Kokteyl nedir ve Çilekli Caipirinha’yı nasıl yaparım

Kokteyl nedir ve Çilekli Caipirinha'yı nasıl yaparım

Bir kokteyle neden kokteyl denir?

Alkollü karışık içeceklere neden kokteyl denildiği açık değildir. Bu nedenle Almanca’da horoz kuyruğu anlamına gelen ismin kökeni birçok teori ve anekdota konu olmaktadır. Bu blog ile birlikte ipuçlarını aramaya çıkıyoruz.

En eski kaynaklar, kelime ortaya çıktığında at yetiştiriciliği ve zencefil ile bir bağlantıya işaret ediyor. Soyağacı olmayan atların kuyrukları o dönemde kırpıldığı için “horoz kuyruklu atlar” olarak anılmıştır. At tüccarları, zencefil parçalarını satmadan önce hayvanlara makattan yerleştirdi. Bu onların canlı görünmesini sağladı ve kuyrukları ayağa kalktı.
horoz kuyruğu gibi.

Benzer bir canlandırıcı etkinin alkollü karışık içeceklere, özellikle de bileşen olarak zencefil içerenlere atfedilmesi çok uzun sürmedi. Tarihçi David Wondrich bu bağlamda “yarı cins at”tan “yarı cins içki”ye çok da uzak olmadığını söylüyor. O
Kokteyl kelimesi bu nedenle saf (safkan) değil, karışık olarak tüketilen bir ruhu temsil edebilir.

Çilekli Caipirinha Kokteyli nasıl yapılır?

Kokteyl klasiği Caipriniha, çileklerle tatlandırılabilir. İçeceğin tadı en iyi açık havadadır ve balkonda veya bahçede sıcacık barbekü akşamları için mükemmel bir arkadaştır.

Kokteyl nedir ve Çilekli Caipirinha'yı nasıl yaparım
Kokteyl nedir ve Çilekli Caipirinha’yı nasıl yaparım

Taze meyve ile çilekli caipirinha Kokteyli

Tabii ki, çilekli caipirinha, yerel tarlalardan taze toplanmış meyvelerle en iyi tadı verir. Ama tatlı küçük meyveler mevsiminde olmasa bile, dondurulmuş çilekler sayesinde kokteylin tadını çıkarabilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, çözülmüş meyveleri içeceği tamamlamadan önce püre haline getirmektir.

Gerekli malzemeler:

  • 200 gram çilek
  • 2 organik limon
  • 120 ml cachaça
  • 4 yemek kaşığı esmer şeker
  • kırık buz

Çilekli Caipirinha Hazırlanışı:

  1. Çilekleri yıkayın, soyun ve dilimleyin. Sekizinci limon.
  2. Her bardağa 4 limon dilimi ve 1 yemek kaşığı esmer şeker ekleyin. Bir havaneli ile ezin. Bardağa 30 ml cachaça ekleyin.İpucu: İsterseniz çilek dilimlerinin yarısını da ekleyip iyice ezebilirsiniz.
  3. Bardağı çilek dilimleri, kırılmış buz ve kalan limon dilimleri ile doldurun. Bir pipetle servis yapın ve içmeden önce çilekli caipi’yi birkaç kez karıştırın.

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Youtube Kanalı

Bir yanıt yazın