Yeni Virüs salgını hortladı mı? Bu covid 19 virüsümü? yoksa farklımı? 22.12.2022

Yeni Virüs Hong Kong varyasyonu salgını hortladı mı

Türkiyenin her yerinde ağır Salgın haberleri gelmeye devam ediyor. Zatüre oranları hızlı bir şekilde arttı ve okul gibi yerler hastalık sebebiyle boş kalmakta. İnsanlar Virüs salgının ağır geçirmekte.

Peki Dünyada bu Aralık 2022 tarihindeki Virüs salgını hakkında ne dönüyor ve bilmediğimiz ne var?

Uzmanlar ismini HONG KONG virüsü olarak koydu. Türkiye’de ağır hastalık geçirenlerin %80 Hong Kong gribi, % 20 Domuz giribi olduğunu açıkladılar.

Türk Toraks Derneği son 4 haftada grip artışının dikkat çekici olduğunu belirterek, vatandaşları aşı olmaları yönünde uyardı. Dernek, yaşanan grip vakalarının yüzde 83’ünün Hong Kong gribi olduğu açıklandı. Türk Toraks Derneği, maskelerin çıkarılması ve önlemlerin kaldırılmasıyla birlikte virüslerin yayılımının da hızla arttığını belirtti.

Yeni Virüs Hong Kong varyasyonu salgını hortladı mı
Yeni Virüs Hong Kong varyasyonu salgını hortladı mı

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Filiz Çağla Uyanusta Küçük, “Dünya Sağlık Örgütü bu yıl görülen grip vakalarının yüzde 16.3’ünü domuz gribi olarak bilinen H1N1, yüzde 83.7’sinin ise Hong Kong gribi olarak da adlandırılan H3N2 virüsü olduğunu açıkladı” dedi. Dr. Küçük, “Önceki yıllarla karşılaştırıldığında bu sezon, influenza virüsü aktivitesinde ülkemizde de benzer şekilde artış olduğu görülmekte” açıklamasında bulundu.

Alıntı: https://www.milliyet.com.tr/gundem/hong-kong-gribi-uyarisi-6876057

Peki bu HONG KONG Gribi nedir?

Hong Kong Gribi, 1968 – 1969 yılları arasında dünya çapında yaklaşık bir milyon insanı öldüren 2. kategoriye ait grip salgınıdır. Hastalığa neden olan A tipi H3N2 virüsü, birden fazla alt tipe sahip olan virüslerin bir araya gelerek orijinalinden farklı bir virüs ortası çıkması olarak tanımlanan Antijenik sapma nedeniyle H2N2 virüsünden türedi. Hastalık ilk kez Hong Kong‘ta ortaya çıktığı için Hong Kong gribi olarak adlandırıldı.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hong_Kong_gribi

Almanya’da antibiyotik krizi yaşanmaktadır. Alman hükümeti vatandaşlarından kullanmadıkları antibiyotikleri bağışlamalarını istediler.

Çin’de ise Morglarda yer kalmadığı haberleri gelmekte. Son Fotoğraf da bunu ispatlıyor.

Yeni Virüs salgını hortladı mı
Yeni Virüs salgını hortladı mı

Koronovirüsün ortaya çıkarak dünyaya yayıldığı yer olan Çin‘de, son günlerde gelen haberler endişelendiriyor. ‘Sıfır vaka’ politikasını rafa kaldıran ülkede vakalar adeta patladı. Ölüm sayıları hızla artarken, morglarda yer kalmadı. Uzmanlar, Çin’deki varyantın daha tehlikeli bir varyanta evrilebileceğini ve böyle bir durumun ise bütün dünyayı etkisi altına alabileceği konusunda uyarıyor.

Bir yanıt yazın