Evde Latte macchiato yapımı – nasıl yapılır?

Latte macchiato

Dolgun kahve tadı, bol süt ve lezzetli köpük: Mükemmel latte macchiatoyu nasıl hazırlarsınız? Evde Latte macchiato nasıl yapılır!

Evde Latte macchiato yapımı; dünyanın en popüler espresso içeceklerinden biridir. Peki Evde Latte macchiato nasıl yapılır? Birçokları için kahve spesiyalitesi, bir kafe ziyaretinin bir parçasıdır. Kült içeceğin kökenleri İtalya’dadır. Tercüme edilmiş, latte macchiato “benekli süt” anlamına gelir. Mantıklı çünkü mükemmel bir lattenin temeli her şeyden önce süttür. Ama neden “benekli”? Oldukça basit: latte macchiato’yu oluşturan katmanlar. Ama birbiri ardına.

Latte macchiato
Latte macchiato

Latte macchiato vs kapuçino

Latte macchiato ve kapuçino arasındaki fark nedir? Her ikisi de aynı bileşenleri içerir, ancak orantı, hazırlık ve sunum bakımından farklılık gösterir.

Latte macchiato:

– süt bir kapuçinodan çok daha fazla köpürüyor
içki uzun bir bardakta servis edilir

– latte macchiato üç katmandan oluşur: süt, espresso, süt köpüğü

Kısacası: latte macchiato biraz kahve ile ılık süttür.

Cappuccino:

– kahve spesiyalitesi kalın duvarlı bir fincanda servis edilir
eşit parça espresso, süt ve süt köpüğünden oluşur – ancak yalnızca iki katmanı vardır

– önce espresso bardağa dökülür, ardından köpüklü süt

Kısaca: kapuçino biraz ılık sütlü kahvedir.

Latte macchiato nasıl yapılır? : Bu mutfak eşyaları olmadan evde yapamazsınız

Evde bir latte macchiato hazırlamak için özellikle iki şeye ihtiyacınız var: bir espresso makinesi veya bir espresso makinesi ve bir süt köpürtücü. Tabii, konu süt köpürtmeye geldiğinde gerekirse eski usulleri kullanabilirsiniz.

Bir çırpma teli ile karıştırırken sadece sıcak sütü köpürtün. Avantaj: Elektrik tüketilmez. Elektrikli veya pille çalışan bir süt köpürtücü kullanmak daha hızlı ve daha kolaydır. Elektrikli versiyonu satın almak biraz daha pahalıdır, ancak kendinizi daha sık bir latte macchiato ile şımartmak istiyorsanız idealdir. Pille çalışan cihazı az parayla mağazalarda bulabilirsiniz.

Ayrıca mümkün: manuel varyant. Bunun için ocakta ısıya dayanıklı bir tencerede süt ısıtılır. Daha sonra özel bir elek ile köpürtülür.

Zaten evinizde tam otomatik bir kahve makineniz varsa, onu dört gözle bekleyebilirsiniz. Bununla, üç katmanlı içeceğin hazırlanması hiç vakit kaybetmeden yapılır. Bu cihazların dezavantajı: Genellikle oldukça pahalıdırlar.

Latte macchiato: malzemeler

Süt (%1.5 veya %3.5)
taze demlenmiş espresso
Süt köpüğünde görsel (ve lezzetli) bir vurgu olarak tarçın veya kakao
gerektiği gibi: tatlı bir vuruş için şurup

1. Latte macchiato: Süt köpüğü ile bu şekilde çalışır

Her şeyden önce: Latte macchiato bir kahve fincanında değil, uzun bir bardakta servis edilir. Mükemmel karışım için önce 150 ila 200 mililitre süte ihtiyacınız var. Sütün yağ içeriği ne kadar yüksek olursa, ilk katman o kadar kremalı ve yoğun olacaktır. Yağ içeriği %1,5 veya %3,5 olan sütü kullanıp kullanmamak size kalmış. Şüpheniz varsa: sadece deneyin ve nasıl daha çok beğendiğinizi görün.

Şimdi işe başlayalım. Çok önemli: sütün sıcaklığı. Bu, 60 ila 70 derece arasında olmalıdır, aksi takdirde doğal tatlılığını kaybeder. Ocakta ısıtırken kullandığınız termometre ile ısıyı kontrol edebilirsiniz.

2. Şimdi espresso geliyor

Damak zevkinize bağlı olarak, bir latte macchiato için genellikle bir veya iki fincan kafein içeceği gerekir. Taze Arabica ve Robusta espresso çekirdekleriyle mükemmel latteyi hazırlayın. Bunlar özellikle yoğun tatlardır. Küçük bir ipucu: Fasulyeleri taze satın almak ve bir kahve değirmeni ile kendiniz ince bir toz haline getirmek en iyisidir. Un ne kadar ince ve öğütülmüşse, siyah altın o kadar iyi olur.

Öğütülmüş çekirdekler daha sonra bir espresso makinesine doldurulur ve burada su daha sonra yüksek bir sıcaklığa ısıtılır. Bu, suyu espresso tozundan geçmeye zorlayan bir basınç oluşturur. Bu işlem elektrikli espresso makinesinde veya set üstü modelde yapılabilir.

Tam otomatik bir kahve makineniz varsa, kullanım talimatlarına göre basitçe hazırlanır.

3. Üç kat zevk

Şimdi büyük meydan okuma geliyor. Çünkü latte macchiato’yu özel yapan katmanlardır. İlk olarak sıcak süt bardağa dökülür. Köpük ilave edilmemelidir. İkinci katman espressodur. Çok önemli: Bu sütten daha sıcak olmalı. İki katmanla çalışmasının tek yolu budur. Köpük, büyük final olarak eklenir. Şimdi latte macchiato tarçın veya kakao ile eklenebilir.

4. Latte macchiato: Ekstra tatlı vuruş

Biraz daha sıra dışı mı seviyorsun yoksa biraz tatlı dişin mi var? O zaman latte macchiato’nun üzerine tatlı bir şurup koymaya ne dersin? Vanilya, fındık, amaretto veya çikolata – kahve spesiyalitesini isteklerinize göre tamamlayın. Şurup şişeleri artık mağazalardan her yerde, hatta küçük numune boyutlarında bile satın alınabilir: denemeyi seven herkes için ideal. Sadece şurubu bardağa doldurmanız ve ardından yukarıda anlatıldığı gibi katmanlara devam etmeniz önemlidir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın