Terbiyeli Havuç Çorbası nasıl yapılır?

Havuç Çorbası

Havuç Çorbası tarifi ile kendinizi mutlu hissedin

Havuç Çorbası mevsiminin en güzel sebze çorbalarından biri olan havuç çorbası aynı zamanda güzel bir şifa kaynağı. Terbiyeli havuç çorbası nasıl yapılır? Havuç Çorbası, Herkesin sevebileceği ve çocuklara havucu beğendirebileceğiniz bir çorbadır. Havuç Çorbası lezzetli bir besin ve Vitamin kaynağıdır. Ana öğün öncesinde veya sabah kahvaltıya mideniz rahatsızlanmadan rahatlıkla kullanacağınız bir Çorba tarifi.

Havuç Çorbası yemeği nasıl yapılır?

Gevrek, lezzetli ve besleyici – bu üç kelime aslında sağlıklı havucu tanımlamak için yeterli. Peki Havuç çorbası nasıl yapılır? Bununla birlikte, havuçlar yalnızca tadı ve kıvamı için değil, aynı zamanda düşük kalorileri ve çok sayıda besin maddesi için de puan alır. Havuç, diğer sebzelerden daha fazla beta-karoten içerir. Vücut beta-karoteni A vitaminine dönüştürür. Gözün retinasının aydınlığı ve karanlığı görebilmesi için buna ihtiyacı vardır. Havuç daha iyi görmemizi sağlamasa da görme kaybını giderir.

Haşlanmış havuçların sindirimi daha kolaydır

Havuç sağlıklı çiğ ve pişmiş. Pişirme sırasında birkaç vitamin kaybolur, ancak ısı havucun hücre duvarlarını parçalar. Bu, sindirimi kolaylaştırır ve vücut daha fazla vitamin emebilir.

 

Lezziz Havuç Çorbası
Lezziz Havuç Çorbası

 

Havuç Çorbası için gerekli malzemeler

500 Gr. Havuç

2 Adet ortaboy Soğan

1 Yemek kaşığı Tereyağ

200 ml Hindistan cevizi Sütü veya Süt

Yarım Etbulyon

1 Yemek kaşığı Limon suyu

Yarım bardak Krema

 

Baharatlar:

Bir Çaykaşığı Zencefil

1 Çay Kaşığı Körü veya Acı biber sosu

1 Tutam Tuz

1 Tutam Karabiber

 

Havuç Çorbası nasıl yapılır

Havuçları bir kaba rendeleyin. Havuç çorbası için Soğanları ince ince doğrayın ve Tereyağ içersinde soteleyin.  Havuç, zencefil ve köriyi ekleyip kısaca soteleyin.

Havuç Çorbası için karışımın hazırlanması

Sütün içersine Bulyonu sebzeleri dökün ve Havuçlar iyicene yumşak olana kadar kaynatınız. Çorbayı tuz, karabiber, Çay Kaşığı Körü veya Acı biber sosunu ve limon suyuyla tatlandırın, Kremayı ilave edip çorbayı ince püre haline getirin. Çorbayı tabağa koyun, tatmak için taze krema ile süsleyin ve taze soğan serperek servis yapın.

Bir Porsiyon Havuç Çorbası içinde bulunan besin değerleri:

Porsiyon başına besin değerleri Besin Günlük Porsiyon

Enerji 214 kcal %10
Karbonhidratlar 21g 7%
Yağ 14.5g %19
Protein 3.1g %6
Lif 6.7g %22
A Vitamini 2130 μg %266
B6 Vitamini 0.3mg 20%
Demir 1.7mg %12

Orta yaşta kadınlar ve erkekler için ortalama günlük gereksinime karşılık gelir. (Değerler Tahminidir)

 

 

Havuç Hakkında bilmeniz gerekenler:

Havuçların su içeriği neredeyse yüzde 90’dır. Kalan kısım yaklaşık yüzde on karbonhidrattan oluşur.

Bir havuç kaç kaloridir?

100 gram havuçta 31 kalori vardır. Bir havuç yaklaşık 80 gramdır (boyuta bağlı olarak). Bu, bir havuçta yaklaşık 25 kalori olduğu anlamına gelir.

Aşağıda havucun en önemli besinlerini daha ayrıntılı olarak sunuyoruz:

Karbonhidratlar

Havuçta bulunan karbonhidratlar, sakaroz ve glikoz gibi nişasta ve şekerlerden oluşur (1). Havuçların glisemik indekste nispeten düşük puan almasının nedeni de budur. Bu, yiyeceklerin yemekten sonra kan şekerinin ne kadar hızlı yükselmesine neden olduğunun bir ölçüsüdür.

Ancak bu sadece haşlanmış veya ezilmiş havuçlar için geçerlidir. Çiğ havuçların glisemik indeksi tamamen güvenlidir (2). Bu nedenle özellikle şeker hastaları kan şekerlerini mümkün olduğunca düşük tutmak için çiğ havuç kullanmalıdır.

Lif

Havuçları sağlıklı yapan şey, şekerlerin ve nişastaların sindirimini yavaşlatarak yüksek kan şekerini düşürebilen havuçtaki liflerdir. Havuçta bulunan ana lif formuna pektin denir.

Pektin, bir yandan daha sağlıklı bir bağırsak florası ile ilişkilendirilebilen, aynı zamanda daha düşük hastalık riski ile ilişkilendirilebilen bağırsaklardaki dost bakteri sayısını artırır.

Havuç, çözünür bir lif olan pektine ek olarak, selüloz gibi çözünmeyen lifler de sağlar. Bu lif türü, kabızlık riskini azaltabilir ve düzenli ve sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik edebilir .

vitaminler ve mineraller

Enerji, lif ve az kalori sağlamanın yanı sıra havuç, mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı olduğu için sağlıklıdır. Özellikle A vitamini ve biotin burada bahsetmeye değer.

Havuç, vücutta A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından yüksektir. A vitamini, göz sağlığı, sağlıklı büyüme, faydalı genel gelişim ve bağışıklık fonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir.

Biotin, B vitaminlerinden biridir ve özellikle yağ ve protein metabolizmasında görevini yerine getirir.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Diğer sitelerimizi bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

[sitemap]

Bir cevap yazın