Çipura dolması kendin pişir – (Çupra dolması) 10 yıldız

Çipura dolması kendin pişir - (Çupra dolması) 10 yıldız

Çipura dolması kendin pişir – Çupra dolması nasıl yapılı?

Çipura veya halk dilinde Çupra denizlerimiz de bulunan bol balıklarından biridir. Her türlü yemeği yapılabilen Çupra (Çpura) balığının bu sefer sizlere dolmasını nasıl pişirebilirsiniz onu göstereceğiz.

Çipura dolması kendin pişir - (Çupra dolması) 10 yıldız
Çipura dolması kendin pişir – (Çupra dolması) 10 yıldız

Çipura muhtemelen Akdeniz’deki en popüler balıktır – bütün veya fileto olarak, tavadan veya ızgarada Çuprayı yapabilirsiniz. Yaklaşık 450 g ağırlığında, simli Çupra ve kırmızımsı parıldayan Çipura, bütün bir balık olarak hazırlanmak için idealdir. Çipurayı derisini keskin bir bıçakla birkaç kez hafifçe çizin, zeytinyağı, otlar ve baharatlar ekleyin ve sonra bir tavada zeytinyağında kızartın veya tabii ki ızgara yapın.

Çupra kekik, biberiye, sarımsak ve limon gibi Akdeniz lezzetlerini sever. Pişmiş çipura domates, biber ve patlıcan, soğan, zeytin ile iyi gider. Bütün balık fırında da hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabilir: zeytinyağında domates ve rezene ile pişirilir veya otlar ve limonlu tuzla kaplanır.

Çipura (Çupra) dolması için gerekli malzemeler

 • 4 adet balıl, pişirmeye hazır
 • 125 gr domates salçası
 • 1 demet kekik
 • 1 avuç fesleğen
 • 10 diş sarımsak
 • 1 organik limon, kabuğu ve suyu
 • 500 gr domates
 • 1 demet taze soğan
 • 300 gram kabak
 • 100 gr zeytin, siyah
 • 200 ml beyaz şarap
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • tuz ve biber

Nasıl yapılır ve pişirilir?

Fırını 220 °C üst/alt  önceden ısıtın.

Çipurayı yıkayın ve kurulayın. Kurutulmuş domatesleri ince ince doğrayın ve üç çay kaşığı ayırın. Kekik ve fesleğeni yıkayın ve kurulayın. Kekiklerin yarısını saplarından ayırın. Fesleğeni saplarından ayırıp ince ince kıyın. Sarımsakları soyun. Dört diş sarımsağı ince ince doğrayın ve kalan sarımsağı bir kenara ayırın. Limonu yıkayın, kurulayın, kabuğu rendeleyin ve suyunu sıkın.

Güneşte kurutulmuş domates, kekik, fesleğen, limon (meyve suyu ve lezzet) ve doğranmış sarımsağı karıştırın.

Domatesleri, taze soğanları ve kabakları yıkayın. Domateslerin saplarını kesin ve domatesleri dörde bölün. Taze soğanları ve kabakları dilimler halinde kesin.

Taze sebzeleri ve zeytinleri derin bir fırın tepsisine (yağlı tava) koyun. Çipurayı tuz ve karabiber serpin, domates ve ot karışımıyla doldurun ve ardından sebzelerin üzerine koyun.
Kalan sarımsak, kekik ve ayrılmış güneşte kurutulmuş domatesleri üzerine dağıtın. Üzerine beyaz şarap dökün ve zeytinyağı gezdirin.

Tepsiyi sıcak fırına koyun ve yaklaşık 25-30 dakika pişirin.

Çıtır taze beyaz ekmek ile servis yapın.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Çupra dolması nasıl yapılı?” answer-0=”Çipura veya halk dilinde Çupra denizlerimiz de bulunan bol balıklarından biridir. Her türlü yemeği yapılabilen Çupra (Çpura) balığının bu sefer sizlere dolmasını nasıl pişirebilirsiniz onu göstereceğiz.” image-0=”2318″ headline-1=”h3″ question-1=”Çipura (Çupra) Nasıl yapılır ve pişirilir?” answer-1=”Çipurayı yıkayın ve kurulayın. Kurutulmuş domatesleri ince ince doğrayın ve üç çay kaşığı ayırın. Kekik ve fesleğeni yıkayın ve kurulayın. Kekiklerin yarısını saplarından ayırın. Fesleğeni saplarından ayırıp ince ince kıyın. Sarımsakları soyun. Dört diş sarımsağı ince ince doğrayın ve kalan sarımsağı bir kenara ayırın. Limonu yıkayın, kurulayın, kabuğu rendeleyin ve suyunu sıkın.” image-1=”2318″ count=”2″ html=”true”]

Bir yanıt yazın