Türk kahvesi nasıl yapılır? Bol köpüklü tarifi – Faydaları ve tarihi nedir

Türk kahvesi nasıl yapılır

Türk kahvesi nasıl yapılır? Bol köpüklü tarifi – Faydaları ve tarihi nedir

Türk kahvesi nasıl yapılır? Türk kahvesini ister makinesinde ister cezvede alışık olduğumuz bol köpüklü kahveyi herkes sever. Türk kahvesinin bu özel tarif ile sizde yapabilirsiniz. Kahvenin Tarihi ve faydaları hakkında ayrıca bahsedeceğiz. Osmanlı zamanından beri sevilen bol köpüklü Türk kahvesi dünya çapında ün kazanmıştır. Herkesin kendine göre bol köpüklü tarifi vardır.

[ez-toc]

Türk kahvesi nasıl yapılır
Türk kahvesi nasıl yapılır

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Bu bölümde Türk kahvesi yazısında nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle ihtiyacınız olan Kahve, şeker ve suyu hazırlayınız. Daha sonra cezveye suyu koyunuz. Su ölçeği için İkram edeceğiniz fincanlarda dudak payı hesaplayarak fincana su koyunuz. Kişi başı bir fincan olacak gibi cezveye dökünüz. Suyun soğuk olmasına özen gösteriniz. Ilık olmamalıdır.

Daha sonra kişi başı 1 ½ çay kaşığı Kahve ilave ediniz. Günümüzde Kahve şekersiz, az, orta ve bol şekerli olarak ikram edilir. Ağız tadınıza, veya misafirlerin ağız tadında göre şeker miktarlarını ilave ediniz.

Aslında eskiden şekersiz hazırlanırmış. Temel bugünkü kullandığımız şekerin tarihi o kadar eski değildir. Eski usul hazırlamada acı ikram edilir ve yanına Türk Lokumu ikram edilmektedir. Tatlandırıcı olarak bu kullanılmasını tavsiye ederiz. En yaygını ise Gül Lokumudur.

Bol köpüklü Türk kahvesi tarifi

Bol Köpüklü tercih edilen Türk kahvesi tarifi buradan alabilirsiniz. Cezveye konulan karışımı iyice karıştırmanız gerekmektedir, yoksa karışım lapalaşır, lakin bunu istemeyiz. Ocağımızı en düşük veya kısık ateşe ayarlamalıyız. Eğer Makinede yapıyorsanız en düşük seviyeye ayarlayınız.

Şimdi cezveyi üstüne koyup sakın karıştırmadan kaynamasını beklemeniz gerekmektedir. Göreceksiniz kaynamaya başladıkça köpük oluşmaya başlayacaktır. Bol köpüklü olması için çok yavaş kaynatmalıyız ve cezvenin üst tarafı geniş olmalıdır ki bunun ile Köpük patlamadan soğumalı.

Aynı zamanda Altan gelen köpük diğerini yukarı itmeli. Hızlı kaynarsa Altan gelen bol köpük diğer büyük olanları patlatır. Böyle bol köpüklü kahvenizi elde etmiş olursunuz.

Servis ederken mutlaka ilk başta soğuk su verilmelidir. Öncelikler ağızınızı yanmaktan korur ve tam tadını almanızı sağlar.

Türk Kahvesinin faydaları nedir ve nelerdir?

Türk Kahvesinin faydaları nedir ve nelerdir: Bir fincan içtiğinizde  %11 B2 vitamini, %6 B5 vitamini, %3 manganez ve potasyum ve %2 magnezyum ve nikotinik asit, ve koffein almış olursunuz. Son araştırmalara göre günde bir fincan, Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltır, karaciğeri güçlendirir ve daha hızlı yağ yakar.

Metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bu yüzden uyuşukluğu giderir ve zinde olmanızı sağlamış olursunuz. Bu nedenle vücut deki yağ yakımını hızlandırmış sayılırsınız.

Yalnız günde 2 fincandan fazla içilmemesi tavsiye edilir. Bu yüzden kap problemleri yaşamanızı istemeyiz. Sonuçta kalbi metabolizmayı hızlandırdığından dolayı kalbi aşırı yormaktadır. Yatmadan önce içmemenizi tavsiye ederiz.

Kahve
Kahve

Türk kahvesinin Tarihi nedir?

Yazının başında sizlere tarif ettiğimiz Türk Kahvesinin nedir sorusuna cevap vereceğiz şimdi. İlk olarak Kahve Veysel Karani Hazretleri tarafından hayvan güderken fark edilmiştir. Gece üşüyen Veysel Karani ateşi tutuşturmak için çevreden topladığı çalıları ateşe atmakta ve bunlar Kahve çalılarıymış. Anlayacağınız Çalıların yanarken etrafa verdiği hoş koku ile keyiflenmiş. Dolayısıyla Keyif çalısı demeye başlamış. Bu yüzden keyif kelimesi günümüze kahve olarak gelmiş.

Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile birlikte elde edilen bu lezzet, Türklerin geliştirdiği hazırlama pişirme yöntemi ile gerçek lezzetine kavuşmuştur. Tüm dünyaya Türklerin göçleri ile birlikte tanışan diğer milletler, beğenip benimsemiştir. Böylelikle Tüm dünyada içilmeye başlanmış. Bununla birlikte bazı geliştirmeler de yapılmıştır.

Türk Kahvesi, o dönemde Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme yöntemin adıdır. Ayrıcalıklı tadı, köpüğü, mis kokusu, pişirilişi ve ikram şekli. Öyle gelişmiştir ki geleneklerimize bilen işlemiştir. Örneğin kız isteme merasimlerin bir parçası olmuştur. Köpüklü yapamayan kız istenmezmiş. (Bugünkü kızlar yandı demek ki 😊, tabii onlarda tuzlu ikram ediyor)

Zaman içinde meyvesi Arap yarımadasından çekirdekler bugünkü Güney Amerika kıtasına götürülerek çeşitli aromalar yetiştirilmiştir.

Diğer ülkelerdeki Türk kahvesi şekilleri

İtalya da Mocca olarak bilinen Türk kahvesi Tüccarlar tarafından beğenilim oraya götürülmüştür. Adını değiştirip iyi bir pazarlama taktiği uygulanmıştır. Böylelikle gelişerek bugün kahve makineleri bilen yapılmıştır.

Viyana Melange kaffe
Viyana Melange kaffe

Viyana kuşatması sırasında orada kalan Türk kahvesi çuvalları sayesinde böylelikle Viyanalılar Melange elde etmişlerdir. Bizim aksine yanına su yerine Maden suyu ikram etmektedirler ve çok ilginç bir tat vermektedir. Sonuçta Tavsiye ederiz.

Başka bir deyişle Türk Kahvesinin 40 yıl hatırı vardır!!!

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Türk kahvesi nasıl yapılır?” answer-0=”Öncelikle ihtiyacınız olan Kahve, şeker ve suyu hazırlayınız. Daha sonra cezveye suyu koyunuz. Su ölçeği için İkram edeceğiniz fincanlarda dudak payı hesaplayarak fincana su koyunuz. Kişi başı bir fincan olacak gibi cezveye dökünüz. Suyun soğuk olmasına özen gösteriniz. Ilık olmamalıdır.” image-0=”2507″ headline-1=”h2″ question-1=”Türk Kahvesinin faydaları nedir ve nelerdir?” answer-1=”Bir fincan içtiğinizde %11 B2 vitamini, %6 B5 vitamini, %3 manganez ve potasyum ve %2 magnezyum ve nikotinik asit, ve koffein almış olursunuz. Son araştırmalara göre günde bir fincan, Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını azaltır, karaciğeri güçlendirir ve daha hızlı yağ yakar.” image-1=”2509″ headline-2=”h2″ question-2=”Türk kahvesinin Tarihi nedir?” answer-2=”İlk olarak Kahve Veysel Karani Hazretleri tarafından hayvan güderken fark edilmiştir. Gece üşüyen Veysel Karani ateşi tutuşturmak için çevreden topladığı çalıları ateşe atmakta ve bunlar Kahve çalılarıymış. Anlayacağınız Çalıların yanarken etrafa verdiği hoş koku ile keyiflenmiş. Dolayısıyla Keyif çalısı demeye başlamış. Bu yüzden keyif kelimesi günümüze kahve olarak gelmiş.” image-2=”2508″ count=”3″ html=”true”]

türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi tarifi
sütlü türk kahvesi makinesi
sütlü türk kahvesi tarifi
sütlü türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi peeling nasıl yapılır
türk kahvesi nasıl yapılır tarifi
kahve dünyası türk kahvesi
köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi maskesi ne işe yarar
türk kahvesi peelingi nasıl yapılır
türk kahvesi faydaları
köpüklü türk kahvesi makinesi
bol köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır
sütlü türk kahvesi yapılışı
şekerli türk kahvesi nasıl yapılır
2 kişilik türk kahvesi nasıl yapılır
sütlü türk kahvesi yapımı
en lezzetli türk kahvesi pişirmenin püf noktaları nelerdir
1 fincan türk kahvesi nasıl yapılır
ayva türk kahvesi
bol köpüklü türk kahvesi
en güzel türk kahvesi nasıl yapılır
en iyi türk kahvesi nasıl yapılır
iyi türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi nasıl yapilir
türk kahvesi tarihi
türk kahvesi türklerin mi
türk kahvesi yapılışı
alkollü türk kahvesi
türk kahvesi ölçeği
türk kahvesi peelingi ne işe yarar
en güzel türk kahvesi hangisi
türk kahvesi zeytinyağı maskesi ne işe yarar
en iyi türk kahvesi hangisi
en kaliteli türk kahvesi
türk kahvesi makinesi tavsiye 2022
türk kahvesi nasil yapilir bol köpüklü
türk kahvesi peeling
türk kahvesi nefis yemek tarifleri
arçelik türk kahvesi makinesi
köpüklü türk kahvesi hileleri
türk kahvesi story
orta şekerli türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi makinesi nasıl temizlenir
türk kahvesi diyeti nasıl yapılır
el yapımı türk kahvesi fincanı
buzlu sütlü türk kahvesi
orta türk kahvesi nasıl yapılır
türk kahvesi faydaları nelerdir
türk kahvesi ile yüz maskesi
türk kahvesi makineleri
türk kahvesi diyeti
türk kahvesi maskesi tarifi
limon ve türk kahvesi
limonlu türk kahvesi
türk kahvesi ile soğuk kahve
türk kahvesi ile zayıflama
buzlu türk kahvesi
vanilyalı türk kahvesi

Bir cevap yazın