Doğalgaz nasıl tasarruf edilir hakkında bilmeniz gerekenler

Doğalgaz nasıl tasarruf edilir hakkında bilmeniz gerekenler

Doğal gaz, uzun yıllarca yeryüzünün iç bölgelerinde birikmiş fosil yapılı bir gaz türüdür. Doğal gaz tasarrufu etmek, yalnızca doğal gaz kullanımını azaltmak ve faturaları düşürmek anlamına gelmez. Isıtma ve yalıtma sistemleri ile perdeler ve kombi cihazların kullanım şekli de doğal gaz faturası üzerinde son derece etkili bir işlemdir. Doğal gaz tasarruf yöntemlerini geliştirerek ve kullanarak parasal yönden ciddi bir birikim elde edilebileceği gibi aynı zamanda doğal kaynakların tüketimi azaltılmış olacaktır.

Doğalgaz nasıl tasarruf edilir hakkında bilmeniz gerekenler
Doğalgaz nasıl tasarruf edilir hakkında bilmeniz gerekenler

Doğalgaz israfı nelerdir

Doğalgaz tasarruf israfı ve israftan kaçınma yöntemleri neler? Kış aylarının gelip çatmasıyla evinizde doğalgaz israfından kaçınarak faturayı nasıl düşüreceğinizi öğrenin. İşte doğalgaz faturanızı düşürecek tüyolar.

Havalar soğudukça vatandaşın en büyük korkusu gelecek yüksek doğalgaz faturası haline geldi. Fakat evinizi hem sıcak tutup hem de doğalgaz faturanızda tasarrufa gitmeniz mümkün. Siz de aşağıdaki önerilerimize uyarak doğalgaz faturanızda yüzde 25’ten fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

Doğalgaz tasarruf yöntemleri

Kış aylarında en şikayet edilen konular arasında doğalgaz faturaları, hiç kuşkusuz ilk sıralarda yer almakta. Havaların soğumasıyla ısınmada da kullanılmaya başlayan doğalgaz, soğuklar arttıkça daha da fazla açılmakta ve gelen faturalar da bu yönde etkilenmektedir. Pek çok kişi faturasının düşük gelmesi için birtakım yöntemler denemekte ancak durumda bir değişiklik olmamaktadır. Sizin için hazırladığımız doğalgazdan tasarruf etme rehberi ile faturanızda değişiklik olmasını sağlayabilirsiniz.

DIŞ CEPHE YALITIMI

Dış cephe yalıtımı yapılmadıkça doğalgazdan tasarruf etmek çok zordur. Genelde, tüm binaya uygulanması gerektiğinden, 1 daireye yapılamamaktadır. Bu nedenle, apartman sakinlerinin tamamının kararı ile uygulanmalıdır. Bir bilgi vermek gerekirse, mantolama ve yalıtım yaptıran binalarda doğalgaz faturaları yarı yarıya düşmektedir.Üstelik, yaz aylarında bunaltıcı sıcaklar, hissedilmemektedir. Bu nedenle, apartman olarak anlaşıp yalıtım ve mantolama yapılmalıdır.

TERMOSTATİK VANA TASARRUFLU ISINMA SAĞLIYOR

Oda termostatı ve termostatik vanalarla evlerin ideal sıcaklıkta tutulabilir. Cihaz ideal sıcaklığa ulaştığında kapanır ve ekstra bir ısınmanın önüne geçilir.

KOMBİNİZİ TAMAMEN KAPATMAYIN

Bütün elektronik aletlerde olduğu gibi ilk çalıştırmada kombiler fazla enerji ve doğalgaz çekerler. Pek çok ev sahibi, evi ısınınca kombisini kapatır ve soğumaya başlayınca tekrar açar. Böylece tasarruf yaptığını zannederken, faturasını daha fazla kabartır. Bir ısı ayarlayıcı timer kullanmak çok daha faydalıdır. Isının yeterince sıcak olduğunda düşük derecelere inmek, düşük olduğunda yükseltmek en doğru uygulamadır. Ayrıca, kombinizin senelik bakımını yaptırmak da ısı tasarrufu sağlayacaktır.

ISI YALITIM LEVHALARI

Isı kayıplarının en fazla olduğu noktalar radyatör arkaları. Yapı marketlerden kolaylıkla temin edinilecek bu ısı yalıtım levhalarını radyatör arkalarına yerleştirerek önemli miktarda ısı kaybını kaybını önlemiş ve doğalgazda tasarruf sağlamış olursunuz.

PERDELER RADYATÖRDE BİTMELİ

Perdelerin radyatör üzerinde sonlandırılması gerek. Zemine kadar inip, radyatörün önünü kapatmamasına dikkat edilmeli.

RADYATÖR İLE KOLTUK MESAFESİNE DİKKAT

Radyatör ile koltuk arasında 20-25 santim açıklığın olması lazım ki sağlıklı bir ısınma gerçekleşebilsin.

HER ODADA FARKLI ISI

Çocuk odalarını farklı sıcaklıkta yatak odalarını farklı sıcaklıkta tutabilirsiniz. Bunu ayarlabilmenin en sağlıklı yöntemi termostatik vanalar.

HAVALANDIRMA MENFEZİ ÖNEMLİ

Hem verimli hem güvenli kullanım için havalandırma menfezleri son derece önemli. Kullanıcılar toz, soğuk, rüzgardan dolayı bunu kapatıyorlar. Bu da son derece tehlikeli. Uzmanlara göre, güvenli kullanım için kombilere gaz dağıtım şirketinin bilgisi dışında müdahale edilmemeli, yer değişikliği yapılmamalı.

Evde doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Doğalgaz en az nasıl yakar? Petek kapatmak tasarruf sağlar mı? Doğalgazda tasarruf etmek için neler yapabiliriz? Adım adım yapılması gerekenleri sıraladık. İşte detaylar…

Doğal gaz tasarrufu yapmak için tasarruf önerileri şunlardır:

 1. Dış cepheye ısı yalıtımı yaptırın.
 2. Isı yalıtım levhaları kullanın.
 3. Perde ve radyatör mesafesini doğru ayarlayın.
 4. Radyatör önüne koltuk koymayın.
 5. Termostatik vana kullanın.
 6. Kombinizi gün içerisinde kapatmayın.

Doğalgazdan tasarruf etmek için neler yapabiliriz

Doğal gazı daha verimli ve tasarruflu kullanmak için yapılması gerekenler şunlardır:

Pencerelere ve kapılardaki hava kaçakları engellenmeli. Radyatörlere reglaj ayarı yapılmalı. Doğalgaz kombi ve sobalarının bakımları her yıl yetkili servislere bakımı yaptırılmalı. Verimli kullanma oda konforu 20 derecedir.

Doğalgaz tasarruf Cihazı

Doğal gaz tasarruf cihazı, kombilere takılan bir cihazdır. %15 ila %20 arasında tasarruf sağlayan bu cihaz, ısı verimliliğini arttırma yarar.

Doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak

Doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak Tabi ki bu doğalgaz faturanızı yarıya indirecek kadar büyük bir tasarruf olmaz. Odanın büyüklüğüne, dış ortama olan cephesine, yalıtımına bakarak değerlendirmek gerekir.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır  sorusuna cevap için Siz de aşağıdaki önerilerimize uyarak doğalgaz faturanızda yüzde 25’ten fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • DIŞ CEPHE YALITIMI. …
 • TERMOSTATİK VANA TASARRUFLU ISINMA SAĞLIYOR. …
 • KOMBİNİZİ TAMAMEN KAPATMAYIN. …
 • ISI YALITIM LEVHALARI. …
 • PERDELER RADYATÖRDE BİTMELİ …
 • RADYATÖR İLE KOLTUK MESAFESİNE DİKKAT. …
 • HER ODADA FARKLI ISI. …

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın