyutu evin boyutuna göre uyarlanmalıdır – bir ila iki kişilik bir ev için genellikle daha küçük bir cihaz (45 cm genişliğinde) yeterlidir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın