Evcil Kediler’ in zaman duygusu var mı? bunu bilmen gerek!

Evcil Kediler' in zaman duygusu var mı?

Evcil Kediler’ in zaman duygusu var mı? bunu bilmen gerek!

Evcil Kediler tam olarak ne zaman beslenmeleri gerektiğini biliyorlar ve genellikle eve tam zamanında geliyorlar. Araştırmalar, kedilerin zamanı nasıl algıladıklarını ve zamanımızı bir rehber olarak kullanıp kullanamayacaklarını gösteriyor.

[ez-toc]

Evcil Kediler' in zaman duygusu var mı?
Evcil Kediler’ in zaman duygusu var mı?

Birçok insan Evcil kedilerin zaman duygusu olmadığına inanır. Ancak, bu gerçekten gerçek mi? Kediler ve zaman algıları hakkında bazı ilginç gerçekleri topladık.

Evcil kediler zamanı nasıl anlıyor?

Kedilerin kendi akıllarına sahip oldukları bilinmektedir. Kendilerine uygun olsun ya da olmasın, istedikleri zaman istedikleri şeyi yaparlar. Ama kedilerin de zaman duygusu var mı?

Ne de olsa sabah ne zaman kalktığımızı, ne zaman yemek yediğimizi ve işten ne zaman eve geldiğimizi tam olarak biliyor gibiler. Aslında, insanlarla birlikte yaşayan Evcil kediler biyoritmlerini insan alışkanlıklarına ve günlük rutinlere uyarlar. Yinelenen olaylar, diğer olaylar ve aydınlatma koşullarıyla bağlantılıdır.

Bu nedenle sabit besleme süreleri gibi rutinler kediler için özellikle önemlidir.

Kedilerin zaman duygusunu gösteren çalışmalar var mı?

Tokyo Üniversitesi’nden GibScientists, bir çalışmanın parçası olarak kedilerin zaman duygusuna sahip olup olmadığı sorusunu inceledi. Kedilerin aslında zamanın geçişini hissettiklerini buldular. Bununla birlikte, zaman algıları insanlarda veya diğer memelilerde olduğu kadar belirgin değildir. Kedilerin zaman algısını gösteren çalışmalar var mı?

Araştırmacılar, 32 kedinin farklı seslere verdiği tepkiyi test etti ve hayvanların, sesler arasındaki farklı uzunluklardaki duraklamalara nasıl tepki verdiğini gördüler. Sonuçlar, kedilerin molaların süresini tanıyabildiğini ve ayırt edebildiğini gösterdi. Ancak, kısa duraklamalara uzun duraklamalara olduğu kadar güçlü tepki vermediler.

Bu sonuç, diğer memelilerdeki kadar güçlü olmasa da, kedilerin zamanın geçişi konusunda bir hisleri olduğunu göstermektedir.

Zaman anlayışı: Uzmanlar böyle söylüyor

Kediler, zamansal kalıpları tanıma ve anlama yeteneğine sahiptir. Beslenme saatleri veya yürüyüşler gibi düzenli olayları hatırlayabilirler.

Bugüne kadar çok az bilimsel kanıt var gibi görünse de, Evcil kedilerin ilkel bir zaman duygusuna sahip olmaları tamamen mümkündür.

Kediler şimdiki zamanda daha fazla yaşar. Olumlu ya da olumsuz deneyimlere tepki verirler, ancak anılarına çok fazla değil. Bu, kedilerin belirli olaylar için bir hafızaya sahip olmalarına rağmen, genel bir zaman duygusu geliştirmedikleri anlamına gelir.

Sonuç: Evcil Kedilerin zaman duygusu var mı?

Evet, Evcil kedilerin zaman duygusu var gibi görünüyor. Tekrarlayan rutinler ve diğer çevresel etkiler sayesinde yemek yeme veya oynama zamanının geldiğini bilirler ve geçmişte ne yaptıklarını hatırlayabilirler. Sabit rutinler onlar için önemlidir.

İnsanlarla aynı uzamsal ve zamansal oryantasyon becerilerine sahip olmasalar da, belirli olayları belirli anılarla açıkça ilişkilendirebilirler. Bu fenomen sadece kedilerde değil tüm hayvanlarda gözlemlenebilir.

Evcil Kediler’ in zaman duygusu var mı? bunu bilmen gerek! İngilizce bu sayfada okuyabilirsiniz

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Evcil kediler zamanı nasıl anlıyor?” answer-0=”Kedilerin kendi akıllarına sahip oldukları bilinmektedir. Kendilerine uygun olsun ya da olmasın, istedikleri zaman istedikleri şeyi yaparlar. Ama kedilerin de zaman duygusu var mı?” image-0=”2517″ headline-1=”h3″ question-1=”Kedilerin zaman duygusunu gösteren çalışmalar var mı?” answer-1=”okyo Üniversitesi’nden GibScientists, bir çalışmanın parçası olarak kedilerin zaman duygusuna sahip olup olmadığı sorusunu inceledi. Kedilerin aslında zamanın geçişini hissettiklerini buldular. Bununla birlikte, zaman algıları insanlarda veya diğer memelilerde olduğu kadar belirgin değildir. Kedilerin zaman algısını gösteren çalışmalar var mı?” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”Evcil Kedilerin zaman duygusu var mı?” answer-2=”Evet, Evcil kedilerin zaman duygusu var gibi görünüyor. Tekrarlayan rutinler ve diğer çevresel etkiler sayesinde yemek yeme veya oynama zamanının geldiğini bilirler ve geçmişte ne yaptıklarını hatırlayabilirler. Sabit rutinler onlar için önemlidir.” image-2=”” count=”3″ html=”true”]

Bir cevap yazın