Fırından biberiye patatesi denediniz mi?

Fırından biberiye patatesi denediniz mi?

Fırından biberiye patatesi denediniz mi? Biberiye patatesi, Almanya’daki en klasik ve popüler garnitürlerden biridir. Ama bu beni hiç şaşırtmadı, çünkü sadece inanılmaz derecede lezzetli değiller, aynı zamanda bildiğim en basit tariflerden biri.

Fırından biberiye patates – dünyanın en iyi tarifi

Hazırlanışı 10 dakikada yapılıyor, gerisini fırın hallediyor ve fırında biberiyeli patatesler pişerken siz diğer malzemeleri halledebilir, sofrayı kurabilir ya da sadece ayaklarınızı uzatabilirsiniz.

Fırından biberiye patatesi denediniz mi?
Fırından biberiye patatesi denediniz mi?

Fırından çıkan bu biberiye patatesleri, tüm aileyi mutlu ve tok tutar ve aynı zamanda misafirler için mükemmel bir garnitürdür. Ayrıca onları vejetaryen / vegan ana yemek olarak lezzetli bir sos (ipuçlarına bakın) veya salata ile yemeyi seviyoruz. Patatesler tüm yıl boyunca ucuza bulunabilir ve bu nedenle biberiye patatesleri yemek masalarımızda çok yıllık bir favoridir.

Biberiye patates tarifi

Fırından biberiye patatesi denediniz mi? Bunun için gerekli malzemeler aşağıda verilmiştir:

 1. Son derece hızlı – hazırlanmak için sadece birkaç dakikaya ihtiyacınız var
 2. Süper lezzetli – biberiye, ince bir sarımsak dokunuşu, dışı altın kahverengi ve çıtır ve içi kabarık ve yumuşak
 3. Çok yönlü – hem garnitür hem de ana yemek olarak popüler
 4. Ucuz – patates kadar sürekli olarak ucuz olan neredeyse hiçbir yiyecek yoktur.
 5. Her durum için – hafta boyunca hızlı bir yemek için ideal, aynı zamanda parti menüleri ve misafirler için harika bir garnitür.

Biberiye patateslerinizi fırından en iyi şekilde nasıl alırsınız, nelere dikkat etmelisiniz, nasıl servis edebilirsiniz, hangi patatesleri kullanmalısınız ve onları nasıl değiştirebilirsiniz – tüm bu soruları burada cevaplayacağım ve sonra yapabilirsiniz hemen başlayın. Bu tarifle ruh yemeğini tabağınıza koyun ve kendinizi bu basit ama sofistike tarife ikna edin.

Hızlı biberiye patatesleri için hangi malzemelere ihtiyacınız var?

Elbette, biberiye patatesi için patatese ihtiyacın var. Farklı pişirme ve pişirme özelliklerine sahip sayısız çeşidi olduğunu hepimiz biliyoruz. Farklılıklar, büyük yumrunun %12 ile %18 arasındaki nişasta içeriğinde yatmaktadır. Patatesler ne kadar nişastalı olursa o kadar yumuşak olurlar. Peki fırından çıkan biberiye patateslerimiz için doğru patates hangisi?

İşte hangi patateslerin ne için kullanıldığına dair kısa bir genel bakış:

 • Yeni patatesler – %12 ile en düşük nişasta içeriğine sahiptir ve çok ince ve hassas bir kabuğa sahiptir. Fırında patates, kabuklu patates, haşlanmış patates veya patates salatası için en uygun olanlardır.
 • Mumlu patatesler – %14 nişasta içeriğiyle, pişirirken ısırıklarını ve şeklini korurlar. Kullanımları, fırınlanmış patates ve kızarmış patateslerden graten veya cipslere kadar uzanır.
 • Esas olarak mumlu patatesler -% 15’lik biraz daha yüksek nişasta içeriği, pişirme sırasında mumlu patateslerden biraz daha yumuşak hale gelmeleri ve kabuğun kolayca patlayabilmesi gerçeğiyle fark edilir. Güveç, köfte, gnocchi veya modern patates püresi için kullanılırlar.
 • Unlu patatesler – %18’e kadar en yüksek nişasta içeriğine sahiptirler, pişirildiğinde çabuk parçalanırlar ve al dente kalmazlar. Bu nedenle işlenmeleri özellikle çorba, kroket, püre ve patates püresi ile popülerdir.

Bu ayrımdan sonra fırından çıkan biberiye patatesi için hangi patates çeşidini seçtiğimizi muhtemelen biliyorsunuzdur. Doğru, yeni patatesler veya (şu anda mevcut değilse) mumlu patatesler kullanıyoruz.

sıvı yağ

Patateslerin fırında kızarırken çıtır çıtır olması ve baharatların üzerlerine iyice yapışması için yağa ihtiyacımız var. Bir tat taşıyıcısı veya bir tat arttırıcı olarak hizmet edebilir. Bu, diğer bileşenleri ve tatları vurgulamak istiyorsanız nötr bir yağ kullandığınız anlamına gelir (o zaman bu bir tat taşıyıcıdır).

Yağın tadının ön planda olmasını istiyorsanız zeytinyağı gibi kuvvetli bir yağ kullanın (o zaman lezzet arttırıcıdır). Biberiye ve sarımsağın biberiye patatesiyle yoğun bir şekilde lezzetli olması gerektiğinden, ayçiçeği veya kolza yağı gibi nötr bir bitkisel yağ kullanıyoruz.

Sarımsak

Fırından çıkan biberiye patateslerimizi gerçekten lezzetli ve aromatik hale getirmek için sarımsak aromasına ihtiyacımız var. Miktarı zevkinize veya sonraki randevularınıza göre ayarlamanız yeterlidir.

Biberiye

Biberiyesiz biberiye patates düşünülemez ve bu yüzden fırın kabımıza çok az miktarda gelmiyor. Bitkinin tadı çok yoğundur ve aşırıya kaçmamalısınız, aksi takdirde yemeğin diğer tüm lezzetlerini boğarsınız. Biberiye de çok sağlıklıdır – uçucu yağları kan dolaşımını destekler. Isıtıcı, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve romatizma, kas ve eklem problemlerine yardımcı olur.

Biberiye patatesini nasıl yaparsınız?

Hazırlık son derece basittir ve Fırından biberiye patatesi için sadece birkaç adım gereklidir.

 1. Fırını 200 derece O/U ısıya ısıtın. Yeni patates kullanırken ince kabuğu çok iyi yenilebilir. Diğer mumlu patateslerin kabuklarını da yiyebilirsiniz. Bu yüzden patatesleri soymuyoruz (kabuğu daha sonra çıtır çıtır bir yüzey sağlayacaktır), ancak güzelce yıkayıp fırçalıyoruz.
 2. Şimdi biberiye patateslerimiz için patatesler ikiye bölündü ve boyutlarına bağlı olarak dörde bölündü veya sekize bölündü. Sütunlar, patateslerin kurumaması için sonunda çok ince olmamalıdır. Bununla birlikte, çok kalınlarsa, pişmeleri uzun zaman alacaktır, yaklaşık bir başparmak kalınlığı iyi bir boyuttur.
 3. Biberiye iğnelerini saplarından koparın ve ince ince doğrayın. Sarımsak soyulur ve preslenir.
 4. Daha sonra patates dilimlerini bir kaseye alıp yağ, tuz, sarımsak ve biberiye ile iyice karıştırıp yağlı kağıt serili fırın tepsisine yayın.
 5. Biberiye patatesleri önceden ısıtılmış fırına yaklaşık 30 dakika kadar gelir ve ardından garnitür veya ana yemek olarak keyifle tüketilmeye hazırdır.
 6. Klasik fırında kavrulmuş biberiye patates nasıl uyarlanır?
 7. Tabii ki baharatların çeşidini ve miktarını kendi damak zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Patateslerin üzerine kırmızı biber veya pul biber serpmeyi de seviyoruz. Ama kolay yandığı ve acılaştığı için sadece pişirdikten sonra biber koyardım.
 8. Ayrıca biberiye patatesini sadece fırında değil ızgarada da hazırlayabilirsiniz. Onları doğrudan ızgarada ızgara yapabilir veya etle dönüşümlü olarak şişlere koyabilirsiniz.
 9. Acelesi olanlar için bir seçenek, patatesleri bir gün önceden pişirmek, buharlaşmalarına izin vermek ve ardından ertesi gün anlatıldığı gibi işlemek. Pişirme süresi daha sonra 15-20 dakikaya düşürülür.
 10. Bu içeriden ipuçları, biberiye patateslerinizi fırında daha da çıtır hale getirecek:
 11. Başarılı biberiye patatesinin amacı, yüzeyin altın kahverengi ve gevrek olması, iç kısmının ise kabarık ve tereyağlı kalmasıdır.
 12. Patateslerin içi kurumadan ısırdığınızda kabuğunun güzelce çıtır çıtır olması için şunları deneyebilirsiniz:
 13. 25 dakika piştikten sonra fırının ızgarasını açın ve patatesleri biraz daha yukarı itin.
 14. Patates dilimlerini yarım saat suda bekletin ve marine etmeden önce kurulayın. Bu, fazla nişastayı yıkayacaktır.
 15. Bir tutam şekeri baharatlarla karıştırın. Pişirirken karamelleşir ve yüzeyi daha da çıtır yapar.
  Pişirme sırasında, sıcak buharın çıkmasını sağlamak için fırının kapağını birkaç dakikada bir açabilirsiniz. Bu, fırındaki nemi azaltır ve biberiye patateslerinde daha çıtır bir kabuk oluşmasını sağlar.

Biberiye patatesinin yanına ne iyi gider?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, fırından çıkan bu biberiyeli patatesler, hem garnitür hem de ana yemek olarak yemek masalarımızın gözdesi. Etsiz bir ana yemeğin yanına salata iyi gider. Roka salatası mı yoksa salatalık salatası mı? Tabii ki bir dip de eksik olmamalı. Guakamole ister misin?

Garnitür olarak biberiye patates her türlü et yemeğinin yanına çok yakışıyor.Biz özellikle Philadelphia tavuğu veya domates soslu tavuğu seviyoruz. Favorin ne olurdu?

Patatesler fırında ne kadar sürer?

Fırında pişirme süresi, patateslerin kalınlığına ve boyutuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Dilimlenmiş Fırın Biberiye Patateslerimiz yaklaşık 30 dakika sürerken, iri fırınlanmış patatesler yaklaşık bir saat sürer.

Hızlı biberiye patateslerini hazırlayıp saklayabilir misiniz?

Bu çıtır patateslerin tadı en iyi fırından yeni çıkmış, ancak artıklarınız varsa, buzdolabında ağzı kapalı olarak 2-3 gün saklayabilir ve fırında tekrar ısıtabilirsiniz. Ancak, o zaman artık eskisi kadar çıtır olmayacaklar.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın