Kontak Lens takanların yapmaması gereken 7 Hata

Kontak lens

Kontak Lens takanların yapmaması gereken 7 Hata

Kontakt lens takıyor musun O zaman kesinlikle avantajları ve dezavantajları bilirsiniz. Avantajlardan biri, gözlük takmak zorunda olmamanızdır, ancak kontakt lensler gözlerinizi tahriş edebilir ve onları takıp çıkarmak biraz güç olabilir. Kontakt lens takarken göz önünde bulundurulması gereken pek çok şey vardır, çünkü en küçük kir lekesi bile gözlerinizi tahriş edebilir ve hatta zarar verebilir. İşte kontakt lens kullanıcılarının sıklıkla yaptığı yedi hata.

 

Kontak lens
Kontak lens

Kontak Lens takan kişilerin dikkat etmesi gereken 7 Hata

1. su

Bağlantılarınız arasındayken sadece yüzmeye gitmek veya duş almak çok cezbedici çünkü çok daha kolay. Bunu yapmamak daha iyi! Suda gözlerinize girip enfeksiyona veya daha da kötüsü göz hasarına neden olabilecek bakteri ve mantarlar vardır. Bazı insanlar kirli kontakt lens kullanmaktan dolayı (kısmen) kör olmuştur. Bu ihtimal pek olası olmasa da, riske atmamak daha iyidir. Düz musluk suyu bile lenslere zarar verebilir.

2. Uyku

Gözlerin oksijene ihtiyacı vardır, bu nedenle kontakt lenslerle uyumanın gözleri tahriş etmesi ve hatta onları enfekte etmesi daha olasıdır. Kısa bir şekerleme bile önemli zararlar verebilir. Bu nedenle kontakt lenslerinizi her zaman yatmadan önce çıkarın, geç yatsanız ve tek yapmak istediğiniz yorganın altına girip hemen uykuya dalmak olsa bile.

3. Temiz

Lensler için solüsyon olmadığında kontakt lenslerinizi musluk suyuyla duruluyor musunuz? Olsun! Sudaki bakteri ve bileşikler lenslere zarar vererek lensleri temizlemekten çok kirletebilir. Bu kontakt lensler ve ayrıca gözleriniz için kötüdür.

4. Süre

Kontakt lensleriniz için zaman kotasına bağlı kalın. Haftalık lens takıyor musunuz? O zaman onları yedi gün sonra atmalısın. Ayrıca, yanlışlıkla çok uzun süre takmamak için aylık lens taktığınız günleri takip edin. Örneğin, cep telefonunuzda, 30 gün sonra kontakt lenslerinizi değiştirmenizi hatırlatacak bir zamanlayıcı veya çalar saat ayarlayabilirsiniz.

5. Saklama

Kontakt lens kutunuzu en son ne zaman temizlediniz veya değiştirdiniz? Tüm aldığınız “umm…” ise, muhtemelen yeni bir tane almanın veya mevcut olanı dezenfekte etmenin zamanı gelmiştir. Kılıf her zaman nemli kaldığı için bakteri ve mantarların büyümesi için harika bir yerdir.

6. Kirli eller

Kontakt lens takmadan önce ellerin temiz olması gerektiği aşikardır, ancak birçok insan lenslerini takmadan veya çıkarmadan önce ellerini düzgün yıkamaz. Ellerinizi daima sabunla yıkayın ve iyice kurulayın. Kurutma, en az ellerinizi yıkamak kadar önemlidir!

7. Çok uzun

Kontakt lenslerinizi zamanında çıkarın, çünkü bir seferde çok uzun süre takmak gözlerinizi kurutur ve tahriş eder. Uzun vadede, bu gözlerinize zarar verebilir ve hatta muhtemelen lens takamaz hale gelmenize neden olabilir. Bu nedenle kontakt lenslerinizi akşam erkenden çıkarın ve bunun yerine gözlük takarak gözlerinizi biraz dinlendirin. Gözlere her zaman dikkat etmelisiniz – çünkü hasar bir kez verildiğinde artık geri alınamaz.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın