Domates lekelerini ne çıkarır? Domates lekesi nasıl çıkar sorusuna 11 ipucu

Domates lekesi

Domates lekesi çıkar mı? Domates lekelerini çıkarmak için ne yapılmalı? Bu sorular için size 11 ipucu sıraladık. Domates lekelerini ne çıkarır?  Beyaz tişörtten domates lekesi nasıl çıkar? Domates Lekesi halıdan nasıl çıkar? Bu sorular tüm Ev hanımların en büyük ortak derdi. Bunlar için bu 11 ipucunu sizlere derledik. Umarız sıkıntı veren bu Lekeleri çıkarabilirsiniz.

Domates lekesi
Domates lekesi

Domates lekelerini çıkarın: Bunlar en iyi ev yapı çözümlerdir

Giysilerdeki domates lekeleri oldukça inatçı olabilir, hele birde Domates lekesi halıda ise. Size burada Domates lekelerini ne çıkarır sorusuna yardımcı olabilecek bazı ev yapımı çözümleri ve ipuçlarını anlatacağız.

Salatada, yemekte veya lezzetli bir domates sosunda – domatesli çok sayıda lezzetli tarif var. Domateslerin tek dezavantajı, dikkatli olmazsanız giysilerde bıraktıkları inatçı lekelerdir. Özellikle beyaz elbise giyenler can sıkıcı domates lekeleri sorununu bilirler.

Kural olarak, tüm lekelerin kalıntı bırakmadan çıkarılmasını umarak domates lekeli kıyafetlerimizi doğrudan çamaşır makinesine atıyoruz. Ama bu her zaman işe yaramaz. Domates lekesini çıkarmak için makinede yıkamak çoğu zaman yeterli olmaz.

Peki gömleğinizden, pantolonunuzdan vb. domates lekelerini çıkarmanın en iyi yolu nedir? Lekelerin taze veya kuru olmasına bağlı olarak, lekeleri çıkarmanın farklı yolları vardır.

Taze domates lekelerini çıkarın: İşte nasıl yapabileceğiniz ipuçları

Tabii ki, domates lekeleri özellikle Beyaz tişörtten ve açık renkli veya beyaz giysilerde belirgindir. Burada genellikle en küçük domates sıçramalarını bile hemen tanıyabilirsiniz.

 1. Öncelikle leke üzerindeki olası domates parçaları dikkatlice çıkarılmalıdır. Etkilenen bölgeye hafifçe vurabilir veya bir kaşık veya kürdan ucunu kullanabilirsiniz. Domates lekesini bulaştırmamanız veya daha fazla yaymamanız önemlidir.
 2. Giysiyi ters çevirirseniz, liflerdeki kiri doğru yönde hemen dışarı itebilirsiniz.
 3. Ardından lekeyi soğuk suyla durulayın. Özellikle domates sosu veya ketçap gibi şekerli soslarda su ılık veya sıcak olmamalıdır. Aksi takdirde şeker katılaşabilir ve birbirine yapışabilir.
 4. Bu işe yaramazsa, “çamaşır sodası” (sodyum karbonat) kullanabilirsiniz. Giysiyi bir küvette elde de yıkayabilirsiniz. Bir kaşık soda ve biraz safra veya lor sabununu ılık suda eritin. Su soğuduktan sonra giysiyi yıkayabilirsiniz.
 5. İnatçı kir olması durumunda, kumaşları gece boyunca bir soda küvetine yerleştirebilir ve ardından her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Dikkat! Sodanın ağartma etkisi vardır.

İpucumuz: Domates lekelerini olabildiğince çabuk çıkarmak ve kurumasına izin vermemek en iyisidir. Ön işlem her şeyin başıdır. Etkilenen giysiyi doğrudan çamaşır makinesine atmamanız ve sadece deterjanla lekeyle mücadele etmeye çalışmanız önemlidir.

Ancak kıyafetlerinizde kurutulmuş domates lekeleri görürseniz, size en iyi nasıl ilerlemeniz gerektiğini söyleyeceğiz.

Kurutulmuş domates lekelerini çıkarın: İşte nasıl yapabileceğiniz ipuçları

Muhtemelen daha da yaygın olanı, genellikle önceden ilgilenmek için zaman olmadığından, kurutulmuş domates lekeleridir. Genelde halı üzerinde görülen bu lekeler çok inatçı olabilirler. Ama burada da basit ve ucuz bir çözüm var: sirke veya sirke özü. Lekeden nasıl kurtulacağınızı adım adım açıklıyoruz:

 1. Etkilenen bölgeye hafif veya berrak sirke veya sirke özü koyun.
 2. Giysiyi ters çevirin ve sirkenin çalışmasına izin verin.
 3. Ardından domates lekesini ılık veya ılık suyla yıkayın. Leke geçmişte kalana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 4. Senin için çok agresif olduğu için kıyafetlerinde sirke istemiyor musun? O zaman burada safra veya lor sabunu da kullanabilirsiniz. Safra sabunu, tekstillerdeki inatçı kirleri ön işleme tabi tutmak için idealdir ve rengi solmaz.

Halılardan, Koltuklar ve Kanepelerden domates lekesini çıkarma

Kanepede kendinizi rahat ettirdiniz ve burgerinizi zevkle ısırmak istiyorsunuz. Ve sonra oldu: Kanepeye ya da halıya kalın bir ketçap lekesi veya domates lekesi bulaşıyor. Kuşkusuz, ketçap, domates sosu ve benzerleri kadar lezzetli – döşemeli mobilya veya halılardaki lekeler son derece can sıkıcıdır.

Halıda Domates Lekesi
Halıda Domates Lekesi

En kötüsü, mobilya veya halıları çamaşır makinesine çabucak dolduramazsınız. Ancak giysilerdeki domates lekelerini çıkarmaya yönelik ipuçlarımız mobilya ve benzerleri için de pratiktir. İşte böyle yapılır:

 1. Taze domates lekeleri olması durumunda, önce yukarıda anlatıldığı gibi kalan küspeleri veya parçaları çıkarmalısınız.
 2. Daha sonra ılık suda biraz sabun veya bulaşık deterjanı eritin ve küllü su ile lekeye iyice yedirin. Daha sonra kül suyunu birkaç dakika bekletmelisiniz. Ardından lekeyi temiz su ve temiz bir süngerle çıkarın.

İpucu: Köpüklü su leke çıkarmak için de uygundur. Bunu yapmak için, etkilenen bölgeye maden suyunu dökün ve ardından lekeyi yıkayın.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın