Bu “zararsız” alışkanlık, Parkinson ve bunama belirtisi olabilir

Parkinson

Bu “zararsız” alışkanlık, Parkinson ve bunama belirtisi olabilir.

Parkinson
Parkinson

Çok zararsız görünüyor

Biz çocukken, uykumuzda bütün hikayeleri anlatırdık. Ertesi sabah buna gülebilirdiniz ve bu oldukça normaldi çünkü çocuklar genellikle uykularında konuşurlar. Hikayelerinde önceki gün yaşadıklarını ya da – genellikle olduğu gibi – hiç mantıklı olmayan şeyleri anlatıyorlar. Yetişkinler uykularında çok daha az konuşurlar, ancak konuşurlarsa bu Parkinson veya bunamanın ilk belirtisi olabilir.

Uykunuzda konuşmak bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Araştırma

Uykunda konuşmakla ilgili çok fazla araştırma yok. Tabii ki tıbbi bir durum olarak kabul edildiyse, buna göre araştırıldı, ancak kural olarak, uykuda konuşmak tamamen normal bir şey olarak kabul edilir. Bu nedenle, insanlar uyku konuşmaları hakkında olması gerekenden daha az bilgilendirilir. Uyku sırasında konuşmanın genellikle önemli olmadığı doğru olsa da, bazı hastalıkların veya zihinsel sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.

Biz çocukken

Özellikle ilkokul çocukları genellikle uykularında konuşurlar. Bu çocukların yaklaşık yarısı uyurken tüm hikayeleri anlatıyor ve bu tamamen normal. Bir ebeveyn olarak muhtemelen bunu fark etmişsinizdir ve sabah kahvaltısında buna gülmüşsünüzdür. Ancak yetişkinlerde bu durum daha azdır. 20’li yaşların başında, genellikle uykunuzda konuşup konuşmadığınızı anlayabilirsiniz çünkü o zaman aynı yatağı paylaşmaya başlarsınız. Ama o zaman bile, sadece partnerinizin yanında uyanık yattığınızda fark edersiniz. Öte yandan, uykunda konuşmak pek bir şey ifade etmek zorunda değildir, ancak yine de belirli hastalıkların bir belirtisi olabilir, bu yüzden uyanık olsan iyi olur.

Yeni bir şey

Hiç uykunda konuştun mu, ama bunu 50 yaş civarında birdenbire yapmaya başladın mı? O zaman bir şeylerin yanlış olduğunun bir göstergesi olabilir. Stanford Health’de uyku sağlığı araştırmacısı Rafael Pelayo, sesli rüya görüyorsanız muhtemelen beyninizde bir sorun var diyor. Demans veya Parkinson belirtisi olabileceğini söylüyor ve bu koşullardan herhangi birine sahip olup olmadığınızı öğrenmek için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmenizi tavsiye ediyor.

endişelenmek için bir neden yok

Dün gece uykunda konuşuyordun ve bu şaşırtıcı keşfi yaptın mı? Yine de bu o kadar da kötü değil, çünkü Pelayo’nun ifadesi oldukça aşırı ve korkutucu. Her gece yarısı hikayesi bunama veya Parkinson’un garantisi olmak zorunda değildir. Detroit Tıp Merkezi’nden James Rowley’e göre uykuda konuşmaya stres, kaygı ve depresyon neden olabilir. Rowley, endişeli rüyalar, tekrarlayan kabuslar veya uyku apnesi yaşıyorsanız, bir doktorla konuşmanın iyi bir fikir olduğunu açıklıyor. Bu, zihinsel bir sorunun neden olduğu uyku bozukluğunun bir göstergesi olabilir. Ancak çoğu durumda uyurken konuşmak tamamen zararsızdır ve bir hastalık veya akıl sağlığı sorunu ile ilgili değildir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir cevap yazın