Meyve sinekleri’nden kurtulmanın Püf noktaları

meyve sineği

Meyve sinekleri’ nden kurtulmanın Püf noktaları; Akut meyve sineği alarmınız var mı? Zararlılardan kurtulması garanti edilen meyve sinekleri için en iyi ev ilaçlarını size anlatacağız.

meyve sineği
meyve sineği

Meyve sinekleri için ev ilaçları: onlardan tamamen kurtulun!

Örümcekler ve sivrisineklerin yanı sıra, meyve sinekleri muhtemelen en sevilmeyen ev arkadaşlarından biridir. Çöp kutusunda bir muz kabuğu ve can sıkıcı bir haşereler ordusu şimdiden içeri giriyor. Meyve sineklerinden hızlı bir şekilde kurtulmak için çoğu özel meyve sineği tuzakları kullanır.

Ancak bunun için para biriktirebilirsiniz, çünkü meyve sineklerine karşı en azından işe yarayan pek çok ev ilacı vardır. Sadece birkaç malzeme ve basit adımlarla kendi kendinize etkili meyve sineği tuzakları yapabilirsiniz. Burada nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz!

Meyve sinekleri için ev ilaçları: Gizli bir silah olarak sirke

Meyve sineklerine sirke sineği de denir ve adı tesadüf değildir. Olgunlaşmamış veya çürüyen meyvelere ek olarak, meyve sinekleri özellikle sirke kokusuna çekilir. Sirke sevgisinden faydalanabilir ve meyve sinekleri için evde çare olarak kullanabilirsiniz.

Meyve sinekleri için ev ilaçları: Ev yapımı meyve sineği tuzağı

Kendiniz sirke ile kolayca meyve sineği kapanı yapabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız var:

– Sirke
– bir yudum meyve suyu
– bulaşık deterjanı
– Şeffaf film
– silgi
– bir bardak

İşte böyle çalışır:

1. Bir bardağa biraz sirke (özellikle elma, beyaz şarap veya balzamik sirke gibi meyve sineği) koyun.
2. Bir yudum meyve suyu ekleyin ve ardından bir damla bulaşık deterjanı ekleyin.
3. Camın üzerine bir parça streç film çekin ve filmi bir lastik bantla camın etrafına sıkıca sabitleyin.
4. Gerilmiş folyoya çatalla delikler açın.
5. Ev yapımı meyve sineği kapanını tezgahınıza yerleştirin.

Ev yapımı meyve sineği tuzağı nasıl çalışır?

Meyve sineği sirke ve meyve suyu kokusuna çekilir ve folyodaki deliklerden bardağa girer. Folyo, tekrar çıkış yolunu bulmalarını engelliyor. Sirke ve meyve suyu karışımındaki deterjan, sıvının yüzey geriliminin azalmasını sağlar. Yüzeye inmeye çalışırken meyve sinekleri batar ve boğulur.

Şunları öğreneceksiniz: Bir geceden sonra bu ev ilacıyla zaten çok sayıda meyve sineği yakaladınız. Eğer mutfakta veya apartmanda çok büyük bir vebanız varsa bu meyve sineği tuzaklarından daha fazlasını kendiniz yapabilir ve farklı yerlere kurabilirsiniz.

meyve sinekleri
meyve sinekleri

Sirkesiz meyve sinekleri için ev ilaçları: maya ve şeker karışımı

Sirke, meyve sinekleri için etkili bir evde çaredir, ancak ev yapımı meyve sineği tuzaklarının önemli bir dezavantajı vardır: sirke gibi kokarlar. Bu kokudan hiç hoşlanmıyorsanız, meyve sinekleri için sirke içermeyen başka bir ev çaresini deneyebilirsiniz: kuru maya ve şeker karışımı. Bunu, kimyasal kullanmadan etkili bir meyve sineği tuzağı yapmak için de kullanabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan:

– bir paket kuru maya
– biraz ılık su
– bir çay kaşığı şeker
– bir bardak
– Streç film
– silgi

İşte böyle çalışır:
1. Kuru mayayı kavanoza koyun.
2. Küçük bir yudum ılık su ekleyin.
3. Bir çay kaşığı şeker ve bir damla bulaşık deterjanı ekleyin ve iyice karıştırın.
4. Streç filmi camın üzerine sıkıca gerdirin.
5. Folyoda delikler açar.
6. Folyoyu sert tutmak için camın etrafına bir lastik bant takın.

Meyve sineği tuzağı sirke olmadan nasıl çalışır?

Sirkesiz ev yapımı meyve sineği tuzağının etkisi sirke ile olana çok benzer. Çünkü maya-şeker karışımı aynı zamanda meyve sineklerini kendine çeken bir mayalanma kokusu yayar. Burada da meyve sinekleri yüzeye inmeye çalışırken batar.

Meyve sinekleri için ev ilaçları: domates yaprakları

Sirkeli veya sirkesiz meyve sineği tuzaklarına ek olarak, meyve sineklerine karşı başka bir ev ilacı da kullanabilirsiniz: domates yaprakları. Biz insanların hoş bulduğu ama meyve sineklerinin hiç sevmediği yoğun bir koku yayarlar. Bir domates bitkisinden birkaç yaprak koparın ve meyve sepetinizin yanına koyun. Bu, meyve sineklerine çekici gelmemesine neden olur.

Bu ev ilacının meyve sineklerine karşı dezavantajı: Bahçede veya balkonda bir domates bitkisine ihtiyacınız var.

Meyve sineklerinden kurtulun: elektrikli süpürgeyi çalıştırın!

Meyve sineklerine karşı ev ilaçları ve kendi yaptığınız tuzaklar ile mutfağınızdaki ve dairenizdeki meyve sineği sayısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Hala birkaç inatçı örnek kaldıysa, onları vakumlamalısınız.

Bununla meyve sineklerinden hızlı ve kolay bir şekilde kurtulabilir ve ayrıca toz farelerini veya örümcek ağlarını da temizleyebilirsiniz. Kazan-kazan, yani!

Mutfakta meyve sineklerinden kurtulun: Kalıcı olarak bu şekilde uzak dururlar

Meyve sineklerine karşı ev ilaçları ile salgını kontrol altına alabilirsiniz. Ancak mutfağınızda açıkta meyve veya meyve suları saklarsanız, haşereler istediğinizden daha hızlı geri gelir. Bu nedenle meyve sinekleri için besin kaynakları bulmak önemlidir. Meyveleri çürümeye başlamadan önce çabucak yemeye çalışın ve yemeye hazır olana kadar buzdolabında saklayın.

Meyve suyu veya sirke şişelerinin sıkıca kapatıldığından ve şişe boynunda sıvı kalmadığından emin olun. Çünkü yeni meyve sineklerini çekmek için sadece bir damla yeterli olabilir. Şişenin dibinde bir miktar sıvı varsa, bira veya soda şişeleri gibi boş şişeler de meyve sineklerini çekebilir. Ondan uzak dur!

Bir başka meyve sineği mıknatısı çöp tenekesidir. Meyve sineklerinden kurtulmak istiyorsanız özellikle meyve atıkları ile organik atıkları apartmandan hızla uzaklaştırmalısınız. Ayrıca, çöp torbalarında sıvının dökülebileceği yırtık veya delik olmadığından emin olun. Bu durumda yeni bir çöp poşeti koymadan önce çöp kutusunu iyice yıkamalısınız.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın