Dünyada bulunan 10 iğrenç yemek hangileri!

Dünyanın en iğrenç 10 yemeği

Dünyada bulunan 10 iğrenç yemek hangileri!

Dünyanın en iğrenç 10 yemeği hangileri? Hep lezzetli yemeklerden bahsederiz, ama ülkelere göre farklı tatlar ve anlayışlar mevcuttur. Bu yemekler tarafımızdan iğrenç bulunurlar.

  • Her ülkenin kendine özgü mutfak spesiyaliteleri vardır.
  • Bazıları bizim için çok garip, hatta bazıları gerçekten iğrenç
  • size başka yerlerde leziz olan on iğrenç yiyecek gösteriyoruz

Bir ülkeyi tanımanın en iyi yolu mutfağından, özellikle de lezzetlerinden geçer. Ama başka ülkelerde lezzet olarak kabul edilen bazı yiyecekler en azından burnumuzu kırıştırıyor. Peynirdeki kurtçuklar, yumurtadan yarı çıkmış yumurtalar veya sakatatla dolu sakatatlar olsun. Bu nedenle, önce lezzetleri sadece teoride tanımak daha iyidir. Size diğer ülkelerde özel olan 10 yiyecek gösteriyoruz.

İşte aşağıda Dünyanın en iğrenç 10 yemeği

Dünyanın en iğrenç 10 yemeği
Dünyanın en iğrenç 10 yemeği

Bu iğrenç yemekler midemizi bulandırıyor:

1. Haggis

Midelerden bahsetmişken, listemiz nispeten iyi bilinen bir İskoç spesiyalitesiyle başlıyor. Haggis, koyun sakatatıyla doldurulmuş bir koyun midesidir ve hemen hemen her İskoç barında bulunabilir. İlk başta kulağa iğrenç geliyor ama sosisimizdeki malzemelerden özellikle farklı değil. Haggis kesinlikle çekici değil ama tadı harika olmalı. Bu arada: ABD’ye haggis ithalatı yasaktır. Bunun nedeni, haggis’in ithal edilmemesi gereken koyun ciğerlerini içermesidir.

2. Kızarmış Böcekler

Böcekler sadece geleceğin gıdası olarak görülmekle kalmıyor, birçok ülkede şimdiden bir incelik olarak kabul ediliyor. Örneğin, çekirge veya yemek kurdu gibi kızarmış böcekler Kamboçya, Tayland, Çin ve Meksika’da yenir. Çok ucuz bir protein kaynağıdırlar ve nispeten sürdürülebilir bir gıda olarak kabul edilirler. Böcekler genellikle kızartılır ve bazen çikolata ile kaplanır.

3. Kızarmış Örümcek

Almanya’da korku ve terör yayıyorlar, başka yerlerde yeniyorlar. Birçok insan için, örümcekler tabağa çıkmadan zaten iğrençtir. Kamboçya’da durum farklıdır. Satıcıların kızarmış ve pişmiş örümceklerle geldiği birçok yerde sokak tezgahları var. Kamboçya dünyanın en fakir ülkelerinden biri ve örümcekler açlıkla mücadeleye yardım ediyor. Almanya’daki çoğu insan için muhtemelen hayal bile edilemez. Kızarmış örümceği dener misin?

4. Surstromming

Avrupa’ya geri dönelim çünkü burada da bazı iğrenç spesiyaller var. Örneğin İsveç Surstromming’i. Bu, ilkbaharda yakalanan ve salamura yerleştirilen fermente ringa balığıdır. Bundan sonra balık, yemeye hazır olana kadar yaza kadar “çürür”. Yoğun kokusu nedeniyle “kokmuş balık” adını da alır. Surstromming* genellikle, fermantasyon gazları nedeniyle bükülebilen kutularda depolanır. Patlama riski nedeniyle bazı havayolları ringa balığı taşınmasını yasaklıyor.

5. Tavuk Ayağı

Orta Avrupalılar için tavuk ayağı yemek oldukça garip geliyor. Tıpkı ördek ayağı gibi, dünyanın birçok ülkesinde yenirler. Kuş ayakları sadece Kamboçya veya Çin’de çorbalar için ya da garnitür olarak kullanılan popüler bir malzeme değil, aynı zamanda bazı Güney Amerika ülkelerinde de sofraya geliyor. Kuşların ayakları, öncelikle kümes hayvanlarının derisini yemeyi sevenler için bir şeydir. Onlardan daha fazlasının olmadığı söyleniyor.

6. Kuluçka kuş yumurtaları

Bu düşünce bazılarının midesini bulandıracak: Yumurta spesiyalleri Almanya’da da çok popüler, ama muhtemelen burada değil. Filipinler ve Vietnam’da yumurtadan çıkmış yumurtalar bir incelik olarak kabul edilir. Bunlar, örneğin, fetüsün açıkça geliştiği tavuk yumurtalarıdır. Yumurtalar kuluçkanın 14. gününden itibaren satılır, ancak Vietnam’da civciv burada neredeyse tamamen büyüdüğü için beş gün daha eski yumurtalar tercih edilir.

7. Koyun gözleri

Koyun gözleri de dünya çapında popülerdir. Öncelikli olarak Arap dünyasında bir incelik olarak bilinirler, aynı zamanda Avrupa ve Asya’da da popülerdirler. Örneğin İzlanda’da koyun gözü yemek pek tuhaf sayılmaz. Koyun gözü de Yunanistan’da bir uzmanlık alanıdır. Burada koyun gözünü yemek bir şeref olarak kabul edilir ve yapana büyük hikmet geleceği söylenir. Moğolistan’da koyun gözü, akşamdan kalma için popüler bir çare olarak kabul edilir. Bayramdan sonraki sabah, içinde yüzen bir koyun gözü olan bir bardak domates suyu boşaltılır. Birçoğu muhtemelen burada akşamdan kalmayı tercih ederdi.

8. Casu Marzu

İtalya, Avrupa spesiyalitelerinin de iğrenç olabileceğinin kanıtını sunuyor. Orada, daha doğrusu Sardunya’da, özel lezzetini çok özel bir malzemeden alan bir peynir yapılır: kurtçuklar. Kurtların sindirim süreci sayesinde koyun peyniri Casu Marzu çok özel bir tat alır. Özellikle iğrenç: Peyniri yediğinizde kurtçuklar hala peynirin içindedir, ancak herkes onları yemiyor. Zaman zaman hijyen nedeniyle peynirin satışı yasaklandı, ancak sıkı koşullar altında birkaç yıl yeniden üretime izin verildi.

9. İdrar Yumurtaları

idrarla yumurta? İnanılmaz geliyor, ama gerçekten öyle. Doğu Çin’in Dongyang Eyaletinde, ilkbaharda idrar yumurtaları var. Gizli içerik çocukların idrarıdır. Yumurtalar içinde kaynatılır ve gece boyunca bırakılır. Bu onlara çok özel bir tat vermeli. Daha da garipleşiyor: En iyi idrarın ergenlik öncesi erkeklerden geldiği söyleniyor. Bölgedeki okullarda toplanacak.

10. Maymun Beyni

Beyin Almanya’da da uzun süredir menüdeydi. Bununla birlikte, BSE krizinden bu yana, hastalığın sinir dokusunu yemekten kaynaklanabileceği bulunduğundan, neredeyse hiç yenmedi. Ancak bazı ülkelerde sığır eti, domuz eti veya tavuk beyni hala yenir. Bununla birlikte, Çin’in bazı bölgelerinde maymun beyni de yenir – orada da yasak olmasına rağmen. Ancak yaşayan maymun ve masadaki deliğin hikayesi (bazılarınız bu rezil fotoğrafı biliyor olabilir) bir efsanedir: Tarihte buna dair tek bir kanıt yoktur. Bu efsane, 19. yüzyılın Çin karşıtı propagandasının uzak bir yankısı olarak kabul edilir.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın