Espresso – güçlü baştan çıkarıcı

Espresso

Espresso – güçlü baştan çıkarıcı

Küçük, güçlü, yoğun aromalı: Birçok insan evde de espresso ya geçiyor. İşte pick-me-up hakkında en önemli gerçekler.

Espresso
Espresso

Espresso: Temel Bilgiler

Espressoyu geleneksel filtre kahveden özellikle ayıran iki şey vardır: aşırı yüksek su basıncı ve çok ince öğütülmüş kahve tozu. Normal demlemede, öğütülmüş kahveden aromayı çıkarmak için sıcak suyun birkaç dakikası vardır. Ancak espresso ile bu işlem birkaç saniye içinde gerçekleşir. İnce öğütme sayesinde su, özellikle büyük miktarda öğütülmüş kahve ile temas eder. Sonuç: çok güçlü ve aromalı bir kahve. Ve şimdi dört milyon Alman onu her gün içiyor!

Sözde “krema”, bir espressonun ne kadar iyi hazırlandığını gösterir. Altın kahverengi renkli bu yoğun, ince gözenekli köpük tabakası eksik olmamalıdır. Üzerine serpilmiş bir kaşık şeker kremayı hemen batırmamalı. Ayrıca köpük tabakası daha sonra tekrar kapanmalıdır. İtalya’da bir tatil için küçük bir ipucu: Burada bir “caffè” sipariş ederseniz, bir espresso alacaksınız. Kendi ülkesinde kahve içmenin “normal” yolu budur.

Espresso: Kahve çekirdekleri

Genelde sanılanın aksine, espresso için normal filtre kahveden farklı çekirdekler kullanılır. Fark, fasulyelerin daha uzun süre kavrulmasında yatmaktadır. Bu şekilde tipik yoğun tadı alırlar. Daha uzun kavurma, espressonun popülaritesine büyük ölçüde katkıda bulunan başka bir etkiye de sahiptir: kahve çekirdeklerindeki asit, ısı ile parçalanır. Özellikle hassas mideleri olan kişiler bunu takdir eder ve bu nedenle espressoyu geleneksel filtre kahveye tercih eder.

Bazı kahve içenleri ne şaşırtabilir: Daha uzun kavurma işlemi, espresso çekirdeğinin kafein içeriğini de azaltır. Pick-me-up, özel demleme yöntemi nedeniyle içeceğin içinde çok konsantre bir şekilde bitmesine rağmen, espresso, geleneksel bir filtre kahve miktarının sadece üçte biri kadar içilir. Sonuç olarak, bir fincan normal filtre kahve, bir espressodan dört kat daha fazla kafein içerebilir.

Espresso için genellikle Arabica çekirdekleri veya daha kafeinli Robusta çekirdekleri ile karışımlar kullanılır. Fasulyeler öğütüldükten sonra lezzetlerini kaybederler. Bu nedenle, bütün çekirdekleri satın almak ve sadece gerektiğinde doğru miktarda taze öğütmek idealdir.

Espresso: hazırlık

Uzmanlar sadece özel espresso öğütücülerine güvenirler. Geleneksel kahve değirmenlerinin aksine çekirdekleri çok ince öğütürler ve eşit öğütme sonucu sağlarlar. Aksi takdirde espresso tadı çok acı veya çok ince olabilir.

Kahve çekirdeklerinin seçimine ve doğru öğütme derecesine ek olarak, espresso makinesi başarı için belirleyici faktördür. Espresso makinesi ve espresso makinesi arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda görüşler farklıdır. Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Espresso: çeşitleri

Espresso, çeşitli kahve spesiyalitelerinin temelini oluşturur:

Cappuccino: Espresso köpürtülmüş süt ile dökülür.

Latte macchiato: Önce köpürtülmüş süt (yaklaşık 100 ml) bardağa dökülür, ardından espresso eklenir.

Espresso macchiato: Espresso sadece bir tutam süt köpüğü ile sağlanır.

Caffè Latte: Bir kapta sıcak süt ile bir double espresso doldurulur.

Caffè Americano: Bir espresso, aynı veya iki katı sıcak su ile uzatılır.

Caffè Lungo: Espresso iki katı su ile hazırlanır.

Caffè Ristretto: Bu özellikle güçlü espresso, normalden daha az su ile yapılır.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın