Özbek Pilavı nasıl yapılır? – 10 Yıldız Özbek Pilavı yapılışı ve tarifi

Özbek Pilavı

Özbek Pilavı nasıl yapılır? Özbek Pilavı yapılışı ve tarifi:  Özbek Pilavı muhteşem orta asya yemeklerinden bir örnektir ve sonuçta Türk evlerinde köklü bir yere sahiptir. Türk coğrafyasının geniş alanında yeri vardır.

[ez-toc]

 

Özbek Pilavı
Özbek Pilavı

Her yemek severin sevdiği Peki Özbek Pilavı nedir?

Özbek Pilavı Türklerin vazgeçilmez pilav kültürün en önemli yemeklerinden biridir ve bu yüzden her evin çok tercih ettiği bir tat olarak ön plana çıkmaktadır. İster pilavlı, ister bulgurlu, ister erişteli olsun, bunların seçimi yemeğe göre değişebilir. Özbek Pilavı, yani Bu pirinç yemeği gerçekten muhteşemdir ve misafirlerinizin hayran bakışlarını çekecektir.  İçindeki kızarmış soğan, havuç, et harika bir tat vermektedirler. Yöre ve geleneğe bağlı olarak kuru üzüm veya kayısı gibi kuru meyveler eklenir ve değişik şekillerde pişirilir hatta servis edilir.

 

Özbek Pilavı için gerekli malzemeler nelerdir?

 1. 1/2 kg kuşbaşı et
 2. 3 – 4 adet havuç
 3. 1 – 2 baş büyük soğan
 4. 1 çay bardağı sıvı yağ veya zeytin yağı
 5. 3 su bardağı pirinç, tercihe göre
 6. 1 yemek kaşığı doğal tereyağ
 7. 1 fincan badem
 8. yaklaşık 5 bardak su
 9. karabiber
 10. tuz
 11. tercihe göre 1 veya 2 tane sarımsak

Özbek Pilavı yapılışı ve tarifi:

 • Özbekler Özbek Pilavı Pulluk, büyük, yüksek kenarlı, yarım daire biçimli bir dökme demir tencerede hazırlanır. Emaye kaplar, alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılmış tabaklar lezzetli pilav pişirmek için uygun değildir. Metal sadece ısıyı iyi iletmekle kalmamalı, aynı zamanda içinde pilavın buharlaşması için onu iyi korumalıdır.
 • Soğanı soyun ve halkalar halinde kesin. Suyu ocağa koyun ve yaklaşık 190 dereceye kadar ısıtın, çünkü yağın sıcak tabaklara konulması gerekir. Özbekistan’da pilav geleneksel olarak sokakta ve açık odun ateşinde pişirilir.
 • Daha sonra eti parçalara ayırın, kuşbaşılarını ufaltın . Sadece sığır filetosu değil, kemik de ekleyebilirsiniz. Su ısıtıcısı yeterince ısındığında (çok sıcak değil), bitkisel yağı dökün.

Soğanların ve katkıların hazırlanışı

 • Birkaç dakika içinde yağ kaynamaya başlayacak, ardından bir soğan ve etleri ilave edin. Bu karmaşık işlemin amacı etin içindeki kokuyu çıkarmaktır. Yağ yanmamalıdır. 2-3 dakika sonra sadece etleri çıkartın. Sonra hemen soğanı dökün, karıştırın ve altın kahverengi olana kadar pişirin. Soğanın bu kadar çok olmasına ve halka doğranmış olmasına üzülmeyin: pilavı doğru pişirirseniz fark etmezsiniz. Havucu soyun ve şeritler halinde kesin, bunun için rende kullanmak en iyisidir.

Pilavın yapılışı

 • Soğanlar eşit şekilde pişip altın sarısı rengine dönünce eti üstüne koyun, iyice karıştırın ve ısıyı biraz artırın. Etin her tarafı kızarana kadar kızartın. Şimdi dilimlenmiş havucu ekleyin ve tekrar iyice karıştırın. Havucun iyi pişmesi için birkaç kez daha karıştırılması gerekir. Havuç yumuşar yumuşamaz eğilmeye başlar , kaynar su dökün, et seviyesinin yaklaşık 2 cm üzerindeolcak gibi ve bundan böyle 100-130 derecede pişirmeye devam edin. Pilavı tuzlayıp biberleyin, kimyonu ekleyin. Kazanın üzerini kapatmayın, karışımımız  kaynamaya devam etsin. Pilav ne kadar uzun süre pişerse o kadar lezzetli olur ama suyu fazla kaynatmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Şimdi pirinçi ekleyin. Kaba pirinç kullanılması tavsiye edilir. Uzun ve ince pirinç Özbek pilavı için uygun değildir. Pirinci birkaç kez soğuk suyla yıkayın ve zirvak hazır olana kadar suda bırakın. Daha sonra pirincin suyunu süzüp koyun, suyunu dökün ve eşit şekilde dağıtın.  Su, pirinç seviyesinden yaklaşık 2 cm yukarıda olmalıdır. Güçlü bir ateşin üzerine koyun ve pirinç tuzun çoğunu emdiği için tuz ekleyin. Su kaynayıp buharlaşmaya başlayınca, yuvarlak tahta bir sap kullanarak pilavın üzerine tencerenin dibine kadar birkaç delik açın. Pilavı karıştırmayın. Su iyi ve eşit şekilde buharlaşmalıdır. Su buharlaşıp pirinç seviyesine gelince üzerini örtün, pirinç nihayet hazır olana kadar 20 dakika kısık ateşte pişirin.
[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Özbek Pilavı nasıl yapılır?” answer-0=”Özbek Pilavı nasıl yapılır? Özbek Pilavı muhteşem orta asya yemeklerinden bir örnektir ve sonuçta Türk evlerinde köklü bir yere sahiptir. Türk coğrafyasının geniş alanında yeri vardır.” image-0=”780″ headline-1=”h2″ question-1=”Peki Özbek Pilavı nedir?” answer-1=”Özbek Pilavı Türklerin vazgeçilmez pilav kültürün en önemli yemeklerinden biridir ve bu yüzden her evin çok tercih ettiği bir tat olarak ön plana çıkmaktadır. İster pilavlı, ister bulgurlu, ister erişteli olsun, bunların seçimi yemeğe göre değişebilir. Özbek Pilavı, yani Bu pirinç yemeği gerçekten muhteşemdir ve misafirlerinizin hayran bakışlarını çekecektir. İçindeki kızarmış soğan, havuç, et harika bir tat vermektedirler. Yöre ve geleneğe bağlı olarak kuru üzüm veya kayısı gibi kuru meyveler eklenir ve değişik şekillerde pişirilir hatta servis edilir.” image-1=”780″ headline-2=”h2″ question-2=”Özbek Pilavı yapılışı” answer-2=”Özbekler Özbek Pilavı Pulluk, büyük, yüksek kenarlı, yarım daire biçimli bir dökme demir tencerede hazırlanır. Emaye kaplar, alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılmış tabaklar lezzetli pilav pişirmek için uygun değildir. Metal sadece ısıyı iyi iletmekle kalmamalı, aynı zamanda içinde pilavın buharlaşması için onu iyi korumalıdır.” image-2=”780″ count=”3″ html=”true”]

Bir yanıt yazın