Yemekten sonra kesinlikle yapmamanız gereken 5 şey!

Yemekten sonra kesinlikle yapmamanız gereken 5 şey

Yemekten sonra kesinlikle yapmamanız gereken 5 şey!

Yemekten sonra kesinlikle yapmamanız gereken 5 şey
Yemekten sonra kesinlikle yapmamanız gereken 5 şey

Yemek yedikten sonra gerçekten beklemeniz gereken birkaç şey var.

Yemek yedikten sonra rahatlamalısın! Ayaklarını uzat, biraz uyu ya da tatlı olarak meyve mi ye? Bunda yanlış bir şey yok, değil mi? Evet, öyle düşünmelisin…

Akşam yemeğinden sonra, bazıları en sevdikleri diziyi izlemek için kanepeye uzanır. Diğerleri önce gözlerini kapatmak için doğruca yatağa giderler… sevgiyle ‘siesta’ olarak bilinirler. Ayrıca yemek yedikten sonra doğrudan spor salonuna giden insanlar da var – sadece ne olduğunu hızlıca öğrenin… Peki bu alışkanlıklar gerçekten iyi mi?

En azından aşağıdakileri yemekten hemen sonra yapmasanız iyi olur. Bunu bilmek güzel, çünkü her noktada şaşırdık. Nasılsınız?

Uyumak:

Akşam yemeğinden sonra şekerleme yapmak ister misiniz? İyi bir fikir değil! Ayaktayken veya otururken vücudunuz besinleri daha iyi emebilir. Yemek yedikten sonra uyuma alışkanlığınız varsa zamanla mide asidinin yükselmesiyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu, diğer şeylerin yanı sıra mide ekşimesine yol açar. Uyumak için iki saat beklesen iyi olur. Bu, vücudunuza yemeğinizi sindirmek için yeterli zaman verir.

Spor Dalları:

Yemekten hemen sonra egzersiz yapmamalısınız. Mideniz yemekle dolu ve önce biraz sindirim süresine ihtiyacı var! Yemek ve egzersiz arasında en az 2 saat olmalıdır. Sadece meyve yerseniz, 30-60 dakika gibi kısa bir sürede egzersiz yapabilirsiniz. Çünkü saf meyve çok çabuk sindirilir. Dolu bir yemek yediğinizde midenizin verimli bir şekilde sindirebilmesi için kandaki oksijene ihtiyacı vardır. Egzersiz yaptığınızda, kas gerginliği için muazzam miktarda oksijen kullanılır. Vücuttaki sindirim süreciniz için hiç iyi değil! İshal ve mide bulantısı oluşabilir.

Meyve yemek için:

Meyve çok sağlıklıdır, ancak yemekten hemen sonra değil. Bunun nedeni, meyvelerin diğer yiyeceklerden çok daha hızlı sindirilmesidir. Bu, sindirim sisteminde tıkanıklığa ve kimyasal reaksiyonlara yol açar. Bunu şöyle hayal etmelisiniz: meyve diğerinin üzerine ‘yatar’ (henüz tam olarak sindirilmemiş besindir), aslında tam olarak sindirildiği için devam etmek ister, ancak yapamaz. Gazlar bu şekilde oluşur: şişkinlik hissedersiniz ve çok fazla havadan kurtulmak istersiniz. Büyük bir yemekten sonra meyve yemeden önce 1-2 saat bekleyin. (Tersi en iyisi: önce meyve, sonra yemek!)

İçme suyu:

Yemekten sonra / yemek sırasında biraz su içerseniz bu kadar büyük problemler yaşamazsınız. Ancak yemekten sonra 2-3 bardak dolusu su içerseniz, sindirim suları seyrelir ve mideniz artık parçalanamaz/sindiremez ve yiyecekleri etkili bir şekilde dezenfekte edemez. Bu da mide ağrısına neden olabilir.

Banyo veya duş:

Yemekten sonra sıcak bir duş veya banyo gibi hissediyor musunuz? Bunu yemekten sonra yapmasan iyi olur. Çok yediğinizde vücut ısınız yükselir. Bu nedenle vücudunuzun deri yoluyla soğuması önemlidir. Vücudunuzun sindirimi için en iyi yol budur. Yemekten hemen sonra sıcak bir duş veya banyo yaparsanız, vücut ısınız daha da yükselir ve baş dönmesi ve sindirim sorunları yaşama olasılığınız artar.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

 

Bir cevap yazın