Düşük tansiyon nedir ve belirtileri nelerdir?

Düşük tansiyon nedir ve belirtileri nelerdir

Düşük tansiyon sentomları nedir

Tansiyon genellikle pratisyen hekimlerde ilk kontrol edilen şeylerden biridir. Ancak sadece yüksek tansiyon değil, düşük tansiyon (hipotansiyon) da sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak düşük tansiyonu nasıl anlarsınız ve nedeni ne olabilir?

Düşük tansiyon nedir ve belirtileri nelerdir
Düşük tansiyon nedir ve belirtileri nelerdir

Düşük Tansiyonda normal değerler

Her şeyden önce, normal tansiyonun neye benzediğini bilmek elbette önemlidir. Kan basıncına bağlıdır. cinsiyete ve yaşa bağlıdır, ancak genellikle normal değer diyastolik basınç 95 mmHg civarındayken, sistolik basınç 140 mmHg’yi geçmez. Bununla birlikte, hem diyastolik hem de sistolik basınçlar çok daha düşükse, kan basıncınız çok düşük olabilir. Kadınlarda kan basıncı 100/60’ın altındayken, erkeklerde bu değer 110/70’de biraz daha yüksektir.

Düşük tansiyon belirtileri

Hiç semptomunuz yoksa, kan basıncınız muhtemelen normaldir. Ancak seviyeniz çok düşük olsa bile, mutlaka problemleriniz olduğu anlamına gelmez. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini biliyor musunuz? Eğer öyleyse, kan basıncınız çok düşük olabilir.

  • Baş dönmesi, özellikle sandalyeden kalktıktan sonra
  • Bulanık görme veya siyah noktalar görme
  • tükenmişlik
  • baş dönmesi
  • mide bulantısı
  • bayılma

Olası nedenler

Çoğu durumda, düşük tansiyon rahatsız edicidir ancak bir hastalık belirtisi değildir. Kadınlar, ağır adet kanaması veya hamilelik sırasında düşük tansiyondan muzdarip olabilir. Bazı ilaçlar da kan basıncını düşürebilir (yan etki olarak). Daha önce çok mide bulantısı yaşadıysanız ve kustuysanız, kan basıncınız da düşmüş olabilir. Genel olarak, düşük kan basıncı (dahili) kan kaybını, enfeksiyonları, anemiyi veya kardiyak aritmiyi gösterebilir. Bu nedenle, herhangi bir semptom fark ederseniz, bunlara neyin neden olduğunu öğrenmek için lütfen doktorunuza danışın.

tedavi ve ipuçları

Düşük tansiyon tedavisi tamamen nedenin ne olduğuna bağlıdır. Bununla birlikte, bu her zaman anlaşılamaz, bu nedenle tedavi her zaman mümkün değildir. Tansiyonunuz çok düşükse, baş dönmesi ve bulanık görmeden kaçınmak için yattıktan sonra çok yavaş kalkmak veya uzun süre oturmak gibi yapmanız gereken birkaç şey vardır. Özellikle fiziksel efordan sonra veya sıcak havalarda kan basıncınız düşükse, yeterince su içmek de önemlidir. Bir saunaya gitseniz veya sıcak bir banyo yapsanız bile, kalkarken çok dikkatli olmalısınız.

 

 

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Youtube Kanalı

Bir yanıt yazın