Doktor açıklıyor: Yemek yerken yapılan bu hata sizi şişmanlatıyor

Doktor açıklıyor Yemek yerken yapılan bu hata sizi şişmanlatıyor

Denediğiniz tüm diyetler ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları işe yaramıyorsa, suçlu küçük bir alışkanlık olabilir. Günlük stres ve iş rutini arasında, yan öğünlerden birini veya diğerini aceleyle yemeniz çok hızlı olabilir. İşe giderken kahvaltı yapmak veya akşam yemeğini televizyon karşısında yemek kesinlikle zaman kazandırabilir veya keyifli bir şekilde dinlenebilir.

Doktor açıklıyor Yemek yerken yapılan bu hata sizi şişmanlatıyor
Doktor açıklıyor Yemek yerken yapılan bu hata sizi şişmanlatıyor

Çalışırken yemek yemek gereksiz kaloriye yol açar

Ancak fazla kilolara savaş açtıysanız veya sadece zayıf kalmak istiyorsanız, çalışırken bunu yeme alışkanlığını hızla kırmaya çalışmalısınız. Çünkü yemeğinize ve açlığınıza konsantre olmazsanız, vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğundan çok daha büyük porsiyonlar yiyorsunuz. Kaloriler zamanla artabilir.

Kilo vermek için değerli yemekler

“Arkanıza yaslanın, yemeğinize odaklanın ve tadını sonuna kadar çıkarın” diyor Dr. Stanford Üniversitesi Cerrahi Şefi John Morton, ‘POPSUGAR’ portalının karşısında.

Morton’a göre, bir yemeğin rengi, lezzetli kokusu ve hazırlanma şekli gibi her yönü takdir edilmeli ve beğenilmelidir. Yiyecekleri takdir etmek ve daha dikkatli yemek, yemek sırasında ve sonrasında nasıl hissettiğinizde önemli bir fark yaratır.

Dikkatli bir şekilde yediğinizde, tok hissetmek için daha fazla zamanınız olur ve daha az kalori alırsınız, ayrıca yemekten sonra kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Hızlı bir şekilde başka bir atıştırmaya ulaşmak daha az olası hale gelir.

Yemek sırasında ve sonrasında daha fazla memnuniyet

Uygulanan dikkat nedeniyle, genel olarak önemli ölçüde daha az kalori tüketeceksiniz. Aç kalmak zorunda kalmadan, bunun BMI ve vücut yağ içeriği üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Başka bir fayda: Daha az şişkinlik hissedersiniz. Çünkü daha sık çiğnerseniz bağırsakları işinin büyük bir kısmından kurtarır ve böylece kendi vücudunuzu rahatlatmış olursunuz.

Bu yüzden kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız, daha yavaş yiyin ve her lokmanın tadını çıkarın. O zaman vücudun ne zaman yeterince yiyecek aldığını tam olarak bileceksin.

Hazırladığınız yemek özel bir şey olmasa bile, bu küçük farkındalık yemek yedikten sonra kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.