Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendin pişir ♥♥♥

Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendin pişir ♥♥♥

Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendin pişir

Şehzade kebabı fırında köfteli olarak tepside yapabilirsiniz. Bizim çocukluğumuzda Köfteli şehzade kebabını iki tepsi arasına kapatarak Toprak altında közde yaparlardı. Müthiş lezzetli olan bu Tepsi kebabı Şehzadeler tarafından da çok sevilirmiş. Şimdi tabi tepside ve fırında yapılan köfteli tepsi kebabına mevsimlik sebze kullanılır. İsterseniz sade patatesli yapabilir veya patlıcan dahil edebilirsiniz. Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendiniz pişirirsiniz, yemek tarifini vereceğiz.

Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendin pişir ♥♥♥
Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendin pişir ♥♥♥

Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı için gerekli malzemeler:

1 büyük soğan
1 diş sarımsak
½ demet maydanoz, taze
1 kg kıyma, karışık (dana ve kuzu)
200 gram ekmek kırıntısı
3 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yumurta
tuz
1 tatlı kaşığı biber
1 tatlı kaşığı pul kunduz
1 kg patates
1/2 kg patlıcan
2 acı biber
2 domates
1 yemek kaşığı kırmızı biber salçası
2 yemek kaşığı zeytinyağı
400 ml su, kaynar
ör. tuz
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı kekik

Şehzade tepsi kebabı köfteli fırında nasıl yapılır?

Soğanı ince ince doğrayın, sarımsağı ezin ve taze maydanozu ince ince kıyın. Tüm malzemeleri kıyma ile karıştırın ve yaklaşık 20 dakika yoğurun. Karışımdan köfteler oluşturun.

Patatesleri ve patlıcanları dilimler halinde kesin ve köftelerle dönüşümlü olarak tepsiye daireler halinde dizin, biber ve çeri domateslerle süsleyin. Üzerine istediğiniz diğer sebzeleride koyabilirsiniz.

Sıcak fırına 200 °C üst/alt ısıda yaklaşık 30 dakika koyun.

Bu arada sosu hazırlayın. Bunun için 1 yemek kaşığı kırmızı biberi zeytinyağında kızartın, 400 ml kaynar su ekleyin, tuz ve otlar ile tatlandırın ve kaynatın.

Köfteleri fırından çıkarın, üzerlerine acı sosu dökün ve 20 dakika daha fırında bırakın.

 

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendin pişir ” answer-0=”Şehzade kebabı fırında köfteli olarak tepside yapabilirsiniz. Bizim çocukluğumuzda Köfteli şehzade kebabını iki tepsi arasına kapatarak Toprak altında közde yaparlardı. Müthiş lezzetli olan bu Tepsi kebabı Şehzadeler tarafından da çok sevilirmiş. Şimdi tabi tepside ve fırında yapılan köfteli tepsi kebabına mevsimlik sebze kullanılır. İsterseniz sade patatesli yapabilir veya patlıcan dahil edebilirsiniz. Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı kendiniz pişirirsiniz, yemek tarifini vereceğiz.” image-0=”2309″ headline-1=”h2″ question-1=”Fırında köfteli şehzade tepsi kebabı için gerekli malzemeler:” answer-1=”1 büyük soğan 1 diş sarımsak ½ demet maydanoz, taze 1 kg kıyma, karışık (dana ve kuzu) 200 gram ekmek kırıntısı 3 yemek kaşığı sıvı yağ 1 yumurta” image-1=”2309″ headline-2=”h2″ question-2=”Şehzade tepsi kebabı köfteli fırında nasıl yapılır?” answer-2=”Soğanı ince ince doğrayın, sarımsağı ezin ve taze maydanozu ince ince kıyın. Tüm malzemeleri kıyma ile karıştırın ve yaklaşık 20 dakika yoğurun. Karışımdan köfteler oluşturun……” image-2=”2309″ count=”3″ html=”true”]

Bir yanıt yazın