Kalp krizi için işaret eden 9 ipucu

Kalp Krizi

9 ipucu ile Kalp krizi anlaşılır

Kalp krizi ciddiye alınması gereken bir konu. 9 ipucu ile anlayın, Kalp çok hızlı attığında: Lütfen vücudunuzun bu belirtilerini ciddiye alın.

Kalp Krizi
Kalp Krizi

1 – ayak parmaklarında ağrı

Parmak ağrısı yaşarsanız, çok fazla endişelenmeyeceğinizden eminiz. Bununla birlikte, bu ağrı istirahatte ortaya çıktığında endişe verici hale gelir. Buna aortoiliak tıkayıcı hastalık neden olabilir. Bunun ciddi bir durum olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşun. Bu tür rahatsızlıkları erken aşamalarda tanımak en iyisidir.

2 – bayılma

Sık görülen bayılma nöbetlerinin endişe kaynağı olduğu açıktır. Siz de bundan muzdarip misiniz? Eğer öyleyse, kalp hastalığının bir işareti olabileceğinden kardiyoloğunuzla konuşmalısınız. İnsanlar ağrı, efor ve dehidrasyon nedeniyle bilinçlerini kaybetme eğilimindedir. Listede çünkü düşen kan basıncı aynı zamanda daha düşük oksijen seviyelerine yol açıyor ve bu da bayılmaya neden oluyor.

3 – Hızlı kilo alımı

Çoğu insan, hızlı kilo alımının aşırı yeme ile ilişkili olduğunu varsayar. Diyetinizi yakın zamanda değiştirmediyseniz, bunun nedeni kalp hastalığı olabilir. Kalp hastalığı genellikle şişkinlik ve şişmeye neden olan sıvı birikmesine neden olur. Sebebin bu olup olmadığını belirlemek için ne yediğinizi izleyin. Değilse, bunu bir doktorla tartışmalısınız.

4 -mide bulantısı ve iştah kaybı

Hazımsızlık, iştahsızlık ve mide bulantısı kalp hastalığının belirtileridir. Daha önce bunlarla uğraşmadıysanız, bu semptomları izlemenizi öneririz. Her zaman bir kalp rahatsızlığından kaynaklanmasa da yine de doktorunuzu görmelisiniz. Ayrıca hamileliği ve gastriti de gösterebilirler.

5 – Düzensiz kalp atışı

Kalbinizin atmasının birçok nedeni olabilir. Genellikle, bir adrenalin patlaması veya ruh halindeki bir değişiklik bu semptomu tetikleyebilir. Sıklıkla ve görünürde bir sebep olmadan meydana gelirse, muhtemelen endişelenmelisiniz. Aritmi, tıbbi olarak adlandırıldığı gibi, zamanında tedavi edilmezse ciddi bir sorun olabilir. Hepsinden kötüsü, felce de neden olabilirler.

6 – kalıcı öksürük

Hiç kimse, özellikle de sizde varsa, kalıcı bir öksürüğü sevmez. Ciddi bir şey gibi hissetmese bile, kalp hastalığının bir işareti olabilir. Kalbin vücudun geri kalanına kan götürmesi zor olduğunda, akciğerleri zorlayabilir. Balgam varsa, pembemsi beyaz görünüyorsa endişelenmelisiniz. Bir başka endişe nedeni, yatakta yatarken kötüleşen öksürüktür.

7 – Soğuk ter

Soğuk terler vücudunuzdan bir uyarı işareti olarak anlaşılabilir. Terleme, vücudun sıcaklığı düzenlemesini sağlayan bir süreçtir. Aşırı terleme, kalbin daha fazla çalışmasına ve daha fazla kan pompalamasına neden olur. Sık soğuk terleme şikayetiniz varsa hemen bir doktora başvurmaktan çekinmemelisiniz. Kalp hastalığının yanı sıra kanser, enfeksiyonlar ve nörolojik bozuklukların da bir belirtisidir.

8 – bacakların şişmesi

Yaz aylarında, genellikle bacaklar şişer. Bu ağrılı ve can sıkıcı bir durumdur ancak sık sık meydana geliyorsa dikkatli olunmalıdır. Son olarak, kalp hastalığının bir işareti olabilir. Özellikle ayak ve bacaklarda kalpten uzak oldukları için sıvı tutulması sıklıkla ödem oluşmasına neden olur. Şişlik kötüleşirse veya kısa sürede geçmezse bir doktorla konuşun.

9 – uyku bozukluğu

Genel olarak, uyku bozuklukları zararsızdır ve tedavi edilebilir. Ancak aynı zamanda kalp hastalığını da gösterebilirler. Uykusuzluk her türlü hastalığa yol açabileceğinden uykusuzluk ciddi bir sorundur. Uykuda kalma veya uykuda kalma konusunda sorun yaşıyorsanız, bir doktor size yardımcı olacak ilaçlar yazabilir. Göğüs ağrısı çarpıntıya neden olabilirken, nefes almada zorluk akciğerlerde sıvı belirtisi olabilir.

9 ipucu hariç Kalp krizi için diğer belirtiler

diş eti iltihabı

Birçok insan diş etlerinin iltihabı hakkında fazla düşünmez. Ağrı geçmezse ve kötüleşirse endişelenmelisiniz. Kalp hastalığının diş eti iltihabına neden olabileceğini duymak şaşırtıcı olabilir. Bu genellikle iltihaplı bir damak şeklini alır, bu da bakterilerin mevcut olduğu anlamına gelebilir ve bu da kan pıhtılarına yol açabilir. Gerçekte diş sağlığı da kalp sağlığı için önemlidir.

horlama

Tabii ki, yalnız yaşadığınızda horlayıp horlamadığınızı söylemek zor. Bu sadece size başkaları tarafından gösterilebilir. Uyku apnesi nadir değildir, ancak kalbin tekrar normal atmadan önce durması anlamına gelir. Dikkat edin çünkü bu daha büyük bir sorunun göstergesi olabilir. İşin iyi yanı, kalp sorunlarına erken yakalanırsanız onları tedavi edebilirsiniz.

Üst vücut ve kollarda ağrı

Kollarınızda ve vücudunuzun üst kısmında ağrı hissettiğinizde, bu genellikle gerginlik olduğu anlamına gelir. Vücudunuz sizi kalp krizi konusunda bu şekilde uyarabilir. Vücudunuza bağlı olduğu için kalp krizinin ne zaman başlayacağını belirlemek zor olabilir. Sağ kolda ağrı da yaygın olmasına rağmen, ağrı tipik olarak sola doğru ilerler. Bunu sırtta veya ağızda ağrı takip eder. Kadınlarda, belirtiler genellikle daha az belirgindir.

nefes darlığı

Yorucu bir fiziksel aktivite yapmıyorken kendinizi nefes nefese buluyor musunuz? Bu, kalp krizi veya panik atak geçirmek üzere olduğunuzun bir işareti olabilir. Kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi birlikte iyi çalışmadığında kalp problemlerine yol açabilir. Vücutta yeterli hava olmadığında, nefes almakta zorluk çekmeniz doğaldır.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın