Sivri lahana, elma ve cevizli salatayı denediniz mi?

Sivri lahana, elma ve cevizli salatayı denediniz mi?

Sivri lahana, elma ve cevizli salatayı denediniz mi? Bugün sizler için harika taze sivri lahana salatası tarifimiz var. Bu lezzetli sivri lahana salatası, meyveli elmaları çıtır çıtır tohumlar ve doyurucu jambon küpleriyle harika bir basit sivri lahana salatası tarifinde birleştirir.

Salata, et, ekmek, makarna veya pirinç yemeklerinin yanı sıra mükemmel bir eşlikçidir. Malzemeler (sivri lahana, elma, ceviz) onu daha çok sonbahar tarifi yapsa da yazın mangalda yan salata olarak da çok lezzetli buluyoruz.

Sivri lahana, elma ve cevizli salatayı denediniz mi?
Sivri lahana, elma ve cevizli salatayı denediniz mi?

Ancak günümüzde, iyi stoklanmış süpermarkette neredeyse tüm malzemeleri istediğiniz zaman alabilirsiniz. Bu arada malzemelerin miktarı çok belli, muhtemelen çoğu evde zaten vardır. Elma sirkesi, zeytinyağı, hardal ve bal gibi.

Aşağı kaydırmaya devam ederseniz, bu tarifteki malzemeleri bir bakışta görebilmeniz için sizin için bir alışveriş listesi hazırladık. Vejeteryansanız, doğranmış jambonu atlayabilir ve bunun yerine ballı hardal sosuna biraz tuz ekleyebilirsiniz. Jambon küplerinin tadı nispeten tuzludur ve bunu telafi edebilirsiniz.

Aşağıda sivri lahana salatası tarifi için başka ipuçları ve püf noktaları bulacaksınız.

Örneğin üzümlü, armutlu veya mandalinalı salataya ne dersiniz? Bunların hepsi tarife çeşitlilik katan harika ve lezzetli alternatifler.

Ama şimdi sivri lahananın nasıl hazırlandığını mutlaka öğrenmek istiyorsunuz, değil mi? Bunun için çok fazla zaman planlamanıza gerek yok. Yaklaşık 15 dk da piştikten sonra sivri lahana salatamız ile hazırlanıp servise hazır. Peki sivri lahana salatamızı beğendiniz mi? O zaman şimdi başlıyor.

Bu lahana salatası hakkında sevdiğim şey

Bu lahana salatası benim için mükemmel bir sonbahar salatası. Çıtır çıtır lahanası ve meyveli elmaları ile taze bir tada sahiptir.

Ballı hardal sosu, elma ve cevizlerle iyi gider ve kızarmış doğranmış jambon, tüm deneyimi tamamlar. Üstelik salata sadece birkaç dakika içinde hazırlanabilir.

Bu sivri lahana tarifi, ziyaretçilerin aniden gelmesi durumunda son dakika çözümü olarak da idealdir. Salata lezzetli bir garnitür, etli ya da etli pek çok yemekle birlikte gidiyor, bu salatanın peynir tabağında ya da ızgara büfesinde de hit olması garanti.

Tarif defterimize kaydettik bile. Bu tarifin bir diğer güzel yanı da soğan içermemesi çünkü çiğ soğanı pek tolere edemeyen birçok insan var. Buradaki baharat jambon ve tabii ki bal ve hardalla yapılan lezzetli sos. Dediğim gibi, gerçek bir tavsiye!

Sivri Lahana Salatası Malzemeleri Hakkında

  • Sivri lahana – Küçük sivri lahana başı beyaz lahana ile ilgilidir ve salatalar ve güveçler için harikadır. Değerli bitki maddeleri içerir, mide ve bağırsakları korur ve çok kolay sindirilebilir. Sivri lahana mevsimi Mayıs’tan Haziran’a kadardır.
  • Elma – Pek çok çeşidi var, bu tarifte Red Delicious çeşidini kullanacağız. Yani adı zaten lezzetli olduğunu söylüyor. 20. yüzyıldan 21. yüzyılın başlarına kadar, tatlı elma dünya çapında en popüler elma çeşidiydi.
  • Bal – Biz bu tarifte orman balı kullandık. Bu, toplanan çiçek nektarından değil bal özsuyundan yapılır. Orman balı eşsiz baharatlı bir tada sahiptir ve sonbahar için idealdir.
  • Ceviz – Cevizler B vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Cevizin iyi bileşenleri vücuttaki birçok işlem için önemlidir. Konsantrasyon yeteneğini bile artırmalılar.
  • Ayçekirdeği – Ayçekirdeği doymamış, doymuş ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bunlar ayçiçeği tohumları. Kavrulmuş, her salata için lezzetli bir çıtır çıtır.

Lahana salatası böyle yapılır

  1. Sivri lahana salatası için öncelikle lahananın dış yapraklarını ayıklayıp yıkıyoruz. Daha sonra dörde bölünür ve tek tek parçalar ince şeritler halinde kesilir. Daha sonra elmalar küçük parçalar halinde kesilir. Bu, önce elmaları dörde bölerseniz, sonra çekirdeklerini çıkarırsanız ve son olarak da küpler halinde keserseniz en iyi sonucu verir.
  2. Elma parçaları daha sonra sivri lahanaya eklenir.
  3. Sıradaki çekirdekler. Bunları yağsız bir tavaya alıp her tarafı hafif kızarana kadar kavuruyoruz. Hafifçe ve doğrudan salataya soğumaya bırakın.
  4. Şimdi jambon küplerini her tarafı çıtır çıtır olana kadar kızartmak için tavada biraz yağı ısıtıyoruz. Daha sonra suyunu süzmek ve soğutmak için mutfak kağıdı serili bir tabağa küpleri yerleştiriyoruz.
  5. Bu arada, pansumanı karıştırmanın zamanı geldi. Sadece malzemeleri karıştırın ve ardından salatanın üzerine dökün.

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın