İrritabl bağırsak – Hangi ilaçlar gerçekten yardımcı olur?

İrritabl bağırsak - Hangi ilaçlar gerçekten yardımcı olur

İrritabl bağırsak, Hangi ilaçlar gerçekten yardımcı olur?

Neredeyse her altı yetişkinden biri düzenli olarak değişen karın ağrısı ve şişkinliğin yanı sıra kabızlık ve ishalle boğuşuyor. Semptomların nedeni irritabl barsak sendromudur. İrritabl barsak tanı ve tedavisi genellikle zordur. Bununla birlikte, genellikle etkilenenlere yardımcı olan bazı araçlar ve önlemler vardır.

İrritabl bağırsak – aslında nedir?

Mevcut anlayışa göre, hassas bağırsak sendromu, bağırsak-beyin ekseninin bir bozukluğudur. Bu, bağırsak sinirleri ile vejetatif ve merkezi sinir sistemi arasındaki etkileşimin bozulduğu anlamına gelir. Bu zayıf etkileşimin sonucu, değişen çeşitli gastrointestinal şikayetlerdir.

İrritabl barsak sendromu bağlamında ortaya çıkan farklı semptomlar nedeniyle, irritabl barsak problemlerinin tedavisi, örneğin “basit” kabızlıktan daha zordur. Öte yandan, sendromu teşhis etmek de daha zordur. Bu nedenle, etkilenenler genellikle uzun süre günlük yaşamı önemli ölçüde kısıtlayan şikayetlerden muzdariptir.

İrritabl bağırsak - Hangi ilaçlar gerçekten yardımcı olur
İrritabl bağırsak – Hangi ilaçlar gerçekten yardımcı olur

Teşhisteki zorluklar, IBS hastalarının muzdarip olduğu semptomların çeşitliliği ile ilgilidir. Bunlar genellikle açıkça belirlenemez ve ayrıca gıda intoleransı veya aşırı duyarlılık ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, irritabl barsak sendromundan bahsetmek ancak semptomların diğer tetikleyicileri dışlandığında mümkündür.

İrritabl bağırsak sendromu: belirtileri ve nedenleri

İrritabl barsak sendromu bağlamında farklı şikayetler ve belirtiler ortaya çıkar. Genellikle dönüşümlü olarak veya birbirleriyle kombinasyon halinde görünürler. İrritabl barsak semptomları şunları içerir:

· şişkinlik
· Karın ağrısı
· ishal
· Kabızlık
· tokluk hissi
· Bağırsakların eksik boşaltıldığı hissi

İrritabl barsak sendromunun ortaya çıkmasına tam olarak neyin sebep olduğu henüz netlik kazanmamıştır. Bununla birlikte, irritabl barsak semptomlarına neden olduğundan veya teşvik ettiğinden şüphelenilen belirli faktörler vardır:

  • dengesiz beslenme
  •  uzun süredir tanınmayan bir gıda intoleransı
  • Gastrointestinal sistemdeki enfeksiyonlar
  • Bağırsak florasının bozuklukları (sızdıran bağırsak sendromu)
  • Keder, stres ve korkular gibi daha güçlü psikolojik yükler

Hangi ilaçlar gerçekten hassas bağırsak sendromuna yardımcı olur?

İrritabl bağırsak sendromundan etkilenen birçok kişiye yardımcı olan ve en azından hastalığın rahatsız edici semptomlarını hafifleten bazı çareler vardır. wefix.health’e göre, bu maddelerden ve aktif bileşenlerden bazıları birbirleriyle kombinasyon halinde de kullanılabilir.

İrritabl bağırsak sendromu için nane yağı

Nane yağı bağırsak kaslarının gevşemesine yardımcı olur ve bu sayede bağırsakları sakinleştirebilir. Bu nedenle, irritabl barsak semptomlarından muzdarip kişiler genellikle nane yağından yararlanır. Günde 500 ve 800 mg’lık bir dozajın, etkilenenlerin özellikle büyük bir kısmında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

İrritabl barsak semptomlarına karşı probiyotikler

İnsan bağırsağı, normal işleyişinde önemli bir rol oynayan çok çeşitli iyi huylu bakterilere ev sahipliği yapar. İyi huylu bakteriler laktik asit bakterilerini ve bifidobakterileri içerir.

Bununla birlikte, bu faydalı bakteriler, irritabl bağırsak sendromundan mustarip insanların bağırsak florasında genellikle yeterince temsil edilmez. Bu nedenle probiyotik gıdaların (örn. yoğurt veya özel probiyotik içecekler) bilinçli ve artan alımı, hassas bağırsak sendromlu kişilerin bağırsaktaki bakterileri yeniden yerleştirmesine ve böylece bağırsak florasını normalleştirmesine yardımcı olabilir.

İrritabl barsak sendromu için ishal veya kabızlık ilacı

İrritabl bağırsak sendromu hem ishali hem de kabızlığı artırabilir. Şu anda bu semptomlardan hangisinin akut olduğuna bağlı olarak, semptomları hafifletmek için uygun ilaçlar kullanılabilir.

Bununla birlikte, hem müshillerin hem de ishal ilaçlarının (ishal önleyiciler) hassas bağırsak sendromunu bu şekilde hafifletmediği akılda tutulmalıdır. Bununla birlikte, çareler genellikle akut irritabl barsak semptomlarına karşı güvenilir bir şekilde yardımcı olur. Ayrıca, düzenli kullanımla ishal ilacının kabızlığa neden olabileceği ve bunun tersi olabileceği de belirtilmelidir. Bu nedenle, ilgili ilaç, akut semptomları hafifletmek için sadece idareli ve kısa bir süre için kullanılmalıdır.

İrritabl barsak problemleri için antispazmodik ilaç

İrritabl bağırsak sendromundan mustarip pek çok kişi, genellikle karın ağrısı ve kramplardan rahatsız olur. Bağırsak kaslarını gevşeten antispazmodik ilaçlar (sözde antispazmodikler), oluşan ağrı ve krampların giderilmesine yardımcı olabilir.

Sıklıkla IBS ile ilişkilendirilen antispazmodikler arasında skopolamin, pinaverium, simetropium ve otilonium bulunur. Ancak bu aktif bileşenlerden sadece butylscopolamine bu ülkede mevcuttur. Bu etken maddeyi içeren ilaçlar eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir.

İrritabl barsak sendromuna karşı psikoterapötik önlemler

İrritabl barsak sendromunun nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bununla birlikte, zihinsel stres, keder ve stresin mide-bağırsak şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olabileceğinden şüphelenilmektedir. Buna göre, bazı durumlarda, psikoterapötik tedavi veya hedeflenen stres azaltma da hassas bağırsak semptomlarına karşı yardımcı olabilir.

Semptomların olası nedenine bağlı olarak, irritabl barsak semptomlarına karşı önlem olarak stresle başa çıkma öğrenme yöntemleri ve gevşeme teknikleri kullanılabilir. Öte yandan, bilişsel davranışçı terapi gibi psikoterapötik önlemler de iyileşme sağlayabilir.

Bununla birlikte, özellikle son önlemler, yalnızca hassas bağırsak semptomları çok belirginse bir seçenektir. Bilişsel davranışçı terapinin bir parçası olarak, etkilenenler daha sonra semptomlarıyla nasıl daha iyi yaşayacaklarını öğrenirler. Bununla birlikte, bu genellikle sübjektif olarak algılanan semptomları azaltmaya yardımcı olur.