Kurban eti kesildikten hemen sonra tüketilebilir mi?

Kurban eti

Kurban eti kesildikten hemen sonra tüketilebilir mi?

Kurban eti kesimden hemen bir kaç saat içinde tüketilmek istenmektedir. Ama bu Kurban etini hemen tüketmek doğrumundur?

Kurban eti
Kurban eti

Kurban eti Kesim sonrası hemen tüketilmemelidir.

Kurban eti kesim sonrası yakın saatlerde hemen tüketilmemesi gerekmektedir. Sağlık açısından dinlendirilmeyen et bir çok hastalıklara davetiye çıkartır. Bu süreç de etler dinlendirilmeli ve kasların arasındaki kan birikimleri yavaş yavaş akması sağlanmalıdır. Kesim sonrası yapılan Kavurmalar doğru yapılmadığı için Mide asidini artırmakta ve ayrıca kaslar hale et içinde gergin olduğundan dolayı sindirmesi çok zordur ve mideyi yorar. Bu durum Mide spazm kadar gidebilir.

Kurban eti, kesim işleminden hemen sonra tüketilmesini uzmanlar tavsiye etmemektedirler. Yaklaşık olarak 12-24 saat bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Kurban etinin bu zaman aralığında dinlendirilmesi, Kesim yapılma sırasında oluşan kasların kasılması durumu olan “ölüm katılığı”nı geçmesini sağlayarak etin sert olmamasını sağlar.

Peki Kurban etinden canımız Kavurma çekiyor, ne yapmalıyız?

Şimdi size eskiler tarafından mutlak uygulanan ve bu durumu rahatlatan bir sır vereceğiz. Büyüklerimiz av ve et kesimlerinden sonra dondurucu ve Buzdolabı olmadığı zamanlarda bunu uygulamakta ve gayet başarılı, sağlıklı bir hayat sürmüşlerdir.

Peki bu sır nedir?

Öncelikle taze et kokusunu hazmedemeyenlerin veya örneğin Kuzu, Koyun, yaban hayvanlarının kokusundan tiskinen insanlarında rahatlıkla uygulayacağı bir yöntemdir.

Yaklaşık 1 Kg et için vereceğimiz bu tarifi etin azlığına veya çokluğuna göre değiştirebilirsiniz.

Önce eti bir kaba koyup içine su doldurunuz. Sonra bu suyun içine yaklaşık bir su bardağın yarısı kadar sirke koyup, en az 1 saat bekletiniz. Göreceğiniz ki et yumuşayacak ve kanları kasların arasından atacaktır. Aslında ete kokuyu verende bu kasılmadaki salgılanan hormon ve kan kalıntılarıdır. Bunları da bu yöntemle temizlemiş olacaksınız.

Daha sonra başka bir kaba Bir baş soğan rendeleyin ve suyu akmasını sağlayın. 2 diş sarımsak rendeleyin. dilediğiniz kadar baharat ve kekik koyup sıvı yağ ekleyin. Eti ilave edip karıştırın ve yarım saat bekletin.

Şimdi Kurban etini kavurabilirsiniz

Kurban etini bir Kavurma tepsisine koyun ve kavurmaya başlayın içine yeniden bir veya 2 yemek kaşığı sirke ilave edin, yedirdikten sonra 2 kaşık toz şeker koyun. Bu sirkenin kendisini öldürmeye yarayacaktır. Böylelikle et hem yumuşak lokum gibi, hem lezzetli olacaktır. Et sirkeden sonra su salacak ve açık halde bu su gidesiye kadar kavurmayı karıştırmaya özen gösterin.

Et suyu çektikten sonra tuz ilave edin, Tuzu eğer suyu çekmeden ilave edersiniz et suyu çekmez ve bu yemek kavurma olmaz. Kurban kavurmasında isteğe göre biber ve diğer sebzeler ide ilave edebilirsiniz.

 

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

 

Bir yanıt yazın