Klasik Türk Baklavası evde nasıl yapılır?

Klasik Türk Baklavası

Klasik Türk Baklavası yapımı

Türk usulü Klasik Baklava Nasıl yapılır?

Baklava hala hazırda Dünya çapında Türk mutfağını temsil etmektedir. Klasik bir şekilde yüz yıllardır yapılan baklava her bayramda Türk Misafir perverliğin vaz geçilmez Tatlısıdır. Öyle güzeldir ki namı uluslar arası nam salmış, yabancı dizilere bile konu olmuştur. Daha önce bir çok ülke sahiplenmeye çalışsada bütün dünya bu lezzetin Türk Mutfağından geldiğine kanat getirmiştir. Tarihte Padişahların bile sofrasını süsleyen Baklava bizim çağımızda Bayramların vazgeçilmez ikramı kalmayı başardı. Bugünlerde farklı lezzetlerde sunulmaya çalışan Baklava için Kaju fıstığı gibi bir çok değişik tatlarda sunulmaktadır.

Klasik Türk Baklavası

Baklava yapımı için gerekli malzemeler

150 gr fındık ve/veya ceviz, kıyılmış ( Kaju fıstığında kullanabilirsiniz )

100 gr badem(ler), kabuğu soyulmuş

75 gr fıstık, doğranmış

200 gram şeker

¼ çay kaşığı tarçın

250 gram tereyağı

450 gram ince baklavalık yufka

125 ml bal

150 ml su

½ limon

Klasik baklavanın yapılışı

Badem, ceviz, fındık ve 50 gr antep fıstığını 4 yemek kaşığı şeker ve tarçınla karıştırın.

Tereyağını eritip soğumaya bırakın. Fırına dayanıklı bir fırın tepsisini Tereyağ ile yağlayın ve fırını önceden 200°’ye ısıtın (fanlı fırın için 180°).

Tüm yufkaları üst üste koyun, ardından fırına dayanıklı fırın tepsisini ters çevirerek yufkaların üzerine yerleştirin ve çevresini keskin bir bıçakla tepsi ebattın da  kesin.

Kestiğiniz yufkaları tereyağ ile yağlayıp tepsiye arka arkaya dizin. Kural olarak, bir pakette yaklaşık 20 yaprak hamur vardır. Yaklaşık 5 yaprak hamurdan sonra (tercihe göre değişkenlik gösterebilir) üzerine fındık karışımının 1/3’ünü yayın. 5 yaprak hamuru tekrar yerleştirin, ardından fındık karışımını ve bunu tekrarlayın. Baklavayı kapatmak için kalan yufkaları üstüne yerleştirin. Keskin bir bıçakla elmas desenli veya dikdörtgen şeklinde kesin. Kalan tereyağı ile fırçalayın ve altın kahverengi olana kadar yaklaşık 25 dakika (dikkat edin!) pişirin.

Fırında Baklavanız pişerken boyunca 150 ml suyu bal ve kalan şeker ile yaklaşık 10 dakika kaynatarak şerbet elde edin. Ardından limon suyunu sıkın (çok fazla değil) ve soğumaya bırakın.

Baklavayı fırından çıkarın, yaklaşık 5 dakika bekletin ve şerbeti üzerine dökün. Kalan fıstıkları üzerine serpin ve soğumaya bırakın.

Baklavanın içinde bulunan besin değerleri:

Porsiyon başına besin değerleri Besin Günlük Porsiyon

Kalori 6279 kcal

Protein 96,76 gr

Yağ 398,05 gr

Karbonhidrat 582,03 gr

Orta yaşta kadınlar ve erkekler için ortalama günlük gereksinime karşılık gelir. (Değerler Tahminidir)

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Diğer sitelerimizi bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın