Rishi Sunak, King Charles 3 yeni İngiltere Başbakanı oldu

Rishi Sunak the new British Prime Minister 5

Hintli göçmen Rishi Sunak, King Charles 3 yeni İngiltere Başbakanı oldu

Rishi Sunak yeni İngiltere Başbakanı, tek aday olan Rishi Sunak resmen İngiltere Başbakanı oldu. İşte Rishi Sunak ve hayatıyla ilgili detaylar…

Rishi Sunak yeni İngiltere Başbakanı
Rishi Sunak yeni İngiltere Başbakanı

İngiltere’de adaylık için adı geçen Penny Mardaunt, çekildiğini açıkladı. Tek aday olarak kalan Rishi Sunak, sadece İngiltere’nin başbakanı değil, aynı zamanda Hindistan kökenli ilk başbakan oldu. Peki Rishi Sunak kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte Sunak’ın hayatıyla ilgili bilinmeyenler…

RISHI SUNAK KİMDİR?

Rishi Sunak, 12 Mayıs 1980 doğumlu İngiliz bir politikacıdır. Şubat 2020’den bu yana İngiltere Hazine Şansölyesi’dir. Muhafazakar Parti üyesi Sunak, Temmuz 2019’dan Şubat 2020’ye kadar Hazine Bakanlığı’nda baş sekreter olarak görev yaptı. 2015 genel seçimlerinden bu yana Richmond (Yorks) Parlamento Üyesidir.

2001-2004 yılları arasında Goldman Sachs’ta çalıştı. 13 Şubat 2020 – 5 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında Hazine Bakanı olarak görev yaptı.

Rishi Sunak yeni İngiltere Başbakanı 1
Rishi Sunak yeni İngiltere Başbakanı 1

Rishi Sunak yeni İngiltere Başbakanı 1

İngiltere, Southhampton’da Hintli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Rishi Sunak, eczacı bir anne ve pratisyen bir babanın oğludur. İngiltere’de adaylık için adı geçen Penny Mardaunt, çekildiğini açıkladı. Böylece tek aday olarak kalan Rishi Sunak, Hindistan kökenli ilk başbakan olacak.

Oxford ve Stanford mezunu olan Sunak, Infosys’in kurucu ortağı ve Hindistan’ın en zenginlerinden Narayana Murthy’nin kızı Akshata Murty ile evlidir. 2009 yılında evlenen çiftin Anoushka ve Krishna adında iki kızı var.

 

Nefis yemek tarifleri için diğer sayfalarımızdan da güzel tatlar bulabilirsiniz.

Bizlere aşağıdaki sayfalardan mutlak ulaşabilirsiniz:

Youtube Kanalı

KanalıFacebook kanalı

İnstragram Kanalı

[wp-rss-aggregator template=”Default”]

Bir yanıt yazın