Buzdolabına 1 sünger koyarsan neler olur?

Buzdolabına sünger koymanın faydaları

Buzdolabına sünger koymanın faydaları

Buzdolabında Süngerin ne işe yaradığını kim düşünebilirdi ki?

Hepimiz şunu biliyoruz: Az önce bir paket taze elma ya da salata aldık ve buzdolabına koymamıza rağmen her şey şimdiden oldukça üzgün ve solgun görünüyor… Neyse ki meyve ve sebzelerinizi saklamanız için harika bir numara var. çok daha uzun süre güzel ve taze kalır!

Buzdolabına sünger koymanın faydaları
Buzdolabına sünger koymanın faydaları

Neden buzdolabına sünger koyuyorsun?

Sebzelik kısmına da bir sünger koyarsanız nemin emilmesini sağlamış olursunuz. Meyve ve sebzeler daha uzun süre taze kalır ve çabuk küflenmez.

Sebzelerdeki küfü kesebilir misin?

Küflü yiyecekleri derhal imha etmeli veya küflü alanları derhal ve cömertçe kesmelisiniz. Küf, dokunma ve hava yoluyla yayıldığından ve küf sporları geliştiklerinde genellikle (henüz) görünmezler. Bu nedenle gereksiz riskler almamak daha iyidir.

Buzdolabındaki en havalı bölme hangisi?

Buzdolabındaki en soğuk bölme, sebzeliğin üstündeki raftır. Oradaki sıcaklık 2°C civarındadır ve sosis, et, balık ve dondurmak istemeyeceğiniz çabuk bozulan ürünler için idealdir. Ayrıca burada yavaşça buzunu çözebilirsiniz.

Sebze çekmecesinde neler saklanır?

Her şeyden önce yapraklı sebzeler, lahana, salatalar ve salatalık ve biber gibi meyve sebzeleri en iyi sebze bölmesinde tutulur. Sebzeleri nemli mutfak kağıdına sarın ve ağzı kapatılabilir bir torbaya veya kutuya koyun. Kök sebzeler de buzdolabına aittir.

Buzdolabı

Bazı yiyeceklerin buzdolabında belirli bir yere ait olduğunu biliyor muydunuz? En uzun süre dayanmalarının tek yolu bu. Buzdolabındaki farklı seviyeler belirli gıdalar için tasarlanmıştır. Aynısı aşağıdaki ve kapıdaki bölmeler için de geçerlidir. Bunun nedeni, buzdolabındaki sıcaklığın farklı olmasıdır. Belli bir seviyeye ayarlasanız bile sıcaklık her yerde aynı olmaz. Üst ve alt bölmeler arasında toplam 8 derece fark vardır. Bu nedenle yiyecekleri en uzun süre taze kalacak şekilde saklamanız gerekir:

Üst raf 8ºC: peynir, jambon, yemek artıkları
Orta bölme 5ºC: süt ürünleri, açık kavanozlar
Alt bölme 2ºC: et ve balık
Taze bölmeler 8ºC: meyve ve sebzeler

Tat ve doku

Ne yazık ki, sebze ve meyveler buzdolabında uzun süre bırakılırsa lezzetlerini çabucak kaybederler. Ama tabii ki sebzelerinizi ve meyvelerinizi mümkün olduğunca uzun süre taze tutmak istersiniz – ki bu genellikle oda sıcaklığında o kadar kolay değildir. Ne yazık ki, özellikle domateslerin buzdolabında saklandıkları zaman lezzetlerini kaybettiği doğrudur. Bunun nedeni meyve ve sebzelerin buzdolabındaki nemi emmesidir.

Nemi emmek

Ancak buzdolabınıza bir sünger koyarak bunu kolayca önleyebilirsiniz. Sünger, buzdolabındaki nemi emecek, böylece tüm su sebze ve meyvelerinize girmeyecektir. Bu tadı değiştirmez ve doku kalır!

Soğutma pili

Buzdolabındaki süngerlerden bahsetmişken! İki süngerle kendi buz paketinizi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle yaz aylarında, bu hareket halindeyken yiyecek ve içecekleri soğutmanın çok kolay bir yoludur. Üstelik havalı bir kutu almanıza bile gerek yok! İki süngeri suyla ıslatın ve su geçirmez plastik bir torbaya koyun. Şimdi süngerler tamamen donana kadar dondurucuya koyun. Şimdi tek yapmanız gereken onu çıkarmak ve şişelerle birlikte içecek çantanıza koymak. Mükemmel!

 

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Bir yanıt yazın