Ev Yapımı İtalyan Gnocchi’yi hala denemediniz mi?

Ev Yapımı İtalyan Gnocchi'yi hala denemediniz mi?

Ev Yapımı İtalyan Gnocchi’yi hala denemediniz mi? İtalya’ya bir mutfak gezisine hazır mısınız? Bugün size basit bir temel gnocchi tarifi göstermek istiyorum. Çoğunlukla hazır gnocchilerin kullanıldığı sayısız gnocchi tarifi var. Gnocchi’yi kendiniz yapmak çok kolay. Ayrıca, kendiniz yaptığınızda çok daha lezzetli oluyorlar – en iyisi kendinizi ikna edip bu gnocchi tarifini mutlaka deneyin.

Gnocchi aslında nedir? Gnocchi deyince birçok kişinin aklına makarna gelir, ancak bu İtalyan klasiği kesinlikle bir makarna yemeği değildir.

Aksine, patates hamurundan yapılan küçük köfte / köftelerdir.

Gnocchi için yapmanız gereken tek şey haşlanmış patates, un ve yumurtadan bir hamur yapmak ve ondan gnocchi’yi oluşturmak (bunun en iyi nasıl çalıştığına dair ipuçlarına bakın). Patatesleri tamamen buharlaşıp soğumaları için bir gün önceden pişirmeyi seviyorum. Bu, işlemeyi kolaylaştırır ve hamur daha iyi bir arada tutar. Çalışma yüzeyinin her zaman yeterince unlanması da önemlidir, böylece gnocchi’ler yapışmaz ve güzel bir şekilde şekillendirilebilir.

Ev Yapımı İtalyan Gnocchi'yi hala denemediniz mi?
Ev Yapımı İtalyan Gnocchi’yi hala denemediniz mi?

Gnocchi’yi şekillendirmenin en iyi yolu nedir?

Ev yapımı gnocchi’ye tipik yivli şeklini vermek için, bir hamur tutamından küçük parçalar (yaklaşık 2 cm) kesin ve bunları bir gnocchi tahtası veya bir çatalın arkası üzerinde yuvarlayın. Oluşan gnocchi hemen pişirilip yenebilir veya dondurulabilir (sonraki ipucuna bakın).

Bu sizin için çok zaman alıyorsa, hamurdan küçük parçalar kopartıp desensiz pişirebilirsiniz. Bu, gnocchi’yi kendiniz daha da kolay ve hızlı hale getirir.

Gnocchi’yi saklamanın en iyi yolu nedir? Onları dondurabilir misin?

Oluşan gnocchi hemen pişirilip yenebilir veya dondurulabilir. Bu İtalyan lezzetini elde etmek için, onları çiğ olarak, dondurucuda bir tahta veya tabak üzerinde ayrı ayrı dondurabilirsiniz.

Daha sonra gnocchi’leri porsiyonlar halinde dondurucu poşetlerine koyuyorsunuz ve gerekirse gnocchi’leri dondurucudan çıkarıp kaynayan tuzlu suda pişiriyorsunuz. Dondurulmuş gnocchi için pişirme süresi yaklaşık 5 dakika uzar.

Gnocchi’nin yanına ne iyi gider?

En basit ve en klasik varyant, gnocchi’yi pişirdikten sonra patates köftelerini sıcak adaçayı yağına atıp Parmesan ile servis etmektir, ancak gnocchi tavaları veya taze, çıtır çıtır sebzelerle gnocchi güveçleri de çok popülerdir.

Garnitür olarak et ve balığın yanı sıra sebze yemeklerinin yanında iyi giderler. Gnocchiler piştikten sonra kızgın yağda kızartılır, böylece dışı çıtır, içi kabarık olur.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın