Korona ya mı yakalandınız? Covid-19 olduğunuzu ispatlayan 6 ipucu

Korona (Corona) covid-19

Korona olduğunuzu bu 6 ipucu ile anlayabilirsiniz, hem de covid-19 testi yaptırmadan; Nasıl mı?

Korona (Corona) covid-19
Korona (Corona) covid-19

Korona için bu günlerde, kendinizi iyi hissetmediğinizde tam olarak neyden acı çektiğinizi saptamak zor. Zararsız bir soğuk algınlığı mı, grip mi yoksa Korona mı? Bazı insanlar Covid-19‘a yakalandıktan sonra çok hastalanırken, diğerleri virüse sahip olduklarının veya sahip olduklarının farkında bile değiller. Virüsün farkında olmadan sizde olup olmadığını merak ediyor musunuz? Bu yedi işaret ona işaret edebilir.

Korona için bu 6 ipucu, farkında olmadan covid-19 virüse yakalandığınızı gösterebilir.

Korona semptomlarında son zamanlardaki soğuk algınlığı, Covid-19 virüsün bir belirtisi olabileceği kadar masum olmasa da, birçok insan yılın bu zamanında soğuk algınlığına yakalanır. Sadece bir soğuk algınlığınız varsa ve başka olağandışı semptomunuz yoksa, uzmanlar sadece soğuk algınlığı geçirme ihtimalinizin yüksek olduğunu söylüyor.

1. Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığınıza aşağıdaki belirtilerden biri (veya daha fazlası) eşlik etti mi? O zaman korona virüs kapmış olabilirsiniz:

 • ateş ve titreme
 • Öksürük
 • Nefes almada zorluk/nefes darlığı
 • tükenmişlik
 • kaslarda ağrı
 • baş ağrısı
 • Koku ve tat kaybı
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akması
 • mide bulantısı ve kusma
 • İshal

2. Koku ve tat kaybı

Koku ve tat kaybı, covid-19 virüsün ana göstergelerinden biridir. Semptom her hastada görülmez ve normal soğuk algınlığı ile de ortaya çıkabilir, ancak bundan daha uzun süre muzdarip olursanız, bunun arkasında Korona olabilir.

3. Saç dökülmesi

Saç dökülmesi ve korona virüs arasındaki bağlantı hakkında çok az araştırma yapıldı, ancak yine de Amerika’da hastanın iyileşirken aniden saç dökülmesi yaşadığı birçok vaka var. Bir doktora göre, saç dökülmesinin neredeyse hiçbir zaman covid-19 tek belirtisi olmadığını bilmek önemlidir. Başka belirtiniz yok muydu? O zaman saç dökülmesi stresin bir sonucu olabilir.

4. Nefes darlığı

Nefes darlığı, covid-19 virüsün daha iyi bilinen semptomlarından biridir. korona olan birçok kişi aylardır nefes darlığı çekiyor. Bu semptomdan tam olarak ne kadar süredir muzdarip olduğunuz henüz netlik kazanmamıştır ve muhtemelen akciğerlerdeki kalıcı iltihaplanma ile ilgilidir. Bununla birlikte, açık olan, hastaların muzdarip olduğu en kalıcı semptomlardan biri olmasıdır.

5. Kalıcı öksürük

Kalıcı bir öksürük de yaygın bir korona belirtisidir. Genellikle kuru bir öksürüktür, yani neredeyse hiç balgam yoktur. Bir ABD araştırması, tüm hastaların yüzde 43’ünün tanıdan yaklaşık 14 ila 21 gün sonra kuru öksürük yaşamaya devam ettiğini buldu.

6. Yorgunluk

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi tarafından yapılan bir araştırma, tüm korona hastalarının yüzde 53’ünün tanıdan sonra bazen 60 güne kadar aşırı yorgunluk yaşadığını buldu. Bir süredir çok gevşek olduğunuzu fark ettiyseniz ve başka belirtiler gösteriyorsanız, virüsü zaten kapmış olabilirsiniz.

Sizde korona konusunda farkında olmadan COVID-19 kapmış olabileceğinizi bu yazımızdan rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kendinize dikkat edin.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın