Kurban eti nasıl ve hangi şartlarda dinlendirilmeli?

Kurban eti

Kurban eti nasıl ve hangi şartlarda dinlendirilmeli?

Kurban eti nasıl saklanmalı ve nasıl dinlendirilmeli? Kurban eti ne zaman buzluğa konulur? Yıkanır mı?

Kurban etini doğru saklıyor muyuz? Kurban eti nasıl muhafaza edilmeli? sorularının cevaplarını yazımızda topladık. Bu güzel bayramı Ailemiz, Akrabamız ve sevdiklerimizle birlikte geçirirken, kurban etini saklama, mühürleme ve pişirme işlemlerini de en doğru bir şekilde yapma yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kurban eti
Kurban eti

Kurban Eti Nasıl saklamalı ve muhafaza edilmeli?

Kurban eti kesildiği gün kesinlikle pişirilmemelidir. Bunun yerine en az 12-24 saat bekletilip dinlendirmek lezzetini arttıracaktır. Kurban etinin ısısını düşürmek için ilk 4-5 saat buzdolabında bekletilmek zorunludur. Eğer uzun süre saklanacak ise, uygun ebatlar halinde kesilmeli ve hava geçirmeyecek poşetlere konulmalıdır. Kurban etini uzun süre saklamak istiyorsak, buzdolabının dondurucu bölümünü kullanmalıyız veya doğrudan derin dondurucu kullanmalıyız.

Kurban eti buzdolabının normal kısmında en fazla 5-6 gün saklanabilirken, daha uzun saklamak için mutlaka dondurucu kısmı kullanılmalıdır. Bir iki gün içerisinde dondurucuya konulmayan ve tüketilmeyen etler, kokacak ve yeşillenmeye başlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda etin bozulduğu kısımları kesilerek atılmalı ve kesin. Etleri keserken mutlaka temiz malzemeler kullanılması şarttır. İsteğinize göre etler kavurma yapıldıktan sonra hava almayan poşetlerde muhafaza edilebilir.

Kurban Eti Nasıl Paketleme yapılmalı?

Kurban etini bir bıçak ile küçük parçalara ayırın. En iyi boyutlar kuşbaşı ölçüsüdür. Ayrıca kasaptan  kıyma haline de getirebilirsiniz. Naylon Buzdolabı poşeti kullanılacak ise, hava almadığından emin olunması gerekir. Eğer gerekli görülürse iki adet poşet kullanılmasında yarar vardır. Hava almamasını sağlamak için kilitli poşetler daha iyidir. Naylon Poşet tamamen doldurulursa, etlerin her tarafı eşit donmayacaktır. Bunun için poşetler orta boyutlarda doldurulmalı ve ağız kısmında boşluk bırakılmalıdır.

Kurban Eti yıkanılmalımı?

Kurban eti, mutlaka steril ortamlarda kesilmesinde yarar vardır. Kesilen etlerin yıkanması ise sakıncalı ve iyi değildir. Et ıslak kalır ise, bakterilerin kısa sürede çoğalmasına neden olur. Bu da saklanacak olan kurban etinin kısa sürede bozulmasına sebep verir. Temel olarak eti yıkamak yen kısa zaman içinde pişirip tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilmesinde yarar vardır?

Kurban eti dinlenmeli mi sorusuna uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar dinlemeyen etlerin daha sonra buzları çözüldüğünde sert ve yemesi zor bir halde olacağı yönündedir.

Kurban eti kaç saat dinlendirilmesi gerekir sorusuna 24 saat yani 1 gün cevabını alabilirsiniz. Birkaç saat içinde yenilmemesi gerekmektedir.

Kesim alanından kanlar içinde getirilen etlerin mutlaka hava alan bir kapta en az 4-5 saat veya eğer mümkünse 1 gün dinlendirilerek, etin yemeklik parçalar haline getirilip, evvel 40 dereceye kadar olan vücut ısısını 14 dereceye kadar düşürmek gerekir.

Etler o zaman piştiği zaman ancak bu şekilde lokum gibi olur.

Kurban Eti Ne Zaman Kıyma çektirilmeli?

Kurban etinden verimli şekilde pay çıkarmak istiyorsanız eğer, etleri 1 gün kadar 4 derece sıcaklığa sahip bir ortamda dinlendirmelisiniz.

Bu şartları sağlandıktan sonra etinizi dilediğiniz gibi kuşbaşı, parça et veya kıyma olarak saklayabilirsiniz. Kurban eti kıyması için en uygun zaman kesimin ertesi günü olarak söyleyebiliriz. Böylelikle et dinlenmiş olacaktır. Kurban eti kıyma olarak çektirildikten hemen sonra köfte yapılıp buzlukta saklanabilir, yemeklik pay edilerek yine derin dondurucuda saklanabilir.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Bir cevap yazın