Cola içtiğiniz zaman vücudunuzda neler oluyor?

Cola gazlı içecek

Cola içtiğinizda vücunuzda acayip şeyler oluyor

Eğer Cola içerseniz gün içersinde neler olduğunu bu yazıda öğreneceksiniz. Siz de kola sever misiniz? Aslında bu tür alkolsüz içeceklerin ne kadar sağlıksız olduğunu biliyoruz… Kola ve cola’nın vücuda neler yaptığını özetledik.

Cola gazlı içecek
Cola gazlı içecek

Her gün kola içtiğinizde bu 5 şey oluyor

Tüm sağduyuya rağmen, kola ve diğer şekerli meşrubatlar alışveriş sepetlerimizde bitmeye devam ediyor. Ne yazık ki, hafif versiyonlar da genellikle sağlık için çok daha iyi değildir. Çünkü şekersiz ve kalorisiz yapsalar da tıpta oldukça tartışmalı olan yapay tatlandırıcılarla karıştırılıyorlar. Kola ve diğer gazlı içecekler içmek sağlığımızı tam olarak nasıl etkiler? Bir bakışta en önemli etkiler.

Düzenli olarak kola içtiğimizde böyle oluyor

1. Yüksek kan basıncı

Şeker kan basıncını artırabilir. Ancak yapay tatlandırıcılar ile diyet kola kullansak bile, yükselen tansiyonu hesaba katmak zorundayız. Çünkü hafif versiyon, kan basıncımızı olumsuz yönde etkileyen çok miktarda tuz ve kafein içerir. Bu nedenle bir araştırma, çok fazla kola içmenin kan basıncını yükseltebileceğini öne sürüyor.

2. Daha fazla hastalık riski

Kola, esas olarak kan basıncı üzerindeki olumsuz etkisi sayesinde, diğer şeylerin yanı sıra kalp ve damar hastalıkları, bunama ve şeker hastalığı riskini de artırır. Çalışmalar bunu kanıtlıyor. Sıçanlarla yapılan başka bir çalışmanın ortaya koyduğu gibi, böbreklerimiz ve karaciğerimiz de kola içmekten zarar görebilir. Ve alkolsüz içeceklerin hafif versiyonu da ne yazık ki çoğu zaman daha sağlıklı değil, çünkü bilimsel araştırmalara göre yapay tatlandırıcılar da vücut için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

3. Daha kötü dişler

Elbette: şeker dişlerimize zarar verir (merhaba diş çürüğü!). Ancak şekersiz kola bile dişler için daha iyi değildir, çünkü her iki çeşit de diş ağrısına saldırabilen asitle doludur. Yapılan bir araştırmaya göre fosforik asit özellikle dişlere zarar veriyor.

4. Cilt sorunları

Kola ve diğer şekerli içeceklerin tüketimi ile kan şekeri seviyemizi yükseltiriz. Bu sivilce ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir. Ancak yüksek kafein içeriği de cildimize zarar verir. Kafein nemi uzaklaştırır – sonuç kuru cilt, kırışıklıklar ve cildin genel olarak daha güçlü yaşlanması olabilir.

5. Kötü tat alma duyusu

Şekerli klasik versiyon veya tatlandırıcılı hafif versiyon olması fark etmez: Kola çok tatlıdır. Bir araştırmaya göre, bu yoğun tatlılık, dillerimizdeki tat tomurcuklarını köreltebilir. Bu nedenle, diğer tatları da daha az yoğun olarak algılayabiliyoruz – ve yiyeceklerimizi aslında bizim için iyi olandan çok daha fazla tuzlıyor veya tatlandırıyoruz.

Hayatta sık sık olduğu gibi, soda içmek bir ölçülülük meselesidir. Arada sırada kendimize bir kola ısmarlarsak, vücudumuz bunu kaldırabilir. Bununla birlikte, çok düzenli ve hatta günlük tüketim, sağlık üzerinde kalıcı sonuçlar doğurabilir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Bir yanıt yazın