Bunlar, balıkların ruhunuz üzerinde sahip olabileceği etkilerdir; Şaşırtıcı sonuçlar

Bunlar, balıkların ruhunuz üzerinde sahip olabileceği etkilerdir

Bunlar, balıkların ruhunuz üzerinde sahip olabileceği etkilerdir; Şaşırtıcı sonuçlar! Balık, yüksek omega-3 içeriği nedeniyle en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Balık sadece vücut için iyi değildir, aynı zamanda ruhunuz üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Neden düzenli olarak yağlı balık yemeniz gerektiğini size anlatacağız.

Balık değerli bir besindir ve çok sayıda mineral, iyot ve D vitamini içerir. Ayrıca balıkta birçok iyi protein vardır. Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar da sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerir.

Uzmanlar, yalnızca fiziksel sağlığınız için haftada en az iki kez diyetinize bir balık yemeği eklemenizi tavsiye ediyor. Ancak balık yemenin başka bir nedeni daha var: Balık aynı zamanda ruh sağlığınız üzerinde de olumlu bir etkiye sahip.

Balık depresyona karşı yardımcı olur mu?

Bir meta-çalışmada, araştırmacılar çok fazla balık yiyen insanların depresyondan muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Balık açısından zengin bir diyet, depresyon riskini erkeklerde yüzde 20, kadınlarda yüzde 16 oranında azaltır. Ancak bunun nedeni henüz yeterince araştırılmamıştır. Araştırmacılar, yüksek seviyedeki omega-3 yağ asitlerinin sorumlu olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Bunlar, balıkların ruhunuz üzerinde sahip olabileceği etkilerdir
Bunlar, balıkların ruhunuz üzerinde sahip olabileceği etkilerdir

Meta çalışmaları için araştırmacılar, toplam 150.000 katılımcıyla 26 çalışmayı analiz ettiler. Bunların çoğu, aynı anda yüksek balık tüketimi olan ve düşük balık tüketimi olan insanlara bakan kesitsel araştırmalardır. Çalışmalardan on tanesi, bir grup insanın zaman içindeki sağlığına bakan kohort çalışmalarıdır.

Diyet ve depresyon nasıl ilişkilidir?

Depresyonun nedenleri farklıdır ve yeterince araştırılmaktan uzaktır. Beyindeki değişen nörotransmitter dengesi genellikle depresyonun tetikleyicisidir. Bu dengesizliğin nasıl oluştuğu henüz tam olarak anlaşılmış değil. Araştırmacılar, diyetin de depresyon gelişimi üzerinde en azından bir miktar etkisi olabileceğini varsayıyorlar.

İlginç bir şekilde, balık ve depresyon arasındaki bağlantı, Avrupa’dan yapılan çalışmalarda genişletilmiştir. Kuzey Amerika ve Asya çalışmaları bu ilişkiyi göstermedi. Ancak bunun neden böyle olabileceği de net değil.

Beyin için Omega-3 yağ asitleri

Araştırmacılar, balıktaki omega-3 yağ asitlerinin depresyon riskini azalttığından şüpheleniyorlar. Diğer çalışmalar, bu yağ asitlerinin beyin ağlarını desteklediğini bulmuştur. Aynı zamanda nörotransmitter dopamin ve serotonin iletimini de etkiler. Bu hormonlar depresyonda önemli bir rol oynar.

Sonbaharda bir durgunluk içindeyseniz, belki de menünüze balık geri dönmelidir. Sadece beden ve ruh için iyi değil, aynı zamanda tadı da gerçekten güzel.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

Bir yanıt yazın