Klasik Türk Baklavası yapımı

Türk usulü Klasik Baklava Nasıl yapılır?

Baklava hala hazırda Dünya çapında Türk mutfağını temsil etmektedir. Klasik bir şekilde yüz yıllardır yapılan baklava her bayramda Türk Misafir perverliğin vaz geçilmez Tatlısıdır. Öyle güzeldir ki namı uluslar arası nam salmış, yabancı dizilere bile konu olmuştur. Daha önce bir çok ülke sahiplenmeye çalışsada bütün dünya bu lezzetin Türk Mutfağından geldiğine kanat getirmiştir. Tarihte Padişahların bile sofrasını süsleyen Baklava bizim çağımızda Bayramların vazgeçilmez ikramı kalmayı başardı. Bugünlerde farklı lezzetlerde sunulmaya çalışan Baklava için Kaju fıstığı gibi bir çok değişik tatlarda sunulmaktadır.

Klasik Türk Baklavası

Baklava yapımı için gerekli malzemeler

150 gr fındık ve/veya ceviz, kıyılmış ( Kaju fıstığında kullanabilirsiniz )

100 gr badem(ler), kabuğu soyulmuş

75 gr fıstık, doğranmış

200 gram şeker

¼ çay kaşığı tarçın

250 gram tereyağı

450 gram ince baklavalık yufka

125 ml bal

150 ml su

½ limon

Klasik baklavanın yapılışı

Badem, ceviz, fındık ve 50 gr antep fıstığını 4 yemek kaşığı şeker ve tarçınla karıştırın.

Tereyağını eritip soğumaya bırakın. Fırına dayanıklı bir fırın tepsisini Tereyağ ile yağlayın ve fırını önceden 200°’ye ısıtın (fanlı fırın için 180°).

Tüm yufkaları üst üste koyun, ardından fırına dayanıklı fırın tepsisini ters çevirerek yufkaların üzerine yerleştirin ve çevresini keskin bir bıçakla tepsi ebattın da  kesin.

Kestiğiniz yufkaları tereyağ ile yağlayıp tepsiye arka arkaya dizin. Kural olarak, bir pakette yaklaşık 20 yaprak hamur vardır. Yaklaşık 5 yaprak hamurdan sonra (tercihe göre değişkenlik gösterebilir) üzerine fındık karışımının 1/3’ünü yayın. 5 yaprak hamuru tekrar yerleştirin, ardından fındık karışımını ve bunu tekrarlayın. Baklavayı kapatmak için kalan yufkaları üstüne yerleştirin. Keskin bir bıçakla elmas desenli veya dikdörtgen şeklinde kesin. Kalan tereyağı ile fırçalayın ve altın kahverengi olana kadar yaklaşık 25 dakika (dikkat edin!) pişirin.

Fırında Baklavanız pişerken boyunca 150 ml suyu bal ve kalan şeker ile yaklaşık 10 dakika kaynatarak şerbet elde edin. Ardından limon suyunu sıkın (çok fazla değil) ve soğumaya bırakın.

Baklavayı fırından çıkarın, yaklaşık 5 dakika bekletin ve şerbeti üzerine dökün. Kalan fıstıkları üzerine serpin ve soğumaya bırakın.

Baklavanın içinde bulunan besin değerleri:

Porsiyon başına besin değerleri Besin Günlük Porsiyon

Kalori 6279 kcal

Protein 96,76 gr

Yağ 398,05 gr

Karbonhidrat 582,03 gr

Orta yaşta kadınlar ve erkekler için ortalama günlük gereksinime karşılık gelir. (Değerler Tahminidir)


Biz kimiz:Bizler sizlere en güzel hizmeti vermek için bir yemek sayfası kurduk. Bu sayfadan dünya mutfağına ait tüm yemek tariflerine ulaşaçaksınız. Bizim amacımız Google Analystik ile verileri üst seviyelere çıkartıp, Google Adsense ile güzel reklam paraları kazanmak. Tabi ki bu durumda sizlerin bize yardımcı olması şarttır. Eğer sizler bize yardımcı olmaz sanız biz bunları hiçbir zaman başaramayacağız. Bu yüzden Google asdsese ile reklam almak için bu sayfalarda ki bu yazıyı gizli tutuyoruz.Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:web sitesi

Youtube Kanalı

Facebook kanalı

instagram kanalı

Buralara tıklayarak bizlere yardımcı olup üye olun. Bizim öncelikli hedefimiz bu sayfaların hepsinden para kazanıp zengin olmak. Çünkü gerisi fasa fiso. Tabi ki bu çok zor bir süreç ve Adsese’ye kabul ettirmek bir o kadarda zor oluyor.

Bu sayfayı ziyaret edin ve bol bol lezzetli yemekler yapın. Sayfamızın adı bu yüzden Mutfak Yemekleri. Ne yapalım Türkiyenin ekonomik durumu bizi bu yönde itmektedir. Maalesef siyasetçiler bizim paraları yemektedirler. Yoksa ben niye web sayfaları ile uğraşayım. Benide anlayın. Sırf Googlebot lar sayfayı ziyaret etmiyor diye yapmak zorunda kaldığım şeylere bakın.

Ayrıca benim diğer bir çok sayfam wardır.

Aşağıda onların linklerini paylaşıyorum.

spc

faucetclaim

litecoinfaucet

winwinclick

winwindog.ml

winwindog.cf

Tabi ki bu sayfaları bakmak ucuz olmuyor. Domain ve Hosting şirketleri sürekli para istemektedir. Ne yapalım bizde para kazanmak zorundayız. Bütün hayat bundan ibaret. Tabi ki sizlere Mutfak Yemeklerini ziyret edin diyede illaki de yalvarmayacağım. Ama bu saçmalığımda yazmak zorundayım. Ne yapalım. İllaki en az 400 kelime olması istenmektedir nasıl başaracağız bunları bende çözemedim. Artık sıkılmaya başladım ama 400 kelime için devam yazmalıyım.

By admin

2 thoughts on “Klasik Türk Baklavası”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadınlar bizim en değerli varlıklarımızdır, onlar olmasaydı insanlık olmazdı. Kadınlarımız için yemek tarifleri, diyet, kokteyller ve diğer dergi konularını sunuyoruz. ekte konular listemiz : Magazinimizde Yemek tarifleri, Alman yemekleri, Magazin ve yemekleri,diyet, nasıl, alman, için, türk, diğer, nedir, tavuk, yemeği, tarifi, çok, kabak, Çin, kilo konuları geçmektedir.

Gelecek KADIN ile başlar

Magazinimizde Yemek tarifleri, Alman yemekleri, Magazin ve yemekleri,diyet, nasıl, alman, için, türk, diğer, nedir, tavuk, yemeği, tarifi, çok, kabak, Çin, kilo konuları geçmektedir.

zucchini hummus salt and vinegar personality ravioli squat lasagna confidence cosmopoiltan onion rings mold ice cream waekening recipes diet cocktails other Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix
Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix Osurix
//ashoupsu.com/4/4329303 https://stootsou.net/pfe/current/tag.min.js?z=4495650
%d blogcu bunu beğendi: