1912 YILINDAN MEŞHUR ISLAMA KÖFTE SAKARYA’DA NEREDE YENİR?

ıslama Köfte

1912 YILINDAN MEŞHUR ISLAMA KÖFTE SAKARYA’DA NEREDE YENİR? ISLAMA KÖFTE Sakaryanın Lezzetli ve Meşhur bir yemeğidir. 1912 yılında ıslama köfte Sakarya’da insanların hayatına yokluk dönemlerinde giriyor. Artan ekmekleri değerlendirmek amacıyla Köfteci Mustafa tarafından Islama köfte icat ediliyor. Bu halk tarafından o kadar beğeniliyor ki, bugüne kadar geliyor.

ISLAMA KÖFTE DENİNCE AKLA SAKARYA GELİR

ıslama köfteci Mustafa
ıslama köfteci Mustafa

ISLAMA KÖFTE NEREDE YENİR?

1912 YILINDAN BERİ MEŞHUR olan Islama köfte Sakarya’da (Adapazarı) bir çok Lokanta tarafından benimsenerek Müşterilerine sunulmaktadır. Bu yüzden her zaman asıl çıkış yerinde yemenin güzelliğini hiçbir yer vermemektedir. Ünü Şehir dışına, hatta Ülke dışına çıkmış olan bu yemeği eğer Sakarya’yı ziyaret ederseniz, aynı zamanda Köfteci Mustafa’da yemenizi tavsiye ederim.

Tabi ki Artık kendisi hakkı rahmetine Kavuşan Köfteci Mustafa, mirasını yanında yetiştirdiği çıraklarına aktararak aynı lezzeti o günden beri bu Çıraklar sürdürmektedir. İyi ce yaşlanan bu üstatlar kendilerinde çırak yetiştirerek devam etmektedir. Anlayacağınız Geleneksel Türk usulü Ustadan Kalfaya, Kalfadan çırağa usulü devam etmektedir. Bu gelenek günümüze kadar aynı şekilde yaşatılmaya devam etmektedir.

Islama Köfteci
Islama Köfteci

Mekan olarak o günden beri hiç bozulmadan ve her sene Tadilat yapılarak orijinalliğini korumaktadır. Ziyaretçi sayısı o kadar çok olan Mekana rezervasyon yaptıramazsınız, Varınca sıranızı bekleyerek masa boşalınca yemeğe oturursunuz. İl dışından çok ziyaretçi almakla birlikte, en kıdemli Ustası ile yaptığımız bir sohbet esnasında Hususi Almanya’dan sipariş aldıklarını ve bunları Alüminyum tencere ile izolasyon yaparak Sabiha Gökçen havalimanından Ülkeler gönderdikleri oldukları ifade etmişlerdir. Bu ara Sabiha gökçen hava limanı 1,5 saat mesafede.

Masterşef Programınada konu olan Bu yemek maalesef yanlış tanıtılmış ve hakkı verilmemiştir. Buradan Masterşef Programına Ve Acun Ilacalı yada sitem etmekte yarar vardır.

Peki nasıl yenir?

Sipariş verdiğinizde size Personel bir ‘mi yoksa Bir buçuk Porsiyon’mu istediğinizi sormakta. Bizim size Tavsiyem Bir buçuk izerinden dir😊.  Çok lezzetli olduğu için, bir Porsiyon maalesef bu lezzetli yemekte bu yüzden keyif için az gelmektedir.

ıslama Köfte
ıslama Köfte

Yanına mutlaka Piyaz söylemenizde yarar var. Aynı zamanda Piyazı da çok Lezzetlidir ve müthiş bir damak patlaması yaşıyaksınız.

Şırasını ve Ayranının hala kendi yapan Köfteci Mustafa sizlere farklı ve unutamayacağınız damak zevki sunmaktadır. Benim Favorim olarak her zaman Şıra olmuştur. Aynı zamanda Mekanın otantikliği sizlerin Zaman yolculuğu yapmanızı sağlamaktadır.

Meşhur Islama Köfte yemek için nasıl gidebilirim?

Islama Köfte yemek için Sakarya ya, yani Adapazarı na en hızlı şekilde Otoban üzerinden ulaşabilirsiniz. İster Ankara tarafından gelin, ister İstanbul tarafından gelin Adapazarı gişelerinde çıkmanız gerekmektedir.

Çıkış sonrası Adapazarı na doğru tabelaları takip edin. Zaten sizi bu yol direk olarak yeni cami kavşağına getirecektir. Bu ara Yeni cami tam kavşakta karşınız ’da duracaktır. Kavşaktan sağ döndüğünüzde 1dk. Sonra oradasınız, sağ tarafınızda kalacaktır.

Sakarya adapazarı yeni cami
Sakarya adapazarı yeni cami

 

Sakarya:

Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehri. Aynı zamanda 2021 yılında Danimarka’da aldığı ödül ile bisiklet şehri unvanını kazanmıştır.

2020 yılı sonu TÜİK verilerine göre il nüfusu: 1.042.649 dur. 16 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır.

Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde yer alır.

Kuzeyinde Karadeniz bulunan sakarya, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür.

Ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’in ardından Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci şehridir. [vikipedi dan alıntıdır]

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[ez-toc]

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”ISLAMA KÖFTE NEREDE YENİR?” answer-0=”ISLAMA KÖFTE Sakaryanın Lezzetli ve Meşhur bir yemeğidir. 1912 yılında ıslama köfte Sakarya’da insanların hayatına yokluk dönemlerinde giriyor. Artan ekmekleri değerlendirmek amacıyla Köfteci Mustafa tarafından Islama köfte icat ediliyor. Bu halk tarafından o kadar beğeniliyor ki, bugüne kadar geliyor.” image-0=”2124″ headline-1=”h3″ question-1=”Peki Islama Köfte nasıl yenir?” answer-1=”Sipariş verdiğinizde size Personel bir ‘mi yoksa Bir buçuk Porsiyon’mu istediğinizi sormakta. Bizim size Tavsiyem Bir buçuk izerinden dir😊. Bir Porsiyon maalesef bu lezzetli yemekte keyif için az gelmektedir.” image-1=”2126″ headline-2=”h3″ question-2=”Islama Köfte yemek için nasıl gidebilirim?” answer-2=”Islama Köfte yemek için Sakarya ya, yani Adapazarı na en hızlı şekilde Otoban üzerinden ulaşabilirsiniz. İster Ankara tarafından gelin, ister İstanbul tarafından gelin Adapazarı gişelerinde çıkmanız gerekmektedir.” image-2=”2127″ count=”3″ html=”true”]

 

Bir yanıt yazın