Macar Langoş veya Langos nasıl yapılır (Hun Türk Çöreği)

Macar Langoş veya Langos 1

Langoş hun Türklerinden Avrupalılara hediye kalmış olan bir çörektir. Çok lezzetli olan bu çöreği çoğu insan kökenini bilmeden tüketir. Aslında Hut Türklerine kadar kökü dayanan bu lezeti bu günlerde eğlence olsun diye tüketilmektedir. Çok lezzetlidir bu ara. Langos veya Langoş bir Macar ekmeğidir. Temel Langos tarifimizde, hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu kendiniz görebilirsiniz.

Langoş veya Langos için gerekli malzemeler

 1. Kızartmak için 0,25 lt ayçiçek yağı
 2. 1 tutam tuz
 3. 1 Wf maya (taze, 42 g)
 4. 125 ml süt
 5. 500 gr un (düz, elenmiş)
 6. 125 ml su
 7. 2 yemek kaşığı yağ
 8. sos için malzemeler
 9. 1 diş sarımsak (ezilmiş)
 10. 1 tutam tuz
 11. 1 yemek kaşığı ekşi krema
Macar Langoş veya Langos 1
Macar Langoş veya Langos

Macar Langoş veya Langos nasıl yapılır

 • Langoş için önce bir hamur hazırlıyoruz. Bunu yapmak için ılık sütün bir kısmını maya ile karıştırın, biraz toparlanana kadar un ekleyin ve ılık bir yerde 15 dakika kabarmaya bırakın.
 • Sonra dönüşümlü olarak kalan un ve sütü ekleyin, su, yağ ve tuzu ekleyin ve yoğurun – bu en iyi hamur kancalı bir mutfak robotu ile yapılır. Oldukça sert bir ekmek hamuru oluşur oluşmaz, hamurun üzerine un serpin ve tekrar yarım saat ılık bir yerde mayalanmaya bırakın.
 • Hamurdan yaklaşık 1,5 cm yüksekliğinde büyük, yuvarlak yassı kekler oluşturun – tercihen elle – kenar biraz daha yüksek kalabilir – hamuru biraz yağla fırçalayın ve yaklaşık 20 dakika tekrar yükselmesine izin verin.
 • Daha sonra yağı (parmak yüksekliğinde) kaplanmış bir tavada ısıtın ve hamurun her iki tarafını da kızarana kadar (yaklaşık 2 dakika) kızartın – tabii ki bu fritözde de çok iyi çalışır. Pişen langos’u yağından çıkarın ve mutfak kağıdının üzerine boşaltın.
 • Ekşi krema, tuz ve sarımsaktan oluşan bir sosu karıştırın ve henüz sıcakken bitmiş langoşun üzerine yayın.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

Facebook kanalı

Bir yanıt yazın